To jedno, powyższe zdanie właściwie w całości wyczerpuje punkt trzeci strategii stworzonej przez magistrat i stu mieszkańców miasta. Nasze położenie na styku trzech państw i przy wspomnianych wcześniej drogach ma przełożyć się zarówno na turystykę, jak i na gospodarkę. W tym drugim punkcie szczególnie ważne, na co zwrócono uwagę, może okazać się wsparcie Urzędu Marszałkowskiego. W dużej mierze liczyć musimy na realizację Strategii Rozwoju dla Dolnego Śląska.
Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że nasze położenie w jednym z najbardziej uprzemysłowionych województw Polski, do tej pory raczej nie przekładało się na sytuację w Lubaniu. Jeżeli chodzi o dokument wojewódzki o naszym mieście przeczytać możemy niewiele. Jak zobaczyć możemy na mapie powyżej, Lubań leży na pograniczu „Obszaru Transgranicznego” o numerze 8 i obszaru o nazwie „Autostrada Nowej Gospodarki”. Dla miasta szczególnie istotny jest ten ostatni, gdyż docelowo ma on uzyskać najwyższą w regionie dostępność transportową. Obszar ten uznano za najatrakcyjniejszy dla lokalizacji produkcji w skali całego województwa. W dokumencie podkreślono bardzo wyraźnie, że do średnich miast, które stanowiły niegdyś o jego sile, a Lubań do takich niewątpliwie się zaliczał, będzie adresowana „polityka przyciągania inwestorów, ich zakorzeniania i tworzenia trwałych miejsc pracy powiązanych z nowoczesną gospodarką”.
Czy jest się czym emocjonować w kontekście ostatniego dokumentu – trudno powiedzieć. Obszar, w którym znajduje się Lubań, jest jednocześnie największym obszarem w całej strategii. Kluczowy może zatem okazać się odpowiedni wybór naszych reprezentantów do sejmiku wojewódzkiego jesienią tego roku, bowiem jak widać od tego zależeć może w dużej mierze powodzenie projektów na szczeblu naszego miasta. Niedawno nowym Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego został Cezary Przybylski, który wcześniej pełnił funkcję starosty powiatu bolesławieckiego. Taki układ personalny może być dla Lubania wyjątkowo niekorzystny. Można zakładać, że większe środki zostaną ulokowane w Bolesławcu, co nie powinno nikogo dziwić biorąc pod uwagę, że każdy chce dla swojego regionu jak najlepiej.
Dwa poprzednie punkty przeczytać możecie tutaj – Punkt pierwszy, punkt drugi.
Napisz komentarz
Komentarze