Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 7 lipca 2025 12:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Ornitologiczna sensacja w Lubaniu. Niestety ptak nie przeżył

Przed miesiącem cała Polska żyła informacją o sępie płowym zaobserwowanym w Górach Sowich, zaledwie 100 km od Lubania. Pod koniec ubiegłego tygodnia Gospodarstwo Ekologiczne Bazaltowa Dolina zamieściło zdjęcie martwego ptaka tego gatunku, który zginął porażony prądem na lubaskich Księginkach.
Ornitologiczna sensacja w Lubaniu. Niestety ptak nie przeżył
Sęp Płowy

Autor: iStock

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 4 czerwca. Ptak krążąc wokół Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich chciał przysiąść na znajdującym się opodal słupie energetycznym. Niestety ze względu na swoją wielkość ptak zrobił to tak, że poraził go prąd i martwy spadł na ziemię.

Zdjęcie: Gospodarstwo Bazaltowa Dolina

To bardzo rzadki ptak drapieżny, który nie gniazduje w Polsce. Przyloty sępów płowych zazwyczaj odbywają się z kierunku Bałkanów. Od początku badań nad tym gatunkiem do 2021 roku odnotowano jedynie 80 obserwacji w Polsce.  – wyjaśnia lubański przyrodnik Tomasz Bernacki.

W tym roku sęp płowy był już widziany w co najmniej dwóch miejscach – na Podlasiu i w Górach Sowich. Księginki stanowiłyby trzeci przypadek. 

To największy ptak drapieżny w Polsce, ważący do 11 kg i mający rozpiętość skrzydeł do 280 cm! Gniazduje w górach, na urwiskach i stromych półkach skalnych. Czyżby więc szukał gniazda na pionowych słupach bazaltowych kamieniołomu Księginki? - pyta lubański przyrodnik.

Teren Księginek już wcześniej wskazywano jako miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych. W 2021 roku blisko siedem tysięcy mieszkańców Lubania podpisało protest przeciwko zasypywaniu bazaltowego wyrobiska odpadami. Proponowano wtedy, by stworzyć tam przestrzeń dla przyrody, rekreacji i turystyki.

Nie da się tego pominąć, jednym z czynników przyciągających ptaki w rejon Księginek jest pobliskie wysypisko śmieci. Choć nie chcielibyśmy go tak postrzegać, dla ptaków to specyficzny ekosystem, źródło łatwego pożywienia i schronienia.

Śmierć rzadkiego sępa płowego w Księginkach to przypomnienie, że nawet tereny kopalni czy śmietniska mogą mieć znaczenie przyrodnicze. Choć miejsce to kojarzy się głównie z wydobyciem bazaltu, regularnie wskazywane jest jako potencjalna przestrzeń dla rekreacji i ochrony przyrody. Obecność tak rzadkiego ptaka pokazuje, że wciąż istnieje tam potencjał dla dzikiego życia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

turystka 07.07.2025 10:31
piękny teren, powinni tam zrobić ścieżkę, jakieś pomosty, altany, byłoby ładniej niż na Berzdorfie

szok 07.07.2025 09:40
tak jeszcze więcej tych linii niech wybudują , niszczą działki, lasy, wywłaszczają ludzi, szpecą wygląd wsi, Siekierczyn wygląda już jak druga Mikułowa !!!!

Pytający 07.07.2025 11:52
Ale prąd w chałupie to chcesz mieć?. To jak mają Ci go dostarczyć w worku jak kartofle?.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama