Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W samochodach przyszłości kierowca będzie pasażerem

Samochód samodzielnie poruszający się po autostradzie, manewrujący bez niczyjej pomocy w mieście i zatrzymujący się samemu na miejscu parkingowym to nie abstrakcja – w autach przyszłości kierowcy będą zbędni. Zamiast człowieka decyzje na drodze będzie podejmować maszyna. Przemieszczanie się samochodem ma stać się dzięki temu nie tylko bardziej komfortowe, lecz także płynniejsze i bezpieczniejsze.
W samochodach przyszłości kierowca będzie pasażerem

O jeździe autonomicznej mówi obecnie cała branża. Samochody prawdopodobnie wkrótce będą w stanie same rozpoznawać znaki drogowe oraz całą sytuację w ruchu ulicznym i dostosowywać się do niej. Sami planujemy w przyszłym roku wprowadzić samochód z systemem ProPilot, który będzie umożliwiał pojazdowi na autostradzie samodzielne utrzymywanie kierunku jazdy i pasa ruchu, zwalnianie, przyspieszanie oraz wyprzedzanie innych aut” – stwierdza Krzysztof Kowalski z firmy Nissan Poland.

W dalszej przyszłości samochody będą bez ingerencji kierowcy również poruszać się w ruchu ulicznym oraz odnajdywać miejsca parkingowe i parkować, a potem na wezwanie właściciela – np. za pomocą smartfona – odszukiwać go. Co prawda użytkownik będzie mógł w każdej chwili przejąć kontrolę nad autem, ale czy na pewno będzie warto? „Pamiętajmy, że maszyna szybciej reaguje od człowieka. Dlatego ruch uliczny bez udziału kierowców będzie sprawniejszy i szybszy” – uważa ekspert.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
OFFENSYWA
Izerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kalendariusz.Treść komentarza: Skoro policja rezygnuje z częstych, niezapowiedzianych akcji kontroli kierowców , pod względem posiadanych przez nich uprawnień, stanu trzeźwości i stanu po użyciu narkotyków, czyli przesypia cotygodniowe okazje ukrócenia podobnych jak tu zdarzeń, mamy w powiecie i samym mieście taki cyrk. A zapewniam, że to nie jest (takich oto kierowców) ostatnie słowo.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 14:11Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekłAutor komentarza: SzacunekTreść komentarza: Temida, jesteś męcząca. Nikt nie lubi czytać epistoły. Zachowaj swoje wywody dla siebie i najbliższych a ludziom daj spokój.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 13:06Źródło komentarza: Nie będzie już Platformy Obywatelskiej. Co zamiast partii Tuska?Autor komentarza: HebelTreść komentarza: Pytałem zbliżonego do kręgów władzuchny tamtejszej czy nie szkoda kassiory na tak wypaśne widowisko na takim za.. za drzewami schowanym miejscu. Na to mi schowany za władzy kręgami: - ...na Lubaniu kultura jest! i się degraduje. U nas kulture trzeba cały czas budować i szczątki jej mizerne istniejące tu i ówdzie pracochłonnie umacniać oraz przejawy kontr i braku kultury łagodzić chociaż... To wyjaśnia nawet koszty tej imprezy ogromne choć nie gigantycze jednak, nie gigantyczne.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 12:36Źródło komentarza: Henryki już w ten weekend! Sprawdźcie program, dojazd i parkingiAutor komentarza: hebelTreść komentarza: Jak nie możesz pokonać to się przyłącz lub sprzymierz. Nie lekceważ mniejszego przeciwnika. To akurat mądrze.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 12:25Źródło komentarza: Nie będzie już Platformy Obywatelskiej. Co zamiast partii Tuska?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama