Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 14 grudnia 2024 04:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

NIK złożył zawiadomienie dotyczące UM w Lubaniu

NIK przeprowadziła kontrolę dotyczącą zlecania usług prawnych przez samorządy w województwie dolnośląskim. W efekcie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu wpłynęło zawiadomienie o nieprawidłowościach w Urzędzie Miasta Lubań. O komentarz poprosiliśmy Burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego.

W ubiegłym tygodniu Violetta Matuszewska-Potempska z delegatury NIK we Wrocławiu poinformowała, że kontrolą objęto 12 jednostek z terenu województwa dolnośląskiego: Dolnośląski Urząd Wojewódzki i 11 jednostek samorządu terytorialnego: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz urzędy miast we Wrocławiu, Lubaniu, Lubinie i Kłodzku, urzędy miast i gmin w Bogatyni, Nowogrodźcu, Przemkowie, Radkowie i Siechnicach oraz urząd gminy w Czarnym Borze.

- Wystawiliśmy dwie oceny negatywne Urzędowi Miejskiemu we Wrocławiu i Urzędowi Miejskiemu w Przemkowie, dziewięć ocen pozytywnych z nieprawidłowościami oraz jedną pozytywną. W wyniku tej kontroli skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury rejonowej we Wrocławiu - w związku z nieprawidłowościami w UMiG Przemków, oraz do rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej we Wrocławiu - w związku z nieprawidłowościami UM Lubań, UM Wrocław, UMiG Bogatynia. Łącznie skierowaliśmy 34 wnioski pokontrolne, z czego 21 zostało zrealizowanych, a 13 jest w trakcie realizacji - powiedziała Matuszewska–Potempska.

W przypadku Lubania Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienia o przypadkach wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W wyniku nieuprawnionego podziału zamówień na usługi prawnicze, Urząd w Lubaniu niezgodnie z prawem wydatkował środki publiczne w łącznej kwocie 337 tys. zł brutto. W latach 2013-2014 dokonał odrębnego oszacowania sześciu postępowań czym naruszył postanowienia art. 32 ust. 2 Prawa zamówień publicznych i zaniżył wartość szacunkową ośmiu postępowań na usługi prawnicze, stosując tryb bezprzetargowy na zamówienia do 30 tys. euro. W konsekwencji Urząd udzielił zamówień z pominięciem trybów konkursowych.

Kontrolerom NIK burmistrz Arkadiusz Słowiński wyjaśniał, że do tej pory nie rozważano możliwości wyboru wykonawcy usług prawniczych w jednym postępowaniu i nie przewidywano wieloletniego zamówienia. Dotychczasowa forma zlecania usług prawniczych jest satysfakcjonująca dla Urzędu. Takie podejście pozwala na znaczną swobodę, w szczególności na wypadek zamiaru nieprzedłużania z daną kancelarią umowy cywilno-prawnej.

NIK podniosła też zarzut, że w przypadku zamówień na usługi prawnicze do kwoty 30 tys. euro, nie przeprowadzono pisemnego rozeznania cenowego, poprzez zaproszenie do składania ofert wykonawców, którzy zapewniliby konkurencję oraz wybór najkorzystniejszej oferty.

Podsumowując nie jest źle, choć nie jest też dobrze. Pieniądze na obsługę prawną i tak trzeba by wydać, zastrzeżenia dotyczą jedynie formy w jakiej to zrobiono. Co więcej NIK zwraca uwagę, że w UM w Lubaniu uzyskano korzystne rozstrzygnięcie w 84 z 90 zakończonych spraw sądowych (93,3%), w których Miasto Lubań było reprezentowane przez zewnętrzną kancelarię prawną. Co pozwala przyjąć, że funkcjonujący model obsługi prawnej okazała się efektywny. Choć jednocześnie, zaznacza NIK, nie można wykluczyć, że inne rozwiązania przyniosłyby równie satysfakcjonujące rezultaty.

Jak udało się nam dowiedzieć od burmistrza Arkadiusza Słowińskiego w tym tygodniu ma zapaść decyzja czy rzecznik dyscypliny finansów publicznych przychyli się do zawiadomienia NIK. Poprosiliśmy też burmistrza o komentarz w tej sprawie, jednak nie chciał on szeroko jej komentować, gdyż nie wiadomo czy zawiadomienie w ogóle zostanie przyjęte.

- Najkrócej rzecz ujmując powiem tak, ja i moje służby, które z NIK się kontaktowały nie zgadzamy się z postawionymi zarzutami, ale tutaj jest bardzo ważna informacja dla wszystkich. Jeżeli nawet dojdzie do sytuacji, kiedy rzecznik dyscypliny finansów wyciągnie jakieś konsekwencje z tego pisma, to nie będzie uderzało w samorząd tylko we mnie. Z własnych pieniędzy będę musiał jakąś tam karę zapłacić. Liczę na to, że rzecznik zgodzi się z naszymi argumentami - mówił portalowi eLuban.pl burmistrz Arkadiusz Słowiński.

Ostateczna decyzja należy do rzecznika, a na jej oficjalne ogłoszenie zapewne przyjdzie nam trochę poczekać. Aby umilić sobie czas poniżej zamieszczamy odnośniki do raportów NIK dotyczących całej kontroli jak i części poświęconej samemu Lubaniowi.

Informacja o wynikach kontroli - ZLECANIE USŁUG PRAWNICZYCH PRZEZ JEDNOSTKI SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH W WOJEWÓDZTWIE DOLNOŚLĄSKIM

Wystąpienie pokontrolne dotyczące Lubania


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

sdv 15.09.2016 15:46
Śmierdzi korupcją.

Jadźka Klatka 14.09.2016 19:51
W wyniku nieuprawnionego podziału zamówień na usługi prawnicze, Urząd w Lubaniu niezgodnie z prawem wydatkował środki publiczne w łącznej kwocie 337 tys. zł brutto. W latach 2013-2014 dokonał odrębnego oszacowania sześciu postępowań czym naruszył postanowienia art. 32 ust. 2 Prawa zamówień publicznych i zaniżył wartość szacunkową ośmiu postępowań na usługi prawnicze, stosując tryb bezprzetargowy na zamówienia do 30 tys. euro. W konsekwencji Urząd udzielił zamówień z pominięciem trybów konkursowych.+++++++++++++++W czym zatem problem? Obciążyć całe towarzystwo z Burmistrzem na czele - maja czas do spłacenia do końca kadencji i po kolei pod miejski pręgierz. Natomiast prokurator i sąd to odrębna sprawa. Skoro za rządzenie pobiera się niemałe apanaże i inne profity to trzeba każdy grosz publiczny przy wydawaniu po wielokroć analizować ku poszanowaniu. A jak nie to pręgierz.

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama