Niewtajemniczonym wyjaśnijmy, że chodzi o planowaną inwestycję Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej czyli budowę nowego kotła opalanego paliwami alternatywnymi. Mowa tu o RDF i odwodnionych osadach ściekowych. Produktach wytwarzanych w Lubaniu przez oczyszczalnię ścieków i Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Pomysł wydaje się ciekawy i na pewno warto się nad nim pochylić. RDF (skrót od Refuse Derived Fuel - paliwo z odpadów) to paliwo alternatywne, czyli materiał w postaci wałków wytworzonych z silnie rozdrobnionych odpadów komunalnych, posiadających wartość opałową. Z kolei osady ściekowe powstające w wyniku oczyszczania ścieków spala się w Europie już od XIX wieku.
Przy zastosowaniu dostępnych obecnie technologii paliwa te są bezpiecznym i przede wszystkim tanim źródłem energii. Cena RDF to uśredniając 30 zł za tonę. Porównując ją do ceny miału węglowego, który ma podobną kaloryczność, zysk na tonie to kwota rzędu 400 zł. Podobnie na korzyść RDF wypada ilość powstałych podczas spalania zanieczyszczeń. Z tego powodu RDF uznawany jest obecnie za paliwo przyszłości.
Więcej informacji na temat inwestycji PEC uzyskać będzie można na jutrzejszym spotkaniu. Zapraszamy zainteresowanych.
18 października 2016 r. o godzinie 13:00 w Galerii Łużyckiej, ul. Rynek -Sukiennice, sala konferencyjna – rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa
Napisz komentarz
Komentarze