Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 10:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Regionalny Program Operacyjny przyjęty

Komisja Europejska w dniu 18 grudnia 2014 r. przyjęła „Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020”. To ważne wydarzenie, bowiem to właśnie ten dokument reguluje sposób wydawania unijnych funduszy w naszym województwie. Nie wiadomo jeszcze ile pieniędzy z puli 9 mld złotych trafi w naszą okolicę. Pewne jest natomiast na jakie cele przeznaczone zostaną pieniądze. 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (RPO WD) jest jednym z szesnastu programów regionalnych, zarządzanych przez Samorządy Województw. Program składa się z 11 osi priorytetowych, w tym 7 współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1 mld 618,9 mln euro) i 4 z Europejskiego Funduszu Społecznego (554,4 mln euro). Na cały Program została przeznaczona kwota 2 miliardów 252 milionów euro, co w przeliczeniu daje kwotę około 9 miliardów złotych!

- Projekt Programu został przesłany do Komisji Europejskiej w kwietniu 2014 roku, a w sierpniu Komisja przesłała uwagi i zalecenia. W terminie wrzesień-grudzień odbywały się negocjacje wszystkich Programów Regionalnych. Województwo dolnośląskie uczestniczyło w 5 sesjach negocjacyjnych w Warszawie i Brukseli oraz w bieżących ustaleniach z przedstawicielami Komisji Europejskiej przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do grudnia br.- powiedział Maciej Zathey, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. 

Po trwających kilka miesięcy negocjacjach projekt Programu został przesłany do zatwierdzenia do Komisji Europejskiej w dniu 12 grudnia 2014 r., za pomocą systemu informatycznego Komisji Europejskiej.

OSIE PRIORYTETOWE:

Zgodnie z propozycją Zarządu Województwa Dolnośląskiego opartą na wytycznych Komisji Europejskiej, proponowany podział środków wygląda  następująco:

OŚ PRIORYTETOWA 1 - PRZEDSIĘBIORSTWA I INNOWACJE – 415,5 mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, oraz wzmacnianie konkurencyjności MŚP. Realizowane w ramach osi projekty przyczynią się do: podniesienia jakości i stopnia wykorzystania badań naukowych prowadzonych w regionie, zwiększenia nakładów na działalność B+R w przedsiębiorstwach, poprawy warunków dla rozwoju przedsiębiorstw, czy podniesienia konkurencyjności i produktywności MŚP.

OŚ PRIORYTETOWA 2 - TECHNOLOGIE INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNE – 66,4 mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na wzmocnienie zastosowań TIK poprzez realizację projektów zakładających rozwój elektronicznych usług publicznych np. z zakresu e-administracji, e-zdrowia, e-kultury.

OŚ PRIORYTETOWA 3 - GOSPODARKA NISKOEMISYJNA – 392,3 mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych w województwie dolnośląskim, zwiększenie efektywności energetycznej w MŚP, budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zwiększenie produkcji energii w wysokosprawnych instalacjach w regionie, jak również wdrażanie strategii niskoemisyjnych.

OŚ PRIORYTETOWA 4 - ŚRODOWISKO I ZASOBY – 180 mln euro   

Działania osi ukierunkowane są na zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska, zwiększenie liczby ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków, zwiększenie dostępności do zasobów kulturowych regionu, ochronę i przywrócenie różnorodności w regionie, oraz bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.

OŚ PRIORYTETOWA 5 – TRANSPORT – 340,6 mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na lepszą dostępność transportową regionu, poprawę funkcjonalności linii kolejowych.

OŚ PRIORYTETOWA 6 - INFRASTRUKTURA SPÓJNOŚCI SPOŁECZNEJ – 163  mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na zwiększenie dostępu do usług społecznych związanych z procesem integracji społecznej, oraz do opieki zdrowotnej w regionie, wspieranie rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności.

OŚ PRIORYTETOWA 7 - INFRASTRUKTURA EDUKACYJNA – 60,9 mln euro

Działania osi ukierunkowane są na  inwestycje w edukację przedszkolną, podstawową i gimnazjalną, ponadgimnazjalną, w tym zawodową.

OŚ PRIORYTETOWA 8 - RYNEK PRACY– 254 mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na zapewnianie dostępu do zatrudnienia osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost konkurencyjności dolnośląskich MŚP, czy wreszcie poprawę dostępu do programów zdrowotnych, również tych wydłużających aktywność zawodową.

OŚ PRIORYTETOWA 9 - WŁĄCZENIE SPOŁECZNE – 143,9 mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na aktywne włączenie osób wykluczonych społecznie, ułatwianie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych, oraz tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej.

OŚ PRIORYTETOWA 10 - EDUKACJA – 156  mln euro 

Działania osi ukierunkowane są na zapewnienie równego dostępu do  wysokiej jakości edukacji przedszkolnej, podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, w tym zawodowej, oraz wspieranie uczenia się przez całe życie osób dorosłych.

OŚ PRIORYTETOWA 11 – POMOC TECHNICZNA – 79,2  mln euro   

Alokacja osi przeznaczona jest na zapewnienie niezbędnych zasobów ludzkich oraz warunków zapewniających sprawne działanie instytucji, zapewnienie sprawnego systemu wdrażania RPO WD 2014-2020, oraz spójnego systemu informacji i promocji oraz rozwijanie potencjału beneficjentów RPO WD 2014-2020.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama