Nowatorskie śmietniki mają dużo plusów, jakimi nie mogły pochwalić się ich poprzednicy. Po pierwsze, jest to większa pojemność, wynosząca 4m3. Po drugie, jest to dobre rozwiązanie ekologiczne, dające większe ilości odzyskanych surowców wtórnych oraz brak bezpośredniego dostępu do odpadów. Po trzecie, ważne są względy ekonomiczne, czyli możliwość opróżniania pojemników przy pomocy dotychczas używanych pojazdów i zmniejszenie kosztów segregacji odpadów. Warto też zauważyć, że konstrukcja pojemników, uniemożliwi korzystanie z nich dzikim lokatorom. Mieszkańcy osiedla Piastów zapomną więc o porozrzucanych przez bezpańskie zwierzęta odpadkach, a i nieprzyjemny zapach w okolicach boksów odejdzie w zapomnienie.
- Zobaczymy, jak zastosowanie nowych pojemników sprawdzi się w tamtym miejscu. Jeżeli to rozwiązanie się przyjmie, to w przyszłości moglibyśmy pomyśleć o montażu tego typu pojemników w innych miejscach, zwłaszcza w centrum. - mówi Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań. - Z uwagi na duże zagęszczenie boksów często dochodzi tam do rozsypywania odpadów przez zwierzęta czy wiatr. Na razie wypróbujemy pojemniki do segregacji odpadów, ale warto wiedzieć, że są również pojemniki na odpady mieszane czy bioodpady. Chcemy w ten sposób pokazać, że technologia cały czas idzie do przodu i warto by było, aby Lubań również szedł z duchem czasu
Pierwsze nowe, częściowo podziemne pojemniki do segregacji odpadów zamontowane zostały obok parkingu na rogu ulic Kazimierza Wielkiego i Władysława Łokietka. Jeżeli proponowane rozwiązanie się sprawdzi, to w przyszłości podobne pojemniki mogą pojawić się w innych częściach miasta.
Napisz komentarz
Komentarze