Od samego rana centrum miasta zapełniło się osobami ubranymi w stroje z czasów II Wojny Światowej, co już zwiastowało, że dzieje się coś wyjątkowego. Po raz pierwszy w Lubaniu zorganizowana została gra miejska. O co dokładnie w niej chodziło?
Zespoły złożone z trzech-czterech osób do wykonania miały szereg zadań, które wymagały od nich sporego wysiłku zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Na uczestników czekały takie wyzwania jak: udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej, odpowiedź na historyczne pytania, rzucanie granatami, wypatrywanie punktu z amunicją czy ucieczka przed niemieckim okupantem.
Ciekawe były nie tylko same zmagania, ale i miejsca, w których przyszło je wykonywać. Była to niepowtarzalna okazja aby zajrzeć do Domu Solnego, gdzie znajdował się szpital, czy zejść do podziemi Ratusza, które do tej pory odwiedzili tylko nieliczni. Poza tym śmiałkowie wspiąć musieli się na szczyt Wieży Brackiej i zejść wprost w podziemia do schronu. Gra z całą pewnością była wyśmienitą okazją, aby przez zabawę poznać dokładnie historię naszego kraju.
- Szykujemy się na pytania o Polskie Państwo Podziemne i Powstanie Warszawskie, dlatego już wcześniej przygotowaliśmy się i przestudiowaliśmy te zagadnienia. – mówili przed rozpoczęciem uczestnicy.
Dodatkowo w każdym punkcie kontrolnym na zawodników czekały kartki z kalendarza z najważniejszymi wydarzeniami Powstania Warszawskiego.
Organizator wydarzenia - Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa po raz kolejny udowodniło, że obchody uroczystości państwowych nie muszą kojarzyć się jedynie z wywieszaniem flag, zapalaniem zniczy i uroczystymi, patetycznymi apelami, a mogą być doskonałą okazją do zainteresowania młodzieży historią kraju i sposobem na aktywne spędzenie czasu.
Nie tylko o zabawę jednak w całej grze chodziło. Ważna była także rywalizacja, która zakończyła się wygarną grupy „Czterej Pancerni Bez Psa”, drugie miejsce wywalczyli harcerze z kolektywu „Sahut”, a trzecie – „Powstańcy”.
Współorganizatorami „Operacji 44” byli: Muzeum Regionalne, Urząd Miasta Lubań, Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, Stowarzyszenie Zamek Czocha oraz ZHP Hufiec Lubań.
Aby przekonać się jak dokładnie wyglądały zmagania zapraszamy do naszej fotogalerii.
Napisz komentarz
Komentarze