Kim jest radny? Radny to nasz człowiek w radzie miasta czy gminy, przedstawiciel władzy lokalnej. To on powinien dbać o interesy mieszkańców, reprezentować ich na forum rady i w instytucjach samorządowych. A poprzez stały kontakt z wyborcami powinien znać wszystkie bolączki mieszkańców.
Jak wynika ze statystyk biura Rady Miasta Lubań za rok 2015, właśnie ze stałym kontaktem z mieszkańcami jest największy problem. W ciągu ubiegłego roku lubańscy radni co wtorek pełnili w biurze rady przy ul. 7 Dywizji w Lubaniu dyżury, w sumie było ich aż 52. Niestety zainteresowanie mieszkańców tą formą kontaktu z radnymi jest wyręcz dramatyczne, bowiem przez cały rok na owych cotygodniowych dyżurach pojawiło się zaledwie pięciu interesantów! Wynikać to może z nieświadomości z przysługujących nam praw, bądź z niewiedzy, że owe dyżury w ogóle są pełnione. Raczej wykluczamy możliwość, że Lubań to kraina mlekiem i miodem płynąca a mieszkańcy nie mają problemów, wiemy to choćby z naszej redakcyjnej poczty.
W obronie radnych stanął burmistrz Arkadiusz Słowiński, który dowodzi, że przyczyna leży zupełnie gdzie indziej – mieszkańcy po prostu radnych znają i zaczepiają ich na ulicy czy w marketach. Ci zbierają informacje na temat potrzeb i później przekazują w formie zapytań, wniosków czy interpelacji. Tak rozumiem niską frekwencję tych, którzy przychodzą do urzędów. To nie jest tak, że jest znikome zainteresowanie radnymi. Pełnienie dyżurów nakazał Wojewoda, a ten patrzy na to z perspektywy większych miast.
Często z mieszkańcami spotykamy się na przysłowiowej ulicy. Dyżury natomiast zostały stworzone po to, że jeżeli ktoś nie może spotkać radnego to może w konkretny dzień przyjść do urzędu i go spotkać. Wtedy można zgłosić jakąś potrzebę, wniosek czy uzyskać informację. - mówi radny Ryszard Piekarski – o dyżurach radnych można dowiedzieć się poprzez internet w Biuletynie Informacji Publicznej czy bezpośrednio w biurze rady.
Mieszkańcy chcący spotkać się z radnym w czasie dyżuru muszą wykazać się jeszcze odrobiną cierpliwości. Sprawdziliśmy w BIP i nie ma tam jeszcze harmonogramu na rok 2016, jednak już wkrótce powinien się on tam znaleźć.
Pamiętajmy to wybrani radni podejmują najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących gminy. Decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, remontach ulic i ochronie środowiska czy wysokości wynagrodzenia jakie przysługuje burmistrzowi. To oni składają wnioski i interpelacje, które po zaakceptowaniu przez radę są wdrażane w życie przez burmistrza, który jest organem wykonawczym. Może warto to wykorzystać i postarać się wspólnie wpłynąć na zmianę swojej okolicy?
Napisz komentarz
Komentarze