Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 07:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Najlepsze licea i technika w regionie

Rok szkolny dopiero w połowie, ale  spora grupa uczniów ostatniej klasy gimnazjum już dziś intensywnie zastanawia się, gdzie warto kontynuować naukę w przyszłym roku szkolnym. Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych 2016 roku. Oto jak oceniono szkoły średnie w naszym regionie.
Najlepsze licea i technika w regionie

Złote, Srebrne i Brązowe... najlepsze polskie szkoły ponadgimnazjalne to miejsca, gdzie zaczyna się dobra przyszłość. - tak na swoich stronach pisze Kapituła Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. To właśnie ona po raz 64  przygotowała ranking szkół w całym kraju, w tym po raz 18 punktowane są szkoły ponadgimnazjalne.

W zestawieniu znalazło się ponad 2000 liceów ogólnokształcących i 1700 techników. Z tych wybrano 500 najlepszych „ogólniaków” i 300 techników. Licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Były to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Ostatni wskaźnik stanowił najistotniejszy element przy obliczaniu pozycji rankingowej. Spośród szkół Ogólnokształcących najlepiej w naszym regionie wypada  I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, w skali kraju zajmuje ono 130 miejsce i po raz kolejny udowodniło, że jest najlepszą szkołą w okolicy. Kapituła Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” przyznała tej szkole Srebrną Tarczę, jest ona potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia.

Ranking szkół Ogólnokształcących z naszego regionu, które znalazły się w pierwszej 500 w skali kraju:

  • miejsce 130 I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Jelenia Góra – Srebrna Tarcza
  • miejsce 285 I LO im. Władysława Broniewskiego, Bolesławiec – Srebrna Tarcza
  • miejsce 358 II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana K. Norwida, Jelenia Góra – Brązowa Tarcza
  • miejsce 365 Liceum Ogólnokształcące w ZSOiMS, Szklarska Poręba – Brązowa Tarcza
  • miejsce 418 Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Lubań – Brązowa Tarcza
  • miejsce 461 Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich, Zgorzelec – Brązowa Tarcza
  • miejsce 492 Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie, Bogatynia – Brązowa Tarcza

W całym województwie dolnośląskim najlepiej w rankingu oceniono LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, w skali kraju uplasowało się ono na 4 pozycji, w porównaniu do roku ubiegłego jest to spadek o dwie pozycje.

Technika oceniano na podstawie podobnych kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyniki egzaminu zawodowego. Najlepsze 300 wyłoniono spośród 1700 jednostek biorących udział w zestawieniu.

W rankingu techników na pierwszym miejscu w regionie ponownie widzimy szkołę z Jeleniej Góry, jest to Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych. Na 300 techników w kraju uplasowało się ono na 86 pozycji i otrzymało od Kapituły symbol jakości - Złotą Tarczę. 

Technika w regionie które zakwalifikowały się do 300 najlepszych w kraju:

  • miejsce 86 Technikum w ZS Elektronicznych, Jelenia Góra – Złota Tarcza
  • miejsce 107 Technikum w ZSZiL im. Gór. i Energet. Turowa, Zgorzelec – Srebrna Tarcza
  • miejsce 162 Technikum Logistyczne w ZSP im. Emilii Plater, Zgorzelec – Srebrna Tarcza
  • miejsce 164 Technikum Ekonomiczne w ZSP im. Emilii Plater, Zgorzelec – Srebrna Tarcza
  • miejsce 192 Technikum Weteryn. w ZSHiU im. J. Kochanowskiego, Bolesławiec – Srebrna Tarcza
  • miejsce 198 Technikum w ZS Ekonomiczno-Turystycznych, Jelenia Góra – Srebrna Tarcza
  • miejsce 211 Technikum nr 3 w ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego, Bolesławiec – Brązowa Tarcza
  • miejsce 275 Technikum Logist. w ZSHiU im. J. Kochanowskiego, Bolesławiec – Brązowa Tarcza
  • miejsce 296 Technikum w ZSP im. Adama Mickiewicza,  Lubań – Brązowa Tarcza

W skali województwa dolnośląskiego najlepiej oceniono Technikum Ekonomiczne w ZSE im. S. Żeromskiego w Legnicy, które zajęło 45 pozycję w rankingu krajowym i w porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wzrost o 63 pozycje.

W rankingu wojewódzkim wyszczególniono jeszcze dwa technika z naszego regionu które nie weszły do grona 300. Mimo to w skali wojewódzkiej znalazły się w pierwszej 50 - tce. Jest to Technikum Zawodowe 4-letnie w ZSRzA w Jeleniej Górze pozycja 32 oraz Technikum w ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu - pozycja 42.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jola 11.08.2016 18:03
Na 136 miejscu jest technikum w Piechowicach. Skoro liceum w Szklarskiej Porębie jest w regionie, to dlaczego technikum w Piechowicach nie?

retrospekcja 16.01.2016 13:27
dupe se można podetrzeć tymi rejtingami i szkołami, młodzież nauczy się steku nie potrzebnych bzdur (często w stresie, który ich dodatkowo zniszczy od środka) i co? żeby dalej pójść na dziadowskie studia i być w plecy co najmniej 30k gdzie uczą się już czegoś zupełnie innego niż w tych pożal się boże elitarnych szkółkach a po skończeniu politologii, filologii polskiej czy zarządzaniu nie dość że nie mają pracy to nie pamiętają już nic z liceum. Jedyny racjonalny wybór to zawodówka i technikum, choć w nich też zamiast lekcji wiedzy o kulturze, geografii itp powinny być przedmioty dobrane typowo pod odpowiedni zawód.

jolek 16.01.2016 21:55
tak, to prawda! Nasrali tych ogólniaków wszędzie, kiedyś KZL to była szkoła zawodowa, ZNTK też, no mickiewicz to zawsze ogólniak, ale teraz wszędzie ogólniaki, po jaki grzyb? Gdzie te warsztaty co były tu za ul. ratuszową (obecnie), teraz tam boisko do koszykówki, a kiedyś tam stał budynek, gdzie można się było nauczyć fachu, i nie tylko tam.

absolwent 18.01.2016 15:08
To nie tak, że ktokolwiek zmusza kogokolwiek do chodzenia do ogólniaka. Otwiera się takie szkoły, do których są chętni. A najwięcej chętnych w ostatnich latach było właśnie do ogólniaków, co wynika z jakichś niespełnionych aspiracji. Dopóki młodzież (a także ich rodzice) nie zrozumieją, że studia nie są dla każdego, że ukończenie wyższej szkoły tańca i różańca o niczym nie świadczy, to tak to będzie wyglądać. Nie każdy nadaje się na studia. Wiele osób byłoby np. doskonałymi krawcowymi, majstrami, spawaczami, kucharzami i posadę w tym zawodzie znalazłoby bez problemu - bo po prostu byliby dobrzy w tym, co robią. Zamiast tego idą na jakieś najłatwiejsze studia, na których zdobywają pobieżnie wiedzę w zawodach, na które nie ma zapotrzebowania lub po prostu ich wiedza i umiejętności są tak mierne, że nikt ich nie chce zatrudnić. I nic wtedy nie da mgr przed nazwiskiem. I tyle. Są studia, po których znalezienie pracy jest oczywistością - i tylko takie studia powinny istnieć. Tylko że wtedy wykształcenie wyższe zdobywałoby jakieś 10% społeczeństwa, a nie 50%. Dopóki więc ludzie nie zrozumieją, że bycie dobrym rzemieślnikiem to nie żadna rysa na honorze, a studia mają sens tylko wtedy, gdy wybiera się kierunki na najlepszych uczelniach i do tego zgodne z własnymi predyspozycjami, to szkoły będą po prostu fabrykami bezrobotnych. Wyższe wykształcenie to nie tylko papier, to również obeznanie z szeroko rozumianą kulturą, sztuką, historią - i to niezależnie od tego, czy jest się inżynierem, czy filozofem. Jeśli zaś dla kogoś to strata czasu - jasny wniosek. Nie pchaj się tam, gdzie nie pasujesz.

jolek 15.01.2016 16:34
technikum mickiewicz na 24 miejscu w województwie

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama