Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Dlaczego znikają połączenia z Wrocławiem?

Za kilka dni działająca od 19 lat na rynku przewozów osobowych lubańska firma City-Bus całkowicie zlikwiduje kursy na trasie Lubań - Wrocław. Jest to efekt wprowadzonej w grudniu 2010 roku ustawy mającej na celu ujednolicenie rynku transportu publicznego w kraju.
Dlaczego znikają połączenia z Wrocławiem?

Od 4 stycznia firma City – Bus zawiesiła połączenia na tej trasie realizowane w ciągu tygodnia. Po kilku dniach pojawiła się informacja o całkowitej likwidacji połączenia Lubań – Wrocław z dniem 18 stycznia. Jeden z czytelników zapytał redakcję eLuban.pl czy wiemy dlaczego tak się stało więc zapytaliśmy o to właściciela firmy. - Niestety od około pół roku próbowaliśmy poradzić sobie z malejącą frekwencją i mieliśmy nadzieję, że ten czas minie, podniesienie cen biletów przyniosłoby skutek odwrotny. - mówi właściciel Grzegorz Kania - Nie ukrywam, że różnica w cenach biletów między przewoźnikami drogowymi a kolejowymi jest zbyt duża, jednak zrobiliśmy wszystko aby było "tanio". Z pewnością, gdyby państwo refundowało bilety studenckie (jak to ma miejsce w kolejach) moglibyśmy zrównać ceny biletów. Po 12 latach obsługiwania linii Lubań-Wrocław zostaliśmy zmuszeni ją zamknąć.

Przez lata to przewoźnicy drogowi mieli korzystniejszą ofertę i z powodzeniem konkurowali z przewoźnikami kolejowymi. Wprawdzie na rynku było rozdrobnienie, ale busami było taniej i zdecydowanie szybciej. Od roku 2011 tendencja ta dość gwałtownie zaczęła się zmieniać. Wtedy to w życie weszła Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym mająca na celu ujednolicenie transportu publicznego. Zastosowane regulacje preferowały rozbudowę zintegrowanego transportu publicznego. W ten sposób zainwestowane przez samorząd województwa pieniądze zaczęły przynosić efekty.

Dziś dzięki modernizacjom i zakupowi nowego taboru z Lubania do Wrocławia koleją dojedziemy już w 2godziny 11 minut, co dla prywatnych przewoźników jest nieosiągalne. Same Koleje Dolnośląskie, od roku 2011 pięciokrotnie zwiększyły ilość przewożonych pasażerów. W roku 2015 przewiozły ich niemal 5 mln, kosztem właśnie przewoźników drogowych. Trudno się tu dziwić, bowiem student jadąc koleją z Lubania do Wrocławia oszczędza od 4,5 do10 zł za przejazd w jedną stronę.

Już w 2011 roku dr inż. Maciej Kruszyna z Politechniki Wrocławskiej komentując w/w ustawę zaprowadzał  - z upływem czasu, przy w pełni rozwiniętych systemach transportu zintegrowanego (..) nie będzie opłacalne prowadzenie w nich przewozów jako przewoźnik.

Ostatecznie praktyka jest taka, że samorządy udzielają dofinansowania prywatnym przewoźnikom, jednak czynią to jedynie w sytuacjach, gdzie nie ma innej możliwości skomunikowania miejscowości ze światem zewnętrznym co w praktyce oznacza wypchnięcie małych firm przewozowych na peryferia gmin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

SandraSandera 27.03.2018 01:29
Szkoda tych przewoźników. Większość prywatnych poznikała w większości małych miast na dolnym śląsku :/ zostają tylko drogie autokary i pociągi. ech.

Janusz 19.01.2016 14:39
Wybieram zawsze lokalnych przewoźników, bo są to nasi pracodawcy którzy dają zatrudnienie lokalnym mieszkańcom. A Koleje Dolnośląskie to jest spółka sterowana z Wrocławia która doi pasażerów za bilety a cała kasa idzie głównie na zaspokojenie potrzeb komunikacyjnych Wrocławia. Porównajcie sobie jakie promocje biletowe mają pasażerowie w Świdnicy a ile kosztuje bilet do Lubania. Albo ile pociągów jeździ do Trzebnicy a ile do naszego miasta. Konkurencja Kolei Dolnośląskich jest zwyczajnie nieuczciwa, bo mają duże dopłaty do pociągów z budżetu województwa których nie mają prywatni przewoźnicy i tylko dzięki temu wykańczają lokalnych przewoźników.

stracony klient 16.01.2016 20:13
Citybus odjeżdżał w innych godzinach niż kolej więc nie stanowił konkurencji, a wręcz dawał ludziom chcącym skorzystać właśnie z połączenia kolejowego od wrocławia dalej w polskę możliwość dojazdu do wrocławia lub z. Innymi słowy dzięki Citibusowi można było np. pojechać do warszawy koleją a następnie wrócić do wrocławia i Citybusem do Lubania.Za to mamy połączenie do Drezna i podejrzewam wiele osób skorzysta ;)

Ryszard 18.01.2016 23:17
Jasne, mamy połączenie do Drezna, ale nie mamy czym jeździć do pracy i szkoły. A to Polska właśnie. Urząd Marszałkowski zamiast zadbać o transport dla mieszkańców wywala pieniądze na drogie pociągi do Drezna, którymi i taknikt nie jeździ.Brawo! Absurd sięgnął szczytu.

Kejt 16.01.2016 12:56
Wiele lat podróżowałam z citibusem, jeszcze w czasach, gdy koleją jechało się 4 godziny bez gwarancji dotarcia na miejsce. Szkoda, bardzo szkoda, bo było szybko, sprawnie, solidnie i bezpiecznie

Michał 15.01.2016 12:25
Trzeba przyznać, że podróże pociągami Kolejami Dolnośląskim są bardzo wygodne i płacenie więcej za przejazd busem przy podobnym czy nawet dłuższym czasie przejazdu i niższym komforcie nie miało sensu.

Paweł 16.01.2016 10:19
zgadza się. Często rezygnowałem z city busa, bo w pociągu miałem kontakt, żeby podłączyć telefon lub komputer.

Ryszard 18.01.2016 23:20
Jaka kolej jest u nas, każdy wie. Kolejom Dolnośląskim za jakiś czas się odwidzi i zostaniemy zupełnie bez transportu. Już nie raz tak było. Żaden przewoźnik nie podejmie się wtedy uruchomienia kursów, bo w komunikację trzeba zainwestować - kursy przynoszą zyski dopiero po jakimś czasie. Szkoda że samorząd województwa niszczy coś, co w miarę dobrze funkcjonowało.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Izerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obserwator1Treść komentarza: Tak działa na niemieckiej granicy Straż Graniczna! Widać marne efekty,a z tego co ukrywają i czego nie wiemy!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 17:48Źródło komentarza: Pościg za imigrantami w Starym Węglińcu. Pomogli policjanci ze ŚwidnicyAutor komentarza: BatmanTreść komentarza: Komentarz pełen żółci i frustracji. Nikt nie zmusza rodziców do fundowania czegokolwiek, jeśli wycieczki się odbywają, to dlatego, że rodzice i uczniowie tego chcą. To nie darmowe przejazdy dla nauczycieli, tylko element edukacji, który rozwija młodzież w sposób, którego nie da się osiągnąć siedząc w ławce. A jeśli ktoś uważa, że wiedza „wykuwa się tylko na korkach”, to może lepiej niech spojrzy na to, co sam robi (albo czego nie robi) jako rodzic, zamiast zrzucać całą winę na szkołę. Krytykowanie nauczycieli, którzy próbują robić coś więcej niż tylko klepać podręcznik, świadczy wyłącznie o braku zrozumienia, czym dzisiaj powinna być edukacja.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 16:59Źródło komentarza: Sprawdzamy wynik matur w regionieAutor komentarza: CichoszaaaTreść komentarza: Tak wywieszę flagę LGBTData dodania komentarza: 12.07.2025, 16:36Źródło komentarza: Henryki 2025. Znamy już wszystkie gwiazdyAutor komentarza: kawaTreść komentarza: ,, rozbity sedes marki mercedes"Data dodania komentarza: 12.07.2025, 16:19Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama