Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 11 grudnia 2024 16:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubański ratusz

Lubański ratusz jest bez wątpienia najpiękniejszym zabytkiem w naszym mieście. Jego górującą nad Starym Miastem majestatyczną sylwetkę utrwalano często na licznych obrazach, rycinach i fotografiach. W moich zbiorach znajdują się grafiki starego ratusza wykonane m.in. przez L. Danzigera, Th. Blätterbauera, A. Brucka i R. Schindlera. Najwięcej jednak zachowało się do naszych czasów przedwojennych pocztówek z wizerunkiem tej szacownej budowli
Lubański ratusz

Porównując ze sobą stare widokówki dostrzeżemy zmiany w wyglądzie ratusza i jego najbliższego otoczenia (obejmują one bowiem lata 1895-1945). Masowo drukowane na przełomie wieku litograficzne widokówki typu ,,Gruss aus”, rozsławiły piękno tej renesansowej budowli daleko poza granicami ówczesnych Prus. Lubański ratusz wybudowano w latach 1539-1541, za panowania arcyksięcia Ferdynanda, króla Czech i Węgier. O fakcie tym dowiadujemy się z inskrypcji umieszczonej nad kamiennym, głównym ratuszowym portalem. Budowniczym ratusza był Hans Lindner, znany śląski architekt doby renesansu. Przez pierwsze trzy lata swego istnienia lubański ratusz nie posiadał wieży(postawiono ją w roku 1544).

Nie wiemy jak wyglądała pierwotna fasada i wystrój siedziby magistratu. W trakcie wielkiego pożaru miasta w roku 1554 ratusz spłonął doszczętnie. Rada Miasta, z uwagi trudną sytuację finansów miejskich, przeznaczyła więc na jego odbudowę tylko niezbędne środki finansowe. Zrezygnowano z odtworzenia kunsztownej elewacji i sztukaterii. O jej wyglądzie możemy snuć jedynie wyobrażenia, podziwiając zachowane do dziś portale.

Odbudowa spalonego ratusza ciągnęła się przez wiele lat, remont ukończono dopiero w roku 1561 (pokryto również wieżę hełmem). Również w latach następnych liczne nieszczęścia spadały na siedzibę władz miasta. Ciasna, drewniana zabudowa lubańskiego rynku, sprzyjała roznoszeniu się ognia. Często od jednej iskry obracały się w perzynę całe połacie miasta. Lubański ratusz płonął jeszcze w latach: 1659, 1670, 1694 i w 1760 r. Odnotowano też fakty rażenia ratuszowej wieży piorunem, który powodował jej znaczne uszkodzenia (m.in. w 1690 r.). Bardzo poważnie ucierpiał ratusz w czasie ostatniego wielkiego pożaru w roku 1760. Spłonęły wówczas wszystkie budynki w mieście (z wyjątkiem ,,Domu Solnego” i ,,Domu pod Okrętem”).

Po tym pożarze ratusz stał w ruinie przez 9 lat. Odbudowę ukończono dopiero w roku 1783. Podczas remontu wieży zastąpiono kamienną balustradę, biegnącą wokół jej wierzchołka, mniej kunsztowną – metalową. Z pierwotnego wystroju lubańskiego ratusza dotrwały do naszych czasów dwa piękne renesansowe portale. Lewy portal, przypominający antyczny łuk triumfalny, pochodzi z roku 1543 i prowadzi na wyższe piętra budynku. Tworzą go cztery doryckie, żłobkowane kolumny, dźwigające trzyczęściowy fryz. Pomiędzy kolumnami wykuto w piaskowcu dwa herby: po lewej stronie herb Habsburgów (dwugłowy orzeł), po prawej zaś herb sasko-polski (zamieniony na pocz. XX w. na herb miasta Lubania). W środkowej części fryzu leżą, wsparci na trupich główkach, dwaj mali chłopcy. W rękach trzymają tabliczki z łacińską i staroniemiecką inskrypcją: ,,Dzisiaj mnie, jutro tobie”(,,Dzisiaj żyjemy, jutro umrzemy”).

Drugi kamienny portal uznany został przez historyków sztuki za jeden z najpiękniejszych na terenie Śląska. Zdobienia liśćmi akantu i winorośli wskazują na jego włoskie pochodzenie. Centralną część portalu tworzy łuk romański, ozdobiony na zewnątrz bojownikami: ludźmi-delfinami. Portal ten był początkowo przejazdowy. W roku 1874 został do połowy zamurowany, a w górnej części utworzono szerokie okno. Najokazalszym pomieszczeniem w ratuszu była, wymieniana już w 1627 r., Izba Rajców, zwana Izbą Królewską. Nazwę swą przyjęła od wiszących tu portretów książąt Saksonii, królów Polski (m.in. portret Augusta II Mocnego) i królów pruskich od Fryderyka Wilhelma III. Ciekawostką jest również fakt eksponowania w sali rajców dyplomów nadania honorowego obywatelstwa miasta Lubania dla Prezydentów Rzeszy: Hindenburga (1932) i Hitlera (1933).

Równie ciekawa pod względem architektonicznym była (jest) duża sala w przyziemiu ratusza, z kunsztownym sklepieniem sieciowym. Niegdyś miejscowi sukiennicy wystawiali w niej swoje wyroby. W XIX wieku utworzono tu izbę sądową i podatkową (obecnie siedziba muzeum regionalnego). W czasie walk o miasto w lutym-marcu 1945 r. ratusz ostrzelano pociskami artyleryjskimi. Zniszczenia były tak znaczne (pozostała jedynie frontowa ściana budynku), że rozważano nawet jego rozbiórkę. Pierwsi włodarze miasta podjęli jednak słuszną decyzję o odbudowie siedziby magistratu. Plan restauracji renesansowego zabytku sporządził prof. Tadeusz Broniewski. Odbudowa zakończyła się w latach 70-tych minionego wieku posadowieniem na wieży miedzianego hełmu.


Lubański ratusz

Lubański ratusz

Lubański ratusz

Lubański ratusz

Lubański ratusz

Lubański ratusz

Lubański ratusz

Lubański ratusz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

infanterie 29.09.2014 21:39
Cale miasto trabi ze mesie Kulczycki to ikona Nowego Lubania ktorego glownym pomyslem na Luban jest zakup machiny czasu i przeniesienie się w cudowne NIEMIECKIE lata trzydzieste kiedy panował lad i porzadek, zenua

Witek 30.09.2014 00:37
czyli rozumiem, ze teraz za Słowińskiego nie panuje?

nah 29.09.2014 20:30
Boshe...jakie nudy...przecie TO JUŻ BYŁO...odgrzewanymi kotletami chcecie nas karmić??? Co z tym E-Lubaniem

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama