Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 13 grudnia 2024 21:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Psy z Lubania nie trafią do schroniska pod Lubaniem?

Temat utworzenia schroniska tuż za granicami naszego miasta zdominował wczorajszą sesję rady miasta Lubań, na której pojawili się przedstawiciele Związku Gmin „Kwisa” oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Związek Gmin „Kwisa” zrzesza 14 gmin z powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i lwóweckiego, a jednym z kluczowych jego zadań jest właśnie utworzenie schroniska dla zwierząt małych. To właśnie Lubań był miastem, które od początku bardzo entuzjastycznie podchodziło do wspólnego projektu - wolę przystąpienia do projektu wyraziliśmy już w 2012 roku. Od tamtej pory pojawiło się jednak wiele wątpliwości co do sposobu realizacji tej inwestycji. Przedstawione zostały one m.in. w publikowanym przez nas tekście „Więcej pytań niż odpowiedzi”. Wczoraj na sesji pojawili się przedstawiciele Związku, aby opowiedzieć o postępach w pracy nad projektem schroniska.

- Przy pomyślności realizacji tego przedsięwzięcia jesteśmy przekonani, że schronisko zacznie funkcjonować już w czwartym kwartale tego roku. – mówił przewodniczący Związku Gmin „Kwisa” Leszek Leśko - My naprawdę nie przyjechaliśmy tutaj państwa namawiać, prosić czy błagać, żebyście wy również przystąpili do tego schroniska. Przybyliśmy tutaj, aby uświadomić radnych, że byłoby dużym nieporozumieniem – to jest moje zdanie – gdyby inicjator, czyli miasto Lubań do tej inicjatywy nie przystąpiło.- dodał.

Tym samym potwierdził, że schronisko w budynku po Ośrodku Szkolenia Psów Służbowych Straży Granicznej, który mieści się tuż za granicami naszego miasta, powstanie z nami czy też bez nas.

- To schronisko jest potrzebne, to nie ulega żadnej wątpliwości. Różnię się od naszych gości sposobem dojścia do tego schroniska. – mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Związek chce modernizować obiekty przeznaczone na schronisko w etapach. W tym momencie udało się na ten cel uzbierać kwotę nieco ponad 700 tysięcy złotych, co pozwoli na start schroniska w tym miejscu. Następnie obiekt miał by być dalej rozbudowywany i modernizowany. Jak, kiedy i za ile? Odpowiedzi na te pytania nie usłyszeliśmy. Nieoficjalnie mówi się, że aby dokończyć projekt potrzebny może być nawet milion złotych.

- Inicjatywa jest świetna. Widziałam projekt finalny i jeżeli tak to by miało wyglądać to naprawdę będziemy mogli się bez kompleksów pochwalić świetnymi warunkami dla naszych podopiecznych, ale radziłabym nie przeprowadzać modernizacji placówki w momencie, gdy na miejscu będą już trzymane zwierzęta.mówiła Powiatowy Lekarz Weterynarii Małgorzata Sitnik.

Dodała przy tym, że remonty w takich miejscach są wyjątkowo uciążliwe dla zwierząt znajdujących się na miejscu. Psy przy, których kręcić się będą obcy, hałasujący ludzie mogą się całą sytuacją wyjątkowo stresować i na pewno takie działanie nie jest dobrym pomysłem, a takie właśnie rozwiązanie proponuje w tym momencie Związek.

- To jest inwestycja przyszłościowa, ale także o bardzo dużym charakterze ryzyka. Pojawia się kilka zasadniczych pytań: ile psów znajdzie się tam w pierwszym etapie i skąd wezmą się środki na planowaną w drugim etapie rozbudowę? Czy coś stoi na przeszkodzie, aby zebrać fundusze na zbudowanie schroniska w wersji docelowej, której przychyla się Powiatowy Lekarz Weterynarii i dopiero wtedy oddać inwestycję do użytku?dopytywał w czasie sesji zastępca burmistrza Lubania Mariusz Tomiczek.

Ze strony naszych włodarzy pojawiły się kolejne pytania: jak zostaną podzielone kojce dla poszczególnych gmin? Czy inne gminy pójdą śladem Lubania i dofinansują chipowanie psów i wspólnie zaczną nie tylko zwozić bezdomne psy do schroniska, ale także takim sytuacjom zapobiegać? Co stanie się jeżeli jedna z gmin wycofa się ze Związku – kto poniesie koszty takiej decyzji? Lubański magistrat przygotował projekt umowy, która miałaby wszystkie te wątpliwości wyjaśniać, a podpisana zostałaby pomiędzy każdą z gmin, a Związkiem. Póki co jednak Związek Gmin „Kwisa” nie zgodził się na takie rozwiązanie sprawy, a większość wątpliwości pozostawił bez odpowiedzi.

Sytuacja dla naszego miasta wydaje się być patowa, bo mimo dobrych i słusznych uwag nasi włodarze nie mogą dojść do porozumienia z władzami Związku, co stawia Lubań w wyjątkowo trudnej sytuacji. Możemy nie przystąpić do schroniska, co byłoby niezłym absurdem, biorąc pod uwagę, że zostanie ono ulokowane tuż za tabliczką z napisem Lubań. Możemy także przyłączyć się do inicjatywy, która w tym momencie nie tylko jest dla nas niekorzystna finansowo, ale także pozostawia bez odpowiedzi wiele ważnych pytań i stwarza wrażenie nie do końca przemyślanej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomasz Srtoczan-Wołoszyn 04.05.2014 15:06
Panie Ciekawy, autor zapewne miał na myśli to że poligony w widzeniu większości spacerujących lubaniaków , leżą "...pod Lubaniem..." czyli niezwykle blisko Lubania. Dla mnie poligony nie leżą w gminie Platerówka tylko obok mojego domu czyli w Lubaniu. A schronisko czy to z obecnym burmistrzem czy bez niego powstanie i siłą rzeczy rachunek ekonomiczny zmusi nasz magistrat do współpracy, dobrze by było gdybyśmy byli współpartnerami a nie petentami.

ciekawy 01.05.2014 16:54
w podziemiach Lubania bedzie jakies schronisko? ("pod Lubaniem") ? czemu autor nie moze napisac po prostu w gminie Platerowka ? amatorszczyzna dziennikarska albo celowe dzialanie na szkode Lubania

Gość 30.04.2014 10:57
Jak nie do schroniska niech dadzą pod opiekę Prezesa Olszyńskiego Stowarzyszenia na rzecz zwierząt :D zaciągnie on trochę więcej długów obiecując terminową zapłatę za fakturę i pieski będą miały jak w raju

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama