W 2013 roku zespół radnych z Lubania rozpoczął lustrację miejskich ulic z uszkodzoną nawierzchnią. Do remontu zakwalifikowała się między innymi ulica Starolubańska, jednak brak uregulowanej kanalizacji sanitarnej i niewystarczające środki budżetowe odsunęły plany jej przebudowy nieco w czasie. Po uporządkowaniu gospodarki ściekami rozpoczęto dalsze prace w kierunku remontu. Rok 2016 przyniósł zwrot akcji. Na przełomie stycznia i lutego odbyło się spotkanie w terenie przedstawicieli miasta z biurem projektowym w sprawie opracowania koncepcji zagospodarowania drogi. Obecnie wstępny projekt przebudowy został przedłożony do konsultacji zainteresowanym mieszkańcom.
- Właśnie trwają konsultację społeczne w oparciu o projekt przebudowy ulicy Starolubańskiej - podaje radny Rady Miasta Lubań, Krzysztof Szuba. - Odwiedzam część mieszkańców ulicy Starolubańskiej i przybliżam im sprawę, po czym proszę o przekazanie jej sąsiadom. Wszelkie istotne spostrzeżenia zgłoszone mi przez lubanian zostaną przedłożone projektantom. Póki co mieszkańcy tej ulicy są w większości za utrzymaniem ruchu dwukierunkowego i nie zgłaszają zasadniczych uwag do projektu. Najbardziej zależy im na poprawie stanu nawierzchni, aby zlikwidować wszelkie doły i nierówności, które skutecznie utrudniały dotychczasowy ruch. Ta droga ma już całkiem długą historię remontową począwszy od lat 90., kiedy to instalowano tam kable telefoniczne Telekomunikacji, a następnie firmy Dialog. Liczne prace i ciągłe rozkopywanie, a potem łatanie nawierzchni doprowadziło do tego, że z roku na rok stan drogi pogarszał się. Tymczasem pora skończyć z Rzeczpospolitą łataną i zrobić coś raz a porządnie - podsumowuje radny Szuba.
Konsultacje nadal trwają. Cały czas można zgłaszać swoje uwagi. Jeśli wszystkie pójdzie zgodnie z planem zakończenie fazy projektowej nastąpi na przełomie czerwca/lipca, zaś całość prac remontowych pod koniec roku. Jednak już teraz widać pewne trudności.
- Problemem jest duża ilość studni telekomunikacyjnych zlokalizowanych w drodze - zauważa Marcin Kociański, z-ca naczelnika z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Urzędu Miasta Lubań. - Komplikuje to sprawy zarówno pod kątem wykonania krawężników, jak również nawierzchni traktów pieszych z kostki betonowej. Obecnie analizujemy również podłączenia do kanalizacji deszczowej, by wyeliminować możliwe problemy z zalewaniem posesji - zwraca uwagę urzędnik.
Praca w toku. Przy okazji przebudowy ulicy Starolubańskiej planowany jest remont pobliskiego mostu. Urząd Miasta chciałby przeprowadzić obie inwestycje w jednym czasie aby prace remontowe były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Kwestie finansowe rozstrzygną czy ten plan uda się zrealizować. Tymczasem mieszkańcy Starolubańskiej z niecierpliwością wyczekują nowego traktu.
Napisz komentarz
Komentarze