Pożyczkobiorca nie bierze pod uwagę również zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Czy prywatne pożyczki to dobre rozwiązanie?
Kto może udzielić prywatnej pożyczki?
Wiele osób, które starają się o przyznanie pożyczki w banku, często spotykają się z odmową. Banki bardzo dokładnie weryfikują pożyczkobiorców. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, różne bazy w tym BIK, KRD, a także dochody oraz rodzaj zatrudnienia.
W związku z tym udzielenie finansowania jest trudne, zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dobrych zarobków lub w przeszłości miały problemy ze spłatą zobowiązań.
Alternatywę stanowią pożyczki prywatne. To rodzaj finansowania, który udzielany jest przez osoby prywatne, nieprowadzące działalności gospodarczej. W związku z tym, może jej udzielić :
- członek rodziny,
- inne osoby nie prowadzące działalności gospodarczej.
Prywatna pożyczka to rozwiązanie dla osób, których zdolność kredytowa nie pozwala na wzięcie kredytu w banku lub firmie pożyczkowej.
Jak wygląda umowa przy prywatnej pożyczce?
Prywatna pożyczka regulowana jest umową, która może przybrać formę ustną oraz pisemną. W przypadku pożyczek, gdzie kwota przekracza 500 zł, warunki musza być zapisane w formie pisemnej. Umowa pożyczki musi zawierać:
- dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
- czas trwania umowy,
- kwota pożyczki,
- oprocentowanie,
- ewentualna prowizja i inne dodatkowe koszty,
- czas trwania umowy
Zaciąganie pożyczek prywatnych jest regulowane przez prawo, a stosowne zapisy znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Zarówno podmioty, jak i osoby prywatne, udzielające pożyczek prywatnych, muszą spełniać odpowiednie warunki.
Czy prywatne pożyczki to dobre rozwiązanie?
Chwilówki prywatne cieszą się coraz większą popularnością. To bardzo wygodne rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Na ich korzyść przemawia to, że pożyczkodawca nie wymaga zaświadczenia o zarobkach, zatrudnieniu. Nie interesuje go zdolność kredytowa ani to, że pożyczkobiorca istnieje w bazie dłużników. Do zalet tego rodzaju finansowania zalicza się:
- minimum formalności -przy tego rodzaju pożyczek, klient podpisuje mniej dokumentów niż w przypadku zaciągnięcia kredytu w banku. Dzięki temu pożyczka jest szybsza i wygodniejsza.
- elastyczność - warunki umowy ustalane są indywidualnie między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Dzięki temu można wynegocjować korzystną dla obu stron umowę. Elastyczny jest również termin spłaty.
- krótki czas oczekiwania – w porównaniu z tradycyjnym kredytem, pożyczka prywatna nie wymaga długiego czasu oczekiwania. Dostępna jest niemalże od razu.
- Brak oceny zdolności kredytowej - ten rodzaj pożyczki nie wymaga badania zdolności kredytowej, która w przypadku kredytu w banki może utrudnić proces ubiegania się o udzielenie finansowania.