Posiadasz choinkę doniczkową? Daj jej drugie życie
Warszawiacy, którzy pozbywają się choinek doniczkowych mogą przekazać je podczas specjalnie zorganizowanej zbiórki do ponownego zasadzenia. Zbiórka organizowana jest przez Lasy Miejskie. Najczęściej drugie życie dostają takie gatunki jak świerk czy jodła, rzadziej sosny czy modrzewia - to te dwa pierwsze iglaki najczęściej bowiem wybierane są na drzewka bożonarodzeniowe, które zdobią nasz dom przez Święta. Aby jednak można oddać drzewko w ręce leśników, którzy następnie wybierają dla nich odpowiednie miejsce do życia w lesie, drzewo musi posiadać korzenie, inaczej nie będzie oczywiście możliwe ponowne jego zasadzenie. Czasami zdarza się, że choinka w doniczce nie posiada korzeni, a w doniczce tkwi po prostu pień. Jednakże w większości przypadków drzewko doniczkowe posiada zdrowy system korzeniowy - jeśli więc chcesz się pozbyć takiej choinki, jest na to dobra okazja. Najbliższa zbiórka odbędzie się na Ursynowie przy ul. Rydzowej 1A (Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Warszawie). Pamiętać trzeba, aby oddawane drzewka pozbawione były wszelkich świątecznych dekoracji - bombek, łańcuchów choinkowych, papierowych ozdób itp.
Masz dużą choinkę? Pozostaw ją do wywozu odpadów wielkogabarytowych
Duże choinki, których wysokość przekracza 1 metr, mogą zostać pozostawione w miejscu przeznaczonym na tak zwane odpady wielkogabarytowe. Tego rodzaju śmieci muszą być przy wywozie załadowane na specjalne kontenery na gruz, gdyż jak sama nazwa “śmieci wielkogabarytowe” wskazuje - są zbyt duże, zbyt ciężkie lub mają na tyle niestandardowy kształt, że umieszczenie ich w zwykłych pojemnikach na śmieci jest niemożliwe. Wywóz śmieci wielkogabarytowych organizowany jest co jakiś czas przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe - z częstotliwością zależną od zapotrzebowania na tego rodzaju usługi wśród mieszkańców danego rejonu. Jeśli w danym miejscu zamieszkania taka zbiórka nie jest zaplanowana, odpady wielkogabarytowe, w tym choinki świąteczne, warszawiacy mogą oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK). Znajduje się on na przykład na Białołęce - przy ul. Płytowej 1. Warunkiem jest jednak posiadanie własnego transportu - pracownicy PSZOK nie są stanie odebrać drzewek od mieszkańców. Ewntualnie skorzystać można z usług firmy wywozowej typu https://www.gruzar.pl/.
Kiedy można umieścić choinkę w pojemniku na odpady zmieszane?
Jeśli choinka nie przekracza 1 metra wysokości, to jeśli mieszkamy na terenie o zabudowie jednorodzinnej, choinkę taką możemy wystawić w całości przy pojemnikach na odpady zmieszane - najlepiej dopiero w dniu wywozu tych odpadów, tak aby nie zaśmiecać niepotrzebnie okolicy. Choinka, jako drzewko iglaste szybko gubi igły, co bywa uciążliwe i wymagać może dodatkowych działań w kierunku utrzymania czystości wokół posesji. Najlepiej też tak oprzeć choinkę o nasz kontener na odpady, aby stała na tyle stabilnie, by nie przewróciła się i nie spowodała utrudnień w przejściu pieszych czy w przejeździe pojazdów. Pamiętać również trzeba, że podobnie jak w przypadku oddawania drzewka do zasadzenia Lasom Miejskim, tutaj również należy choinki w całości rozebrać z ozdób choinkowych, a także pozbawić ewentualnych stojaków.
Choinek nie wolno porzucać w lasach, zakopywać czy wrzucać do zbiorników wodnych - takie postępowanie jest karalne. Jeśli jednak posiadamy własny ogród choinka idealnie posłuży jako kompost.