Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 13:04
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Historia listami spisana… 83. rocznica agresji ZSRS na Polskę i Dzień Sybiraka w SP nr 4 w Lubaniu

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
Historia listami spisana… 83. rocznica agresji ZSRS na Polskę i Dzień Sybiraka w SP nr 4 w Lubaniu
Oceń

Dla historii Polski Sybir ma kluczowe znaczenie, dlatego też jak co roku, tym razem w piątek 16.09.2022r. wzięliśmy udział w obchodach święta, podczas uroczystości miejskich. W naszej szkole postawiliśmy jednak na historię „żywą”, historię jednej rodziny, której życie zmieniło się diametralnie w nocy z 9 a 10 lutego 1940 roku, podczas pierwszej tak dużej deportacji  obywateli polskich w głąb ZSRS.

        Dzięki zainteresowaniu historią własnej rodziny jednej z uczennic kl. VIII b oraz uprzejmości jej Rodziców, uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani na lekcjach historii z autentycznymi listami napisanymi przez Polaków, pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy i wywiezionych w 1940 r. do miejscowości Spusk koło Tury ( Kraj Krasnojarski, środkowa Syberia). Listy przechowywane były przez kolejne pokolenia, jednak w tym roku o „ historii listami spisanej” usłyszało znacznie większe grono…

       Próżno szukać obecnie nazwy miejscowości Spusk na mapie, była to bowiem osada drwali, mieszcząca się w głębi lasu, gdzie do najbliższego miasta było około 50 km, a w ziemie mrozy osiągały tam nawet 60 stopni. W tych niewyobrażalnych dla nas warunkach dwie siostry, brat i ojciec musieli pracować ponad siły przy wyrębie lasu, mając tylko jeden cel: „ zobaczyć nasz dom i najeść się, i wtedy już umrzeć…” Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia i wrócili z zesłania cali i zdrowi. Część z nich została na zawsze daleko od domu, ale pamiętając o ich przeżyciach, ich tułaczce, pocie i łzach, przekazując to młodemu pokoleniu, przywracamy im pamięć. Wierząc, że patriotyzmu się nie uczy, a patriotyzm się przekazuje, czerpie z otoczenia, pragniemy realizować przesłanie, w myśl słów Józefa Piłsudskiego:

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

      Historia listami spisana zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie i stała się wspaniałą lekcją historii oraz pięknym świadectwem zwycięskiej woli przetrwania nawet w obliczu szalejących totalitaryzmów.Napisz komentarz
Komentarze
LOKA 29.09.2022 08:17
DLACZEGO NIE MA W TYM ,KTO WITAŁ ROSJAN I WYDATNIE I GORLIWIE POMAGAŁ W WYWÓZCE POLAKÓW NA SYBERIĘ . A PÓŹNIEJ UCIEKAŁ RAZEM Z ROSJANAMI PO AGRESJI NIEMIEC , NY GO MY GO .

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama