Szukanie oszczędności akurat w oświacie nie jest przypadkowe. Miejski budżet od kilku lat w czwartym kwartale roku zmaga się z brakami finansowymi właśnie w oświacie. Skutkiem tego są przesunięcia środków w miejskiej kasie. Jak tłumaczył podczas czerwcowej sesji burmistrz Lubania przez takie przesunięcia tylko w ubiegłym roku zaplanowane wydatki na transport i infrastrukturę drogową wykonano jedynie w 60%.
Stąd też pomysł na szukanie oszczędności poprzez stworzenie Centrum Usług Wspólnych, jednostki budżetowej Gminy Miejskiej Lubań, która realizować będzie zadania z zakresu obsługi kadrowo-płacowej, finansowo-księgowej oraz organizacyjno-administracyjnej. Placówkami obsługiwanymi przez CUW będą miejskie placówki, czyli trzy przedszkola, cztery szkoły podstawowe i trzy gimnazja.
Na dzień dzisiejszy we wszystkich miejskich placówkach tę sferę obsługuje 16 osób. Po zmianach ma pozostać 7. – mówi Mariusz Tomiczek wiceburmistrz Lubania. - 7 osób to są takie osoby, dla których na dzień dzisiejszy nie mamy propozycji kontynuacji zatrudnienia. Pozostałe, albo skorzystają z praw emerytalnych, bądź są pod ochroną np. urlop macierzyński. Jednak do każdej ze spraw będziemy podchodzić indywidualnie, żeby ten proces przejścia był jak najbardziej łagodny – zapewnia wiceburmistrz. - Na dzień dzisiejszy w prostym przełożeniu będą to oszczędności na poziomie 300 000 zł rocznie. Według badań będących w naszej dyspozycji, funkcjonujące już centra dają 33% oszczędności rocznie w tej sferze. Czyli w przeciągu trzech lat powinniśmy już w znacznej mierze odczuć oszczędności. Natomiast zwiększa się zasadniczo efektywność wydawania pieniędzy i to pokazują przykłady Oleśnicy czy Sobótki, w której byłem osobiście.
Zwiększenie efektywności osiągnięte zostanie dzięki szybkiej informacji związanej z rodzajami wydatków, które są oraz pojawiającymi się zagrożeniami. Dodatkowo każda faktura w obszarze edukacji przechodzić będzie przez jedna osobę, w tym przypadku miejskiego skarbnika. Dzięki temu będzie on miał wiedzę, gdzie w danym momencie jest zachwianie, gdzie dany wydatek wstrzymać bądź zapłacić go później, albo nie podjąć decyzji o wydatkowaniu w ogóle.
- To nie wszystko, oświatę polską czekają kolejne zmiany. Nie wygląda też na to, by uczniów nagle zaczęło przybywać. A my chcemy zachować jak najwyższą jakość wychowania i kształcenia. Naszym obowiązkiem jest ochrona nauczycieli i dyrektorów przed zbliżającą się, możliwe, że bardzo trudną sytuacją, związaną z restrukturyzacją sieci szkół – kontynuuje M. Tomiczek. - Jeśli mają zniknąć gimnazja, a powiększyć się szkoły podstawowe, to wszyscy bardzo zyskają na tym, że będziemy w jednym miejscu planować wydatki i zarządzać kadrami i uda nam się spojrzeć obiektywnie na problem jak zmienić struktury, ale nie tracić jakości. Jesteśmy po spotkaniu z dyrektorami placówek, na podstawie informacji od nich chcemy stworzyć podstawy działania centrum i rozdzielić sprawy kadr i księgowości od innych zadań administracyjnych wykonywanych przez osoby pracujące w szkołach i przedszkolach. – podsumowuje zastępca burmistrza Lubania.
CUW w Lubaniu swoją działalność rozpocznie z początkiem roku 2017.
Napisz komentarz
Komentarze