Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 15 grudnia 2024 13:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Henryków Lubański jedną z najpiękniejszych wsi

Malownicze, wyjątkowe, tętniące życiem i pełne społeczników, którzy dbają o swoją okolicę – takie są dolnośląskie wsie. Te najpiękniejsze poznaliśmy w trakcie konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu szóstej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2014”. Jak pokazują wyniki w naszej okolicy nie ma się czego wstydzić.

Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski już po raz szósty. To jeden z elementów wsparcia jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Celem konkursu jest wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. 

Tegoroczna edycja konkursu, podobnie jak poprzednie, została zorganizowana w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepszy start w odnowie wsi”. Przystąpiło do niej 47 wsi z 33 dolnośląskich gmin.

Spytków w gminie Zgorzelec został uznany najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska w 2014 roku. Tylko jej miejsca na podium ustąpił Henryków Lubański. Miejsce, w którym zobaczyć możemy najstarsze drzewo w Polsce uznane zostało za drugą najładniejszą wieś w województwie i uhonorowaną nagrodą pieniężną. 

Najpiękniejszą zagrodą w województwie jest Gospodarstwo Agroturystyczne „Marianówek” Sylwii i Krzysztofa Ostrowskich z Dobrocina w gminie Dzierżoniów. W naszej okolicy podobnych perełek jednak nie brakuje. Na trzecim miejscu uplasowało się gospodarstwo agroturystyczne „Alchemik” znajdujące się w Wolimierzu, w gminie Leśna. 

Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi to inicjatywa „Czy jest wśród nas nowy Robin Hood? Szukamy talentów łuczniczych na ziemi radkowskiej” Ścinawki Średniej w gminie Radków, gdzie zorganizowano cykl treningów łuczniczych i zakupiono niezbędny sprzęt. Wyłonione w ten sposób talenty zasiliły nawet kadrę narodową w łucznictwie.

Najlepszy start w odnowie wsi zaliczyła miejscowość Kruków w gminie Żarów, gdzie prężnie działa Stowarzyszenie Nasz Kurów skupiające ok. 50 osób. Tu również załapał się Wolimierz, który za akcję „Tradycja i nowoczesność. Wieś skupiona wokół marki i promocji” zajął miejsce numer pięć. 

W skład komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Moderatorzy Odnowy Dolnośląskiej Wsi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

obiektywny 13.08.2014 09:45
Propaganda w stylu Gebelsa Klamstwo powtarzane wielokrotnie staje sie prawda.Czytam i nie wierze oczom,totalna bzdura.Ludzie powstal UKLAD SLODZENIA NAWZAJEM,to wojt,dwie panie z Henrykowa i pacholki.

ice 15.08.2014 18:52
o jednej pani T.T. wiem, a druga to kto? Myślałem, że już więcej tam zwolenniczek nie ma, po borucie w radzie sołeckiej.

cis 01.08.2014 07:29
Gratuluję mieszkańcom Henrykowa i wójtowi. Robią wielkie rzeczy, upiększają swoją miejscowość, konsekwentnie dążą do jej rozwoju. Pokazują, że chcieć to móc. Okazuje się, że to co lokalnie jest krytykowane na zewnątrz jest odbierane jako atut. Doceńmy to co mamy i to co robią inni. Dziekuję, że są jeszcze tacy ludzie, jak mieszkańcy Henrykowa.

ghvh 31.07.2014 22:26
edhrgsdbjgjv

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama