Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Biblioteka w Lubaniu. Reportaże otwierają oczy

Wiemy, jak dużo jest wśród naszych czytelników wielbicieli reportaży. Z tego powodu postanowiliśmy zaprosić w piątkowy, wrześniowy wieczór Panią Martę Abramowicz.
Biblioteka w Lubaniu. Reportaże otwierają oczy

Autorka to znana reportażystka i dziennikarka. Napisała trzy bardzo głośne książki „Zakonnice odchodzą po cichu”, „Dzieci księży” i „Irlandia wstaje z kolan”. Jak sama podkreśla – nie jest to atak na Kościół. To próba zrozumienia pewnych zachowań i hierarchii panującej wewnątrz instytucji. Sporą część rozmowy p. Marta poświęciła najnowszej książce, która opisuje zmiany w Irlandii, będącej jeszcze niedawno skrajnie katolickim Państwem. Co się wydarzyło w tym małym kraju i czy Polska będzie „drugą Irlandią”?w jakich warunkach żyją? Czy są w stanie realizować swoje powołanie, a przy tym godnie żyć jako człowiek? Wiemy, jak dużo jest wśród naszych czytelników wielbicieli reportaży. Z tego powodu postanowiliśmy zaprosić w piątkowy, wrześniowy wieczór Panią Martę Abramowicz. 

Rozmawialiśmy także o pozostałych książkach autorki, które koncentrują się wokół instytucji Kościoła. O dzieci księży i ich statusie w społeczeństwie. A także o zakonnicach i ich drodze życiowej. Kim tak naprawdę są w swojej strukturze i w jakich warunkach żyją? Czy są w stanie realizować swoje powołanie, a przy tym godnie żyć jako człowiek?

Bardzo podobało nam się włączenie do dyskusji przez autorkę osób, które przyszły na spotkanie. Jak powiedziała p. Marta: „w Polsce niejako wszyscy jesteśmy specjalistami od Kościoła”.

Oprócz tego każdy z nas mógł posłuchać o pracy nad reportażem. Od czego się zaczyna i jak przebiega praca. Pani Abramowicz zajmuje to około dwóch lat. I są to dwa lata ciężkiej pracy, w trakcie których temat pochłania ją bez reszty.

To było wyjątkowe spotkanie. Dyskusja z poszanowaniem różnic, opcji politycznych oraz wiary. Ze słuchaniem bez oceniania. Wydaje nam się, że wszyscy wyszliśmy z Biblioteki z głową pełną refleksji i rozważań. A także – sporą liczbą książek kupionych od autorki. Oraz zapewnieniem, że kolejna książka już „zaczyna się pisać”.

Spotkanie zostało zrealizowane z projektu „Nasze miejsce- biblioteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ania 26.09.2024 07:56
Wspaniała autorka, która pomaga spojrzeć na problemy z zupełnie innej strony. Uwielbiam ją. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
asrtrosfera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Uśmiechnięty poranekTreść komentarza: Co tam mieszkańcy, ważne że nawiedzonego z muzeum będzie miał zabawę.Za nasze pieniądze, bo swoich nie wyłoży.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 13:46Źródło komentarza: Od dziś rynek wyłączony z ruchuAutor komentarza: HmmTreść komentarza: Panie i panowie funkcjonariusze, a także z ŻW, macie żony, mężów, siostry, matki, dzieci. Pamiętajcie o tym. A zwłaszcza co jest najdziwniejsze Bóg Honor i Ojczyzna, żyjemy w Polsce, jesteśmy narodem polskim! Nie podlegamy Niemcom i ich prawom, nie my zapraszaliśmy, nie my mieliśmy kolonie!Data dodania komentarza: 1.07.2025, 13:41Źródło komentarza: Stały posterunek policji przy granicy w ZgorzelcuAutor komentarza: LubaniakTreść komentarza: A dlaczego nie ma nic o "rewolucji" śmieciowej w Lubaniu?. "Kolejne miasta od 2025 r. wprowadzą zakaz używania worków na odpady. Śmieci będą odbierane tylko wtedy, gdy znajdują się w pojemnikach. Dlaczego tak się dzieje? Jest ku temu konkretny powód. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy potwierdzają - worki to przeżytek i w pewnych sytuacjach utrudniają recykling. Najlepiej, gdyby w o ogóle ich nie było. W Miastku na Pomorzu już od 1 lipca 2025 r., a w dolnośląskim Lubaniu od stycznia 2026 r. z worków chcą zrezygnować w zasadzie całkowicie. Śmieci będzie się wyrzucać wyłącznie do pojemników. Lubań koszty związane z zamianą systemu workowego na pojemnikowy wziął na siebie. Na przełomie 2025 i 2026 r. na osiedlach, przy domach i firmach pojawią się nowe śmietniki, i to nie byle jakie. Będą mieć nadajniki RFID, więc łatwo będzie np. zidentyfikować, kto nie segreguje i komu należy się kara." https://zielona.interia.pl/smieci-plastik/news-koniec-workow-na-smieci-zakazy-w-kolejnych-miastach-jest-pow,nId,22160730Data dodania komentarza: 1.07.2025, 13:15Źródło komentarza: Od dziś rynek wyłączony z ruchuAutor komentarza: FabianaTreść komentarza: On myśli że jak na górze - im wyżej - to bliżej swojego boga?Data dodania komentarza: 1.07.2025, 13:12Źródło komentarza: Msza na Stogu Izerskim. Biskup Andrzej Siemieniewski rozpoczął wakacyjny sezon w górach
ReklamaPowiat Lubań
Reklama