Z informacji jakie Fundacja Orszak Trzech Króli zebrała od organizatorów poszczególnych Orszaków wynika, że tradycyjnie najliczniej w Orszaku uczestniczyli mieszkańcy stolicy. W Warszawie był to nie tylko 7. Orszak, ale też zorganizowano ich dwa - jeden na Placu Zamkowym, a drugi na Targówku. W sumie w obu uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób plus około 20 kolejnych tysięcy w okolicznych miejscowościach, jak Łomianki, Baniocha, Ożarów Mazowiecki, Szymanów, Pruszków, Mińsk Mazowiecki, Nadarzyn i Góra Kalwaria.
- Orszaki są formą wspólnego, radosnego przeżywania tego najstarszego chrześcijańskiego święta - podkreśla Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli – Tak liczny, dobrowolny udział w nich ponad miliona ludzi jest dla nas najlepszą nagrodą za wiele miesięcy przygotowań.
Orszaki nawiązują do tradycji wspólnego, publicznego kolędowania i wystawiania jasełek opowiadających historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli - mędrców. W organizację Orszaków włączają się całe społeczności lokalne – parafie, stowarzyszenia, szkoły, rodzice, władze samorządowe, ośrodki kultury i organizacje młodzieżowe. Orszakom na ogół patronują miejscowi biskupi oraz przedstawiciele władz świeckich. Tak właśnie było w naszym mieście.
Orszak w święto Objawienia Pańskiego w Lubaniu przeszedł już po raz drugi i w tym roku przyciągnął jeszcze więcej osób niż w ubiegłym. Widowisko rozpoczęli podopieczni Niepublicznego Przedszkola nr 1, którzy dla zebranych przygotowali występy muzyczne i zapraszali do wspólnego kolędowania. Kolorowy tłum prowadzony przez mędrców ze wchodu wyruszył spod kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskiej w stronę centrum miasta, gdzie na wszystkich uczestników miejskich jasełek czekał spektakl przygotowany przez lokalne grupy teatralne: PRO-MOTOR i Okular. Alegoryczne widowisko teatralne wystawione na scenie na placu Okrzei opowiadało historię znanego ze średniowiecznych moralitetów everymana – „każdego człowieka”. O uniwersalnego bohatera bój stoczyły siły dobra i zła, które za wszelką cenę starały się zdobyć władzę nad jego dusza.
Całość obchodów w naszym mieście zakończyła msza święta w intencji mieszkańców Lubania.
Napisz komentarz
Komentarze