Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 16:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Nabór na kurs przewodników miejskich

Lubań, wzorem innych miast, będzie szkolić miejskich przewodników. Wiedzę i umiejętności potrzebne do profesjonalnego oprowadzania wycieczek zdobyć można będzie na kursie organizowanym przez Łużyckie Centrum Rozwoju i Muzeum Regionalne. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 kwietnia.

Na chętnych czeka ponad 40 godzin zajęć praktycznych i wykładów. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, jeszcze z końcem tego roku w Lubaniu będzie można indywidualnie lub grupowo umówić się na spacer z przewodnikiem. Z informacji, jakie ma organizator – Łużyckie Centrum Rozwoju, wynika że jest duże zainteresowanie takimi usługami, pod warunkiem, że mają dobrą jakość. 

- Wzorujemy się na innych miastach. W Lubaniu jest co pokazać, ale  nie ma prawdziwego zwiedzania bez żywej opowieści – mówi Małgorzata Wąs dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju. - Takie zresztą informacje zebraliśmy, przygotowując Strategię Rozwoju Miasta Lubań – że naszym słabym punktem jest brak dyspozycyjnych, przeszkolonych przewodników, mających dużą wiedzę, znających wiele ciekawostek i posługujących się językiem niemieckim i angielskim. Jeśli mamy ambicję ściągnąć do nas turystów z pobliskich obiektów i miejsc, musimy zaoferować konkretny produkt – wycieczkę będącą prawdziwą przygodą. Konkretny program, profesjonalnie przygotowany, dyspozycyjny i komunikatywny przewodnik to w tej branży podstawy. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku pracy, dlatego postanowiliśmy zorganizować kurs nieodpłatnie. Szczególnie zależy nam na osobach posługujących się co najmniej komunikatywnie językiem niemieckim, ale nie jest to warunek konieczny.

Łużyckie Centrum Rozwoju poniesie koszty wynagrodzeń wykładowców, zapewni salę na zajęcia i materiały. Inicjatywę wspomoże Muzeum Regionalne, część teoretyczną zajęć przeprowadzi bez honorarium dyrektor Muzeum Regionalnego i autor publikacji o historii Łużyc i lubańskich zabytkach, dr Łukasz Tekiela. Zapewnione też będą zajęcia z praktykami, w tym Andrzejem Wilkiem, doświadczonym przewodnikiem turystycznym. 

- Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie – zachęca dyrektor Muzeum Regionalnego Łukasz Tekiela. – Nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia. Moim zdaniem, aby być dobrym przewodnikiem, wystarczą trzy rzeczy -  trzeba być ciekawym historii Lubania i Górnych Łużyc, nie bać się ludzi i mieć czas na oprowadzanie wycieczek, również w weekendy. To naprawdę ciekawe zajęcie. Dobra szansa na dodatkowe pieniądze i nauczenie się w praktyce rzeczy, które są uniwersalne – ciekawego opowiadania, komunikacji z grupą. 

Zgłoszeń na kurs można dokonywać do 15 kwietnia. Szczegóły poniżej:

---

NABÓR NA KURS PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH PO LUBANIU
Dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju informuje, że od 30 marca do 15 kwietnia 2016 roku trwać będzie nabór na kurs przewodników miejskich po Lubaniu.
Kurs organizowany jest przez Łużyckie Centrum Rozwoju przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Uczestnictwo w kursie jest nieodpłatne.
W kursie uczestniczyć może osoba, która:
- ukończyła 18 lat;
- nie była karana za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, co potwierdzi pisemnym oświadczeniem;
- posiada wykształcenie min. średnie;
- złoży pisemne oświadczenie o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie funkcji przewodnika miejskiego
- do 15 kwietnia zgłosi swoje uczestnictwo za pomocą formularza dostępnego na stronie www.luban.pl i w Punkcie Informacji Turystycznej. Formularze przyjmowane będą w Punkcie Informacji Turystycznej - ul. Bracka 12, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30)

Program szkoleniowy kursu obejmuje 42 godziny zegarowe, na które złożą się zajęcia teoretyczne w formie wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie i wycieczek szkoleniowych.

Tematyka zajęć to: historia miasta, zabytki, ochrona przyrody, ogólne zasady bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i podstawowe przepisy prawne w turystyce, a także metodyce i etyce przewodnictwa. Zajęcia objęte programem kursu prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę.

Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie opracowany po sformowaniu grupy szkoleniowej.

Kurs zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Osoby, które uzyskają w nim pozytywny wynik, otrzymają uprawnienia rekomendowanego przewodnika miejskiego po Lubaniu i będą polecane podmiotom zainteresowanym ich usługami.

Regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są w załączniku i Punkcie Informacji Turystycznej.
Wszelkie informacje uzyskać można także pod numerem telefonu 75-722-25-41.

 

   

                     

Załączniki

       

    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gregorianin 30.03.2016 23:09
Uważam, że projekt ma wiele wad. Grupy turystyczne które przyjadą do Lubania będą w drodze w kierunku Sudetów, ewentualnie Saksonii. Mamy więc jedynie od 1 do 2 godzin aby zaciekawić turystów, a nie zbić słuchacza nudnymi faktami. Dodatkowo musi być miejsce w centrum miasta, gdzie w weekend wypije grupa kawę lub skorzysta z czynnej atrakcji np. Wieża Bracka lub Informacji Turystycznej. Lubań nie stanie się w najbliższym czasie głównym celem wycieczek choćby z powodu małej bazy noclegowej dla wycieczek autokarowych. Brak jest również super atrakcji, którą mogłaby być m.in. wieża widokowa na Kamiennej Górze. Wycieczki zorganizowane mają swoich przewodników i to dla nich najpierw powinno być przygotowane szkolenie, ale maksymalnie trzy, a nie czterdziesto dwu godzinne. Święta zasada marketingu mówi, że zadowolony klient ściągnie następnych 10, a niezadowolony zniechęci 100. Jeśli miasto otworzy się dla Przewodników Sudeckich i ich grup to wszyscy na tym skorzystają. W ŁCR brak wyraźnie strategii promocji miasta w dziedzinie turystyki, a szkoda gdyż perełek turystycznych jest naprawdę wiele.

Małgorzata Wąs 31.03.2016 10:11
Szanowny PanieMa Pan rację - nie wolno nudzić, Lubań jest miastem "przelotowym"- ze wszystkich tych rzeczy dobrze zdajemy sobie sprawę.Kurs, o którym mowa w tekście w żaden sposób nie wyklucza innych działań. Planujemy nawiązanie współpracy z przewodnikami sudeckimi i przewodnikami z biur turystycznych (niektórzy już wyrazili zainteresowanie naszym kursem, ale możliwe są także inne formy). Zapraszamy do kontaktu, jeśli Pan reprezentuje tę grupę.Chętnie również odpowiemy na Pana pytania dotyczące koncepcji kursu lub rozwoju turystyki i elementów Strategii Rozwoju Miasta Lubań na lata 2015-2025.Możemy to omówić na spotkaniu, prosimy o kontakt telefoniczny: 75 646 44 97 lub mailowy: [email protected] i dziękuję za zainteresowanie tematemMałgorzata Wąsdyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu

agenor 31.03.2016 22:07
Każdy pomysł, który ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną Lubania, jest godny uwagi i zainteresowania. O pomyśle zorganizowania kursu na przewodnika miejskiego po Lubaniu słyszałem już kilka lat temu, nieco zdziwiony jestem ilością godzin kursu i kończącym kurs egzaminem, zwłaszcza, że zawód przewodnika miejskiego został uwolniony. Zatem bardzo chętnie chciałbym się dowiedzieć, jakie uprawnienia ten egzamin daje... Zgadzam się z przedmówcą i jego uwagami dotyczącymi zarówno bazy gastronomicznej Lubania (proszę mi wskazać miejsce, w którym z grupą 40 osobową mógłbym się napić w niedzielę lub sobotę kawy w Lubaniu), jak i atrakcyjności turystycznej. Trzygodzinny spacer po Lubaniu z dotarciem na Kamienną Górę, to naprawdę dla turystów wystarczający czas zwiedzania miasta. W ostatnich latach sytuacja wprawdzie się nieco poprawiła - wejście na Basztę Bracką, schron..., ale mimo to, to trochę za mało, aby Lubań mógł zachwycić. Zwłaszcza, że czasami miasto po prostu nie dba o turystów. W okresie wakacyjnym Muzeum zamknięte przez tydzień z powodów technicznych, a schron nieczynny przez dwa tygodnie z powodu okresu wakacyjnego - tak kiedyś się zdarzyło, gdy oprowadzałem grupę (kto wie, może miałem pecha). Natomiast turyści z zainteresowaniem weszli na Wieżę Bracką. Oczywiście pozostaje kwestia dwóch najstarszych zabytków - Dom Solny i Wieża Trynitarska... Ale komentarz tu jest zbędny... Myślę, że warto byłoby zorganizować dla Przewodników Sudeckich, wzorem innych miejscowości, wycieczkę szkoleniową, w której chętnie wziąłbym udział, podobnie jak wielu moich kolegów. Chętnie dowiedziałbym się wielu ciekawostek, dotyczących tego pięknego miasta, zwłaszcza, że w Lubaniu dzieje się, dzięki ludziom z pasją, wiele interesujących wydarzeń i przedsięwzięć. Warto byłoby zachęcić chociażby w ten sposób przewodników i pilotów wycieczek zmierzających do Drezna, Szwajcarii Saksońskiej, ewentualnie udających się w odwrotnym kierunku, do zatrzymania się w Lubaniu. Natomiast wątpię, czy grupa jadąca z przewodnikiem będzie chciała zapłacić dodatkową kwotę na wynajęcie przewodnika miejskiego po Lubaniu... Mimo to, nie chcąc być malkontentem, cieszę się, że Lubań zaczął myśleć więcej o turystach i nastawiać się na turystykę. Nowe pomysły, publikacje, rekonstrukcje historyczne... Miasto z tak bogatą historią w pełni na to zasługuje. Jednak dopóki nie powstanie w Lubaniu jakaś atrakcja turystyczna, która przyciągnie turystów na cały dzień, to będzie tylko miastem przelotowym. Mimo to życzę powodzenia w organizacji kursu i wytrwałości w działaniach. A w kwestii współpracy z Przewodnikami Sudeckim, myślę, że Koło Przewodników Sudecki w Jeleniej Górze byłoby zainteresowane taką wycieczką szkoleniową - przyniosłoby to obustronne korzyści. Pozdrawiam piękny Lubań:)

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama