Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Rejestracja znaku towarowego — kto może się tego podjąć, ile to kosztuje i czy można otrzymać dofinansowanie?

Rejestracja znaku towarowego jest w ostatnich latach chętnie wykonywanym krokiem przez liczne przedsiębiorstwa. Dzieje się tak, ponieważ strata wypracowanego w pocie czoła wizerunku, zaufania odbiorców, marki jest największym koszmarem. Nic w tym dziwnego, ponieważ wokół nas nie brakuje oszustów, którzy z chęcią wzbogaciliby się na dobrym imieniu obcej osoby, oszustów bez pomysłów, bez możliwości finansowych. Aby nie poddać się ich działaniu, warto pomyśleć nad zastrzeżeniem znaku towarowego. Sprawdź, kto może się tego podjąć, jaki to jest koszt oraz dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe czynności, jak monitorowanie znaku!
  • 16.08.2024 10:10
  • Autor: Grupa tipmedia
Rejestracja znaku towarowego — kto może się tego podjąć, ile to kosztuje i czy można otrzymać dofinansowanie?

Kto może podjąć się rejestracji znaku towarowego?

W naszym kraju znak towarowy może zostać zarejestrowany przez:

  • jednoosobową działalność gospodarczą;
  • osobę fizyczną — jeszcze przed założeniem firmy można śmiało zabezpieczyć prawa do marki. Jest to bardzo komfortowa możliwość, która pozwala na wygodne, spokojne zakładanie firmy i na budowanie zaufania klientów i konsumentów;
  • spółkę prawa handlowego;
  • stowarzyszenie;
  • fundację — w sytuacji, kiedy fundacja ma stworzone własne logo, można postarać się o jego zastrzeżenie zarówno w Polsce, jak i na terenie UE, zwłaszcza kiedy darczyńcy i beneficjenci znają logo i się z nim identyfikują.

Jakie opłaty wiążą się z rejestracją znaku towarowego?

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego? Kwoty, które zazwyczaj trzeba uiścić podczas rejestracji znaku towarowego, najczęściej zależne są od tego, jak dużo klas towarów ma obejmować konkretne prawo ochronne. Wyboru dokonuje się na podstawie klasyfikacji nicejskiej. Co warto wiedzieć to to, że każda dodatkowa klasa to również dodatkowe koszty.

Opłaty dzielą się na jednorazowe oraz okresowe. Jednorazowo należy zapłacić:

  • 450 PLN za zgłoszenie jednego znaku towarowego w jednej klasie w przypadku zgłoszenia drogą tradycyjną;
  • 400 PLN za zgłoszenie jednego znaku towarowego w jednej klasie drogą elektroniczną;
  • 120 PLN za każdą kolejną klasę towarową powyżej podstawowej;
  • 100 PLN za oświadczenie w korzystaniu z pierwszeństwa;
  • 90 PLN za publikację znaku zarejestrowanego w WUP.

Okresowo, czyli co kolejne 10 lat, należy zapłacić:

  • 400 PLN za każdą klasę towarową;
  • 200 PLN za wniosek o przedłużenie prawa ochronnego na drugi i każdy kolejny okres ochronny.

Istnieje specjalne dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego, z którego mogą śmiało skorzystać mikro, małe i średnie firmy. Program SME FUND cieszył się popularnością w roku 2023, dlatego też wystartował w roku 2024. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego skorzystać, gdyż maksymalna kwota dofinansowania to 1000 Euro. Bieżące informacje warto śledzić na stronie: https://zastrzezone.pl/dofinansowanie-na-zgloszenie-znaku-towarowego-sme-fund/

Czy istnieje możliwość zwolnienia z opłat?

Są przypadki, kiedy można starać się o zwolnienie z części opłat, ponieważ nie każda firma, zwłaszcza na początku swojej działalności, może pozwolić sobie na tak wysokie opłaty. Zamiast więc rezygnować z prawa do ochrony znaku, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wnioskowanie o zwolnienie z opłaty za rejestrację znaku. Jak tego dokonać? Wystarczy podczas składania wniosku dołączyć odpowiednio wniosek z prośbą o zwolnienie z opłaty. Konieczne jest zawarcie w nim uzasadnienia. Zazwyczaj są to dokumenty potwierdzające kiepską sytuację finansową firmy. Jeśli takie wniosek zostanie rozpatrzony, a prośba o zwolnienie z opłat uwzględniona, można spodziewać się konieczności zapłacenia 20% kwoty.

Jak widać, istnieje wiele rozwiązań, które bardzo ułatwiają proces rejestracji, jak i pomagają uiścić konkretne opłaty za zastrzeżenie znaku. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich firm, zwłaszcza tych, które wahają się, czy w ogóle rozpoczynać proces, zważywszy na nieciekawą sytuację finansową.

Nie rezygnuj z ochrony dla swojego znaku, wybierz jedną z dwóch opcji — dofinansowanie lub zwolnienie z opłat, a na pewno nie pożałujesz decyzji!

Artykuł sponsorowany


Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wowTreść komentarza: Słusznie użyłeś słowa ''innym''. U siebie są demokraci a na zewnątrz mają poddanych.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 20:27Źródło komentarza: Połowie młodych Polaków jest obojętne, czy żyją w demokracjiAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Dopiero będziesz płakał że prąd jest drogi. Wypowiadasz się na temat na którym kompletnie się nie znasz. Polska przypadłość.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:58Źródło komentarza: Ornitologiczna sensacja w Lubaniu. Niestety ptak nie przeżyłAutor komentarza: Stan-VanTreść komentarza: A znasz organizatorów i uczestników takich imprez bez kosztów? Dołóż sie - będą niższe!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:20Źródło komentarza: Henryki już w ten weekend! Sprawdźcie program, dojazd i parkingiAutor komentarza: Krecik_BecikTreść komentarza: To sprawka tego frontu nazwanego - o świętobliwa zgrozjo: Gabryjel. Przecież to Anioł pański i za jakie grzechy taki złośliwy? Zresztą ten jego szef zwany Jahwe-Adonai też od wieków bez krzty miłosierdzia i sprawiedliwości. Ponieważ katolicy nie czytają Pisma zwanego Biblią pozwolę sobie z tej świętej księgi zacytować kilka wybranych przez siebie fragmentów. Dla porządku przypominam - szczególnie apologetom - że chrześcijaństwo to religia miłości bliźniego a całe Pismo Święte zostało natchnione przez samego Boga, który jest niewyobrażalną miłością i bardzo kocha wszystkich ludzi. - "Czy zdarza się w mieście nieszczęście, którego by Pan (Jahwe) nie wywołał?" (Am 3.6), - "Ja tworzę światłość i stwarzam ciemności. Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście. Ja, Pan, czynię to wszystko" (Iz 45.7), - "Ja pozbawiam życia i darzę życiem, ja ranię i leczę" (Pwt 32.39), - "oto sprowadzę nieszczęście na wszelkie ciało, mówi Pan" (Jr 45.5) oraz - "Czy z ust Najwyższego nie pochodzi zarówno złe, jak i dobre?" (Lm 3.38; por. Wj 32.14). Tego na katechezie nie uczą a z ambony nie cytują!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:12Źródło komentarza: Trochę deszczu i trochę nieuwagi. Kolizja na DK30
ReklamaPowiat Lubań
Reklama