Zgodnie z założeniami umowy partnerzy zobowiązani są m.in. do kultywowania historii terenów przygranicznych, utrzymywania kontaktów z weteranami wojennymi i organizacjami, uczestniczenia w obchodach świąt państwowych, uczestniczenia w imprezach. W spotkaniu uczestniczyli również Mariusz Tomiczek, Zastępca Burmistrza oraz Jan Hofbauer, Przewodniczący Rady Miasta Lubań.
- Zależy nam na promowaniu walorów Lubania w Republice Czeskiej. Naszymi partnerami są Frýdlant i Kolin. Jesteśmy otwarci na współpracę, możemy zawiązywać ją formalnie i działać - podkreślał Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza. - Łączą nas nie tylko umowy partnerskie, ale również przyjaźnie i wspólne korzenie słowiańskie. Praktycznym wymiarem współpracy są realizowane projekty, ale również partnerskie relacje, które pobudzają nowe pomysły i inicjatywy - zaznaczał samorządowiec.
Delegaci, z rąk zastępcy burmistrza, otrzymali drobne upominki promocyjne Lubania. W związku z charakterem spotkania, który był przede wszystkim krajoznawczy, goście zwiedzali zakątki urokliwego Lubania, poznając tym samym jego historię.
W Lubaniu podejmowane są różne formy współpracy coraz bardziej skutecznie i efektywnie. Zawodnicy Klubu Sportowego Łużyce wyjeżdżają na obozy szkoleniowe do Czech, za pośrednictwem Społecznego Biura Poselskiego europoseł Lidii Geringer de Oedenberg Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Lubań Miasto nawiązało współpracę z Kołem Wędkarzy z Großschönau w Niemczech, a Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu współdziałają z czeskim miastem Semily – w ramach porozumienia uczestniczą w organizowanych przez siebie wydarzeniach. To są przykłady na to, że sympatyzujemy ze sobą i jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy. Sukces pogranicza osiągnąć można właśnie w przypadku szerokiej integracji uwzględniając mieszkańców, przedsiębiorców, administrację samorządową, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe.
Napisz komentarz
Komentarze