Maraton odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Uczestnicy wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów zostanie napisanych, tym większa szansa, że uda się się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce listy pisane są w setkach miejsc w całym kraju - w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.
W tym roku bronimy:
COSTAS - Grecja
Pobici za miłość w sierpniu 2014 roku. Costas i jego partner, który jest uchodźcą, zostali poważnie pobici w wyniku homofobicznego i rasistowskiego ataku w centrum Aten. Sprawcy nie zostali zidentyfikowani, a tym bardziej ukarani. W całej Grecji policja i rząd nie radzą sobie z rosnącą falą przestępstw z nienawiści. Co więcej, pary tej samej płci są traktowane jak obywatele drugiej kategorii. Spraw, aby rząd Grecji zlecił przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w tej sprawie, a Costas i jego partner otrzymali zadośćuczynienie, które im się należy.
ALBERT WOODFOX - Stany Zjednoczone
40 lat w izolatce i to wciąż nie koniec. Albert Woodfox przebywa w więzieniu od 43 lat, z czego 40 lat spędził w izolatce za morderstwo, którego jak twierdzi nie popełnił. Lata odosobnienia w znacznym stopniu odcisnęły piętno na jego zdrowiu. Nie przedstawiono żadnych dowodów rzeczowych, które łączyłyby Woodfoxa z przestępstwem, a wyrok w jego sprawie był trzykrotnie anulowany. Jednak władze Luizjany wciąż blokują jego uwolnienie. Zbyt długie oczekiwanie na sprawiedliwość. Wezwij Prokuratora Generalnego Luizjany do natychmiastowego wypuszczenia Alberta na wolność.
YECENIA ARMENTA - Meksyk
Bita, podduszana i gwałcona dopóki się nie przyznała. W lipcu 2012 roku Yecenia Armenta została aresztowana przez policję i zmuszona brutalnymi torturami do przyznania się do zamordowania swojego męża. Oprawcy bili ją godzinami, gwałcili i grozili zabiciem jej dzieci, dopóki się nie poddała. Choć niezależne opinie medyczne potwierdziły fakt stosowania tortur, „przyznanie się” Yecenii zostało wykorzystane do oskarżenia jej, pomimo braku jakichkolwiek dowodów. Wezwij władze Meksyku do wycofania zarzutów wobec Yecenii, natychmiastowego jej uwolnienia i postawienia przed sądem sprawców tortur.
TEODORA DEL CARMEN VASQUEZ - Salwador
Skazana na 30 lat za urodzenie martwego dziecka. W 2007 roku Teodora urodziła martwe dziecko. Gdy była w pracy, poczuła nagły atak bólu. Została aresztowana przez policję, która znalazła ją nieprzytomną lężącą w kałuży krwi. Później została skazana na 30 lat więzienia za ‘zabójstwo’, domniemaną aborcję. Nie wzięto pod uwagę komplikacji podczas ciąży. Wezwij Ministra Sprawiedliwości Salwadoru do natychmiastowego uwolnienia Teodory.
DZIEWCZYNKI ZMUSZANE DO MAŁŻEŃSTWA - Burkina Faso
Zmuszona do małżeństwa w wieku zaledwie 11 lat Maria miała jedynie 13 lat, kiedy ojciec zmusił ją do poślubienia 70-letniego mężczyzny, który miał już 5 innych żon. Gdy nie chciała się zgodzić, zagroził, że ją zabije. W całym Burkina Faso tysiące dziewcząt i kobiet, takich jak Maria, są zmuszane do małżeństwa w bardzo młodym wieku. To musi się skończyć. Wezwij rząd Burkina Faso, aby przestał lekceważyć problem i zaczął chronić dziewczyny i młode kobiety przed małżeństwami z przymusu.
MUHAMMAD BEKZHANOW - Uzbekistan
Duszony, bity, rażony prądem dopóki się nie przyznał. W 1999 roku siły bezpieczeństwa Uzbekistanu torturowały dziennikarza Muhammada Bekzhanowa, redaktora naczelnego zakazanej gazety opozycyjnej. Był bity gumowymi pałkami policyjnymi, duszony i rażony prądem aż do momentu, w którym w końcu przyznał się do popełnienia przestępstw „przeciwko państwu”. Na podstawie tych zeznań sędzia skazał go na więzienie, gdzie Muhammad pozostaje do dnia dzisiejszego. Wezwij Prezydenta Uzbekistanu do natychmiastowego zwolnienia Muhammada i zbadania sprawy tortur, których doświadczył.
RANIA ALABASSI Z RODZINĄ - Syria
Uprowadzeni przez funkcjonariuszy państwa. W 2013 roku funkcjonariusze państwa wkroczyli do domu Rani Alabassi, matki sześciorga dzieci i uznanej dentystki. Aresztowali ją wraz z rodziną bez słowa wyjaśnienia, a od tamtego czasu słuch o nich zaginął. Zwróć się do władz Syrii o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie dzieci Rani. Rania również musi być uwolniona lub usłyszeć zarzuty i przejść sprawiedliwy proces.
SAMAN NASEEM - Iran
Torturowany w wieku 17 lat i skazany na śmierć. Saman Naseem był torturowany, bo chciano wymusić na nim przyznanie się do zabicia żołnierza. Miał wtedy tylko 17 lat. Na mocy tego „przyznania się do winy” i mimo tego, iż Iran podpisując Konwencję o Prawach Dziecka uznał międzynarodowy zakaz egzekucji dzieci, Saman został skazany na karę śmierci. Dzięki ogromnym wysiłkom sprawa Samana zostanie ponownie rozpatrzona przez sąd, a naciski z całego świata mogą zapobiec ponownemu wyrokowi śmierci. Pomóż zapewnić Samanowi uczciwą rozprawę sądową, w której nie będzie miejsca na karę śmierci i zeznania wymuszone torturami.
ZUNAR - Malezja
Tweetowanie to nie zbrodnia. Polityczny karykaturzysta Zunar jest zagrożony wyrokiem długoletniego więzienia za zamieszczenie tweetów potępiających uwięzienie lidera opozycji w Malezji. Rząd dokłada ogromnych starań, aby uciszyć sprzeciwy i dyskusje oraz uwięzić swoich krytyków. Zacznij działać – napisz do rządu, aby uwolnić Zunara i pomóc powstrzymać tłumienie wolności wypowiedzi w Malezji.
WALEED ABU AL-KHAIR - Arabia Saudyjska
15 lat więzienia za walkę w obronie praw człowieka. Adwokat i obrońca praw człowieka Waleed Abu al-Khair został skazany na 15 lat więzienia na mocy surowego saudyjskiego prawa stosowanego wobec osób oskarżonych o terroryzm. Waleed bronił wielu pokojowych aktywistów, m.in. aresztowanego blogera Raifa Badawiego. Sprzeciwiał się powszechnemu łamaniu praw człowieka w Arabii Saudyjskiej. Waleed jest więźniem sumienia, nie terrorystą. Przyłącz się do wezwania o jego natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie.
Napisz komentarz
Komentarze