Moc i konfiguracja głośników
Moc nowoczesnych soundbarów waha się od 30W do 500W lub więcej. Mocniejszy model z reguły jest w stanie stworzyć bardziej żywe i nasycone efekty dźwiękowe, a także wytworzyć głębszy i gęstszy bas niż słabszy analog. Jednocześnie zdecydowana większość nowoczesnych modeli ma kompaktowe wymiary i może być umieszczona na półce lub ścianie.
Konfiguracja głośników również ma znaczenie. Najprostsze subwoofery mają format dźwięku 2.0, co oznacza użycie dwóch głośników: lewego i prawego. W formacie 2.1 dodatkowo dodawany jest do nich subwoofer, który poprawia moc wyjściową na niskich częstotliwościach. Nie zawsze jest to oddzielne urządzenie - coraz bardziej popularne wśród kupujących i soundbar z wbudowanym subwooferem.
Popularne formaty 5.1 i 7.1 wykorzystują dodatkowe głośniki tylne i boczne, aby stworzyć bardziej przestrzenny i realistyczny dźwięk. W E-Katalogu można znaleźć bardzo egzotyczne soundbary z konfiguracjami głośników takimi jak 7.1.2, 11.1.4, a nawet 13.0.

Przetwarzanie dźwięku
Sprawdź, czy soundbar obsługuje popularne dekodery dźwięku przestrzennego, takie jak Dolby Digital i DTS. Są one ważne dla prawidłowego rozdzielenia dźwięku na kanały, dzięki czemu każdy obiekt audio może być słyszany jak najbliżej jego zamierzonej pozycji.
Interfejsy
Soundbar powinien być w pełni kompatybilny z telewizorem, a także innym sprzętem audio i wideo, którego planujesz używać. Upewnij się, że wybrany model posiada najpopularniejsze porty: HDMI, wejście optyczne i USB. Dużym plusem jest wyposażenie go w moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth i Wi-Fi do strumieniowego przesyłania muzyki z urządzeń mobilnych i komputerów.

Inteligentne funkcje
Standardowym sposobem sterowania soundbarem jest użycie pilota zdalnego sterowania. Niektóre modele są również kompatybilne z wirtualnymi asystentami, takimi jak Google Assistant i Amazon Alexa. Pozwala to na sterowanie nimi za pomocą poleceń głosowych i integrację urządzenia z systemami Smart Home.