W podsumowaniu nie będziemy skupiać się na odczuciach i subiektywnej ocenie. Sprawdzimy jak faktycznie w liczbach, bo wiadomo, że one nigdy nie kłamią, zmieniło się nasze miasto. Zespół Curulis sprawdził wszystkie gminy w naszym kraju pod względem: finansów, gospodarki, infrastruktury i jakości życia. Tak powstał raport „Podsumowanie kadencji 2010-2014”.
- Naszym zamiarem było wyłapanie tych, którzy niezależnie od okoliczności wykazali się pozytywnym wpływem na swoim terenie. Stworzyliśmy ranking skupiony na zmianach jakie zaszły pomiędzy rokiem 2010 a 2014. Nie liczyło się dla nas, czy gmina była bogata już w 2010 a jedynie to, w jakim stopniu udało się ją przez te 4 lata zmienić. – zaznaczają twórcy rankingu.
W sumie sprawdzono 2479 gmin.
FINANSE
Kategoria ta, zdaniem twórców, dobrze obrazuje fundament wszelkich innych działań, bowiem wszelki rozwój możliwy jest tylko wówczas, gdy stabilna jest sytuacja finansowa jednostki. Autorzy rankingu wielowymiarowo przyjrzeli się budżetom gmin. Nie liczył się jedynie zwiększający się dochód, ale także udział środków unijnych, koszty administracyjne i koszt obsługi długu. Lubań w tej kategorii uplasował się na miejscu 1 890. W skali kraju widać, że jest jeszcze sporo do zrobienia w lubańskich funduszach.
GOSPODARKA
To kolejny bardzo ważny element rozwoju. W rankingu badano umiejętność przyciągnięcia przez gminy inwestorów, sprawdzono poziom bezrobocia i liczby przybywających lub ubywających pracodawców – i dużych, i małych. Tu nasze miasto wypadło jeszcze gorzej. Na niecałe 2,5 tysiąca gmin w Polsce udało nam się zająć 2 193 miejsce.
INFRASTRUKTURA
W tej kategorii pod lupę wzięto m.in. sprawy gospodarki wodnej, wodociągów, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, zaopatrzenia w energię elektryczną, cieplną oraz gaz. To część rankingu, której nasi włodarze raczej nie powinni się wstydzić. Lubań uplasował się tutaj na 1011 pozycji, co w skali kraju raczej nie jest powodem do wstydu.
JAKOŚĆ ŻYCIA
W tej części rankingu skupiono się na jakości życia w aspekcie społeczno-kulturowym. To najtrudniejszy do obiektywnego zmierzenia zakres badania. Pod uwagę wzięto: dynamikę wzrostu ludności, zmiany w liczbie miejsc w żłobkach i przedszkolach, sprawdzono czy przybywa klubów sportowych i artystycznych, czy w bibliotekach pojawia się więcej książek, ile wynoszą wypłacane świadczenia rodzinne i jak wiele osób wciąż ich potrzebuje. Tu jesteśmy w środku krajowej stawki – na miejscu 1120.
Wkrótce, na łamach naszego portalu, przyjrzymy się także kadencji w gminie wiejskiej Lubań.
Napisz komentarz
Komentarze