Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – który wybrać na zakup mieszkania?

Chcesz kupić mieszkanie, ale nie dysponujesz wystarczającą ilością środków własnych? Zanim przekroczysz próg wymarzonego M4 jako właściciel, musisz stawić czoła jednemu z najważniejszych wyborów finansowych – jaki kredyt wybrać? Gotówkowy czy hipoteczny? Choć odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, w rzeczywistości kryje się za nim wiele kwestii, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji.
  • 23.09.2024 07:39
  • Autor: Grupa tipmedia
Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – który wybrać na zakup mieszkania?

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny – na czym polega różnica?

Planując zakup mieszkania i chcąc wspierać się środkami bankowymi, masz do wyboru dwie opcje: kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Chociaż ten drugi wybierany jest rzadziej na ten cel, istnieją sytuacje, w których warto się nad nim zastanowić.

Podstawową różnicą między kredytem hipotecznym a gotówkowym jest forma zabezpieczenia. W pierwszym przypadku jest to hipoteka banku wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Zabezpieczeniem dla kredytu gotówkowego jest wysokość raty, która jest zazwyczaj wyższa niż w przypadku kredytu hipotecznego. Kwota kredytu gotówkowego, na jaką możesz liczyć, to maksymalnie 255 500 zł. Przy kredytach hipotecznych nie ma górnej granicy – maksymalna kwota kredytu to wysokość Twojej zdolności kredytowej albo kwota ograniczona przez procedury bankowe.

Decydując się na kredyt hipoteczny, musisz wnieść minimum 10% wkładu własnego. W niektórych bankach bezwzględnie powinieneś wnieść 20% wkładu własnego, by móc skorzystać z ich ofert. Im wyższy wkład własny, tym korzystniejsza oferta banku. Spełniając określone warunki i decydując się na udział w specjalnych programach rządowych, możesz ominąć obowiązek posiadania wkładu własnego.

Co łączy kredyt gotówkowy i hipoteczny? W obu przypadkach musisz posiadać zdolność kredytową. Zobowiązania spłacane są w formie rat kapitałowo-odsetkowych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kredyt gotówkowy czy hipoteczny, masz możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania (częściowej lub całkowitej).

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny na zakup mieszkania – który się bardziej opłaca?

Kredyty hipoteczne udzielane są na wyższe kwoty i mają dłuższy maksymalny okres kredytowania niż kredyty gotówkowe. Dzięki temu można rozłożyć je na mniejsze raty, które nie obciążą znacząco domowego budżetu. Chociaż kredyt gotówkowy opiewa na niższą kwotę, a okres kredytowania jest krótszy, a więc zapłacimy mniej odsetek, jego koszt jest często wyższy. Związane jest to z brakiem zabezpieczenia w postaci hipoteki. W takiej sytuacji bank pobiera zazwyczaj wyższą prowizję za udzielenie kredytu oraz ustala wyższe oprocentowanie.

Kwestię opłacalności kredytu należy rozważać indywidualnie. Zależy ona m.in. od zdolności kredytowej, wysokości finansowania czy szczegółów konkretnej oferty. Po dokładnej analizie może okazać się, że w danym przypadku korzystniejszy będzie kredyt gotówkowy, a nie hipoteczny. Przed podjęciem decyzji warto więc skonsultować się z doświadczonym Ekspertem Finansowym.

Kiedy warto wybrać kredyt gotówkowy, a kiedy hipoteczny?

Przy wyborze kredytu musisz zastanowić się m.in. nad tym, jak dużej sumy pieniędzy potrzebujesz na zakup mieszkania, czy dysponujesz wystarczającym wkładem własnym oraz jak wysokie miesięczne raty jesteś w stanie spłacać. Jeśli potrzebujesz dużej kwoty na zakup mieszkania (powyżej 255 500 zł), to nie masz innego wyboru, jak zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jeśli wartość nieruchomości jest niższa, to często też bardziej opłaca się skorzystanie z tego rodzaju finansowania. Kredyt gotówkowy sprawdza się przy niewielkich kwotach na remont czy odświeżenie mieszkania, kiedy chcemy ograniczyć formalności i uniknąć obciążania mieszkania hipoteką.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, skorzystaj z usług Eksperta Finansowego. Dysponuje on dostępem do aktualnych ofert wielu banków i może przygotować dla Ciebie szczegółowe zestawienie, uwzględniające Twoją sytuację finansową i potrzeby.

Rafał Soboń

Ekspert Finansowy NOTUS

Artykuł sponsorowany


Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sTreść komentarza: oto ostatnie pokolenie, ***e, matoły, zwyrodnialcy i kretyni, żeby kraść szczoteczki elektryczne trzeba być poważnie zaburzonym i zidiociałym, w pierdlu będzie opowiadał jemu podobnym ***kom, że kradł szczoteczki, ale całymi tirami i zarabiał miliony...Data dodania komentarza: 8.07.2025, 12:42Źródło komentarza: Przychodził do Polski, by kraść. Wpadł po przekroczeniu granicyAutor komentarza: nauczycielTreść komentarza: „11 uczniów z Pobiednej, a 38 w Leśnej — policz to sobie procentowo, znawco. Pobiedna jako szkoła liczy zaledwie około 50 uczniów w całej placówce. Taki komfort nauki to luksus, którego nie mają nawet szkoły prywatne. W takich warunkach wyniki uczniów z Pobiednej powinny być jednymi z najwyższych w całym powiecie. Dla porównania: Smolnik uczy około 500 dzieci.”Data dodania komentarza: 8.07.2025, 12:36Źródło komentarza: Wyniki egzaminu ósmoklasisty, która podstawówka najlepsza?Autor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Pobiedna oferuje bardzo komfortowe warunki (mała liczba uczniów, indywidualne podejście). Z punktu widzenia efektywności nauczania rzeczywiście warto byłoby oczekiwać bardzo dobrych wyników przy tak małych klasach.Wynik jest słaby ....moze dlatego, że Edek tam siedzi ?Data dodania komentarza: 8.07.2025, 12:34Źródło komentarza: Wyniki egzaminu ósmoklasisty, która podstawówka najlepsza?Autor komentarza: samantaTreść komentarza: stolica polski praga, dwa dodać dwa równa się dwadzieścia dwa, takich geniuszy na poziomie dawnej klasy 2 szkoły podstawowej, wypuszczają te matoły potocznie i błędnie nazywane nauczycielami.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 12:34Źródło komentarza: Wyniki egzaminu ósmoklasisty, która podstawówka najlepsza?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama