Praca we Wrocławiu dostępna od ręki
Osoby szukające pracy we Wrocławiu powinny skoncentrować się na profesjach o wysokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Kierowcy autobusów, listonosze, kurierzy i pracownicy służb mundurowych to obecnie najbardziej poszukiwane grupy zawodowe na wrocławskim rynku zatrudnienia.
Analogiczne jak w 2023 roku, w stolicy Dolnego Śląska wciąż są poszukiwani pracownicy z branży budowlanej, transportowej, gastronomicznej oraz oświaty. Inżynierowie budownictwa, spedytorzy, logistycy, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz kelnerzy i kucharze to zawody, które nie mogą narzekać na brak ofert pracy we Wrocławiu i okolicach.
Stopa bezrobocia w województwie dolnośląskim
Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu z grudnia 2023 potwierdzają, że wysokość stopy bezrobocia w stolicy województwa dolnośląskiego wyniosła 1,6%. Powiat Wrocław ma niższe bezrobocie niż średnia dla całego regionu.
Jakich pracowników szuka rynek pracy we Wrocławiu?
Zgodnie z prognozami Barometru Zawodów braki kadrowe na dolnośląskim rynku pracy dotyczą kilkudziesięciu zawodów, od branży budowlanej, przez usługi aż po służbę zdrowia. Brukarze, elektrycy, fryzjerzy i magazynierzy mogą liczyć na szybkie znalezienie zatrudnienia zarówno w samym Wrocławiu jak i jego okolicach.
Rynek pracy dolnośląskie faworyzuje niektóre grupy zawodowe. Zawody przyszłości we Wrocławiu to także kierowcy samochodów ciężarowych, opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, kosmetyczki oraz pracownicy branży gastronomicznej. Duża ilość opinii o pracodawcach na https://www.gowork.pl/opinie/wroclaw;l oraz wysoki deficyt kandydatów poszukujących pracy, sprawiają, że zatrudnienie w stolicy Dolnego Śląska dostępne jest niemalże od zaraz.
Jak kształtuje się wynagrodzenie we Wrocławiu?
Wrocław jako jeden z największych ośrodków gospodarczych w Polsce oferuje wiele perspektyw rozwoju zawodowego i kariery. Najwyższe zarobki w regionie generują sektory związane z finansami, przemysłem i budownictwem. Najniższe zarobki można uzyskać w branży gastronomicznej, administracji czy kulturze.
Zgodnie z danymi GUS, praca Wrocław w województwie dolnośląskim przyniosła przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości:
- 5694 złote brutto w branży zakwaterowania i gastronomii
- 13 169 złotych brutto w informacji i komunikacji
- 7748 złotych brutto w sektorze przedsiębiorstw
- 8045 zł brutto w przemyśle
O brak stabilności zatrudnienia nie będą musiały się martwić osoby związane zawodowo z gastronomią i transportem drogowym. Sprzyjające prognozy dotyczą również Wrocławian szukających zatrudnienia handlu, usługach i budownictwie.