Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 2 października 2022 06:09
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jubileusz 30-lecia lubańskiej Straży Miejskiej

Lubańska Straż Miejska obchodzi w tym roku trzydziestą rocznicę powstania. Warto wiedzieć, że została powołana jako jedna z pierwszych w Polsce.
Jubileusz 30-lecia lubańskiej Straży Miejskiej
Autor: ŁCR
Oceń

Lubańska Straż Miejska obchodzi w tym roku trzydziestą rocznicę powstania. 11 września 1991 roku ówczesna Rada Miejska zdecydowała o utworzeniu umundurowanej formacji do ochrony porządku publicznego na terenie miasta. Kolejny dokument prawnie sankcjonujący funkcjonowanie straży miejskiej wydał 2 marca 1992 roku burmistrz Janusz Skowroński. Warto wiedzieć, że nasza straż miejska została powołana jako jedna z pierwszych w Polsce.

Początki nie były łatwe

Takie były czasy, że sami musieliśmy wszystkie rzeczy od dokumentów przez stroje, przez usprzętowienie robić, planować – wspominał Marian Tokarczyk, pierwszy komendant lubańskiej Straży Miejskiej.

- Myśmy nie mieli nic. Z pałkami wychodziliśmy tylko do miasta i żadnych środków przymusu nie było, a teraz mają strażnicy i tasery, dlatego mają szansę się w razie czego i obronić i zainterweniować w poważnych sytuacjach – wtórował Jerzy Wawrzyniak, emerytowany strażnik miejski.

Przez trzy dekady strażnicy na stałe wpisali się w lubańską przestrzeń miejską. Każdego dnia, pełniąc służebną rolę wobec lokalnej społeczności, spotykają się z wieloma trudnymi i niebezpiecznymi sytuacjami. Trzydziestolecie to świetna okazja, by podziękować im za dotychczasową pracę.

Strażnicy otrzymali w tym dniu awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody okolicznościowe. Wyróżnieni zostali również pozostali pracownicy Straży Miejskiej.

Ostatnie lata to duże zmiany: zwiększono liczbę pracowników, zakupiono nowe pojazdy, znacząco zmodernizowano i rozbudowano system miejskiego monitoringu.

- Jakie plany na przyszłość? No, myślę, że sukcesywny rozwój i progres, zarówno umiejętności interpersonalnych samych strażników, bo żeby było dobre działanie to musi być zawsze rozwój i progres. No i będziemy sukcesywnie tutaj przy współpracy z lokalnym samorządem doinwestowywać te sprzęty, którymi już dysponujemy – mówił Michał Łukjaniec, komendant lubańskiej Straży Miejskiej.

Z roku na rok formacja odnotowuje coraz większą liczbę zgłoszeń i próśb o pomoc.

- Jest to jednostka bardzo potrzebna, dbająca o nasze bezpieczeństwo publiczne, jak i porządek w mieście. Bardzo dziękuję – podkreślał Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Czasem interwencje strażników są naprawdę wyjątkowe

- Przypominam sobie zawiadomienie jednego z mieszkańców, że jego spoczynek poranny zakłócał kogut. Postępowanie oczywiście zostało wszczęte, na szczęście sprawy nabrały charakteru mediacyjnego i obie zwaśnione strony doszły do porozumienia – opowiadał M. Łukjaniec.

Jubileuszowe spotkanie zakończyły występy absolwentek lubańskiej Szkoły Muzycznej: flecistki Wiktorii Wójcik i skrzypaczki Weroniki Różańskiej.



Napisz komentarz
Komentarze
Beniek 17.09.2022 18:47
No a gdzie jest ten co się w mundur nie mieścił?

Targowisko 17.09.2022 13:22
Oni sa obciążeniem dla budżetu miasta mandatów mało tylko kebaby i baja bogo

Miateczkowy 20.09.2022 22:15
Za to ty jestes obciążeniem dla społeczeństwa. Nie trzeba nam maruderow. A wiesz ze oni tez jedza tak jak ty, i maja przerwy w pracy? A jak jestes cwaniak to podejdz do nich i zapytaj dlaczego jedzą...

?? 17.09.2022 05:16
Gdzie łasuch?

Komisar Maigret 16.09.2022 21:12
Z poufnych źródeł wynika, że policjanci emeryci którzy szkolili tę pożal się ich boże formację wstydzą się teraz tej pospolitej indolencji. Ponoć nie szło w te łepety nic więcej wpoić. I tak to trwa do dzisiaj. Niekompetencja i brak operatywności - za to kilometry radiowozem rekordowe.

Pegazuz 20.09.2022 22:19
Z potwierdzonych informaci wiem ze Straznicy zdają egazminy przed pannstwa komisja.dodatkowo odbyywaja kurs. Nie wiem co za bzdury wypisujesz. Pewnie mandacik wypadł i teraz jest rozpacz... przyznaj sie co cie tak boli ze mają lepsza robotę o ciebie??

123 16.09.2022 15:07
Na elubań jak zwykle cenzura, nie zamieszczają komentarzy.Jakiś układ z komendantem SM lub UM?

Nikita 16.09.2022 11:57
Panie Komendancie gdzie Pana honor - odejdż pan wstydu oszczędź. Podejmij pan meską decyzję ,miej pan j..., no ale po pana zadowolonej twarzy widać że ich pan nie masz.To tak jak kiedyś mówiono napluj świni w pysk to myśli że deszcz pada!

Linda 16.09.2022 10:30
O co w tej instytucji chodzi nagrody i gratulacje dla tych co skonsumowali prezent a ten co fakt ten ujawnił na bruku przykre

Olo 20.09.2022 22:20
Tego co konsumował nie ma tutaj...

Jola 16.09.2022 05:50
Nie róbcie sobie żartów z tym komendantem. Kto to jest wogóle? Z tego co się dowiedziałam w Straży Miejskiej jest ok 20 stopni służbowych. Ktoś mi napisze jaka była droga awansu tego Pana na stopień komendanta?

Piotr 16.09.2022 17:55
Komendant to nie stopień tylko stanowisko

Jola 17.09.2022 08:57
No to proszę mi powiedzieć jaka była droga awansu tego Pana na stanowisko Komendanta. Nie znam się na waszych stanowiskach i stopniach. W takim razie ten pan na stanowisku komendanta jaki ma stopień służbowy?

Z 17.09.2022 09:07
Stopień SM

olo 15.09.2022 22:05
Kamilek lubi nie tylko dobrze zjeść.

Stępek 15.09.2022 20:26
Banda niepotrzebnych darmozjadów ,doją kasę już 30 lat ! W dużo większym Zgorzelcu zlikwidowali tą żałosną formację i nikt nie narzeka .Ciekawe czy któryś z tych upasionych oldbojów dogonilby jakiegoś złodziejaszka .

Mario 16.09.2022 08:38
Dogoniłem i co ? W Zgorzelcu powołuja straz miejskam. I co teraz?

Stępek 16.09.2022 15:49
Naprawdę dogoniłeś ? A co do zgorzeleckiej straży poproszę o źródło

Mario 20.09.2022 22:23
Bardzo porosze. Urząd Miasta Zgorzelec mozna podejsc i zapytac. Aaa i zapytaj mieszkańców jak odczuwaja ich brak... Policja nienistnieje.Dogoniłem i to nie raz. Ciebie tez bym dogonił :))

Stępek 21.09.2022 14:23
Mario ale źródło podałeś ...A co do doganiania to śmiem wątpić ,przecież wam tyłki poprzyrastały do służbowych aut .Wiesz że są miasta w których strażnicy jeżdżą rowerami ,czego i Tobie życzę ;-).Pokory życzę i pomysłu na dociągnięcie do emerytury jak już wam ta instytucje zamkną .Ojjj.... pracować w ochronie trzeba będzie .

Ochraniacz 24.09.2022 12:48
W ochronie zarabiaja podobnie jak w Policji :)

Mario 27.09.2022 21:11
Zadzwon zapytaj. Ja dzwoniłem uzyskałem odpowiedz

Efcia 24.09.2022 12:49
Przeciez chodza widac ich. A policji nie. Nie zazdrosc chłopakom

Stępek 25.09.2022 20:18
Komentarz zablokowany

Maxiu 24.09.2022 12:57
Sprawdz mistrzu w internecie ile strazy w polsce rozwiazali i jak szybko je teraz przywracaja. Niestety samowolki dyzo pracownikow porzadkowych mało. Szkoda ze w nocy nie pracują mieli by co robic.

Stępek 25.09.2022 20:30
Komentarz zablokowany

Stach 27.09.2022 21:10
A pisali ze teraz jest placz bo nie ma gdzie zglaszac spraw ktorymi sie zajmowali ? Miasto jak i panstwo ma pieniadze wiec pracują.

Hermix 15.09.2022 18:40
Piękne dziewczyny!

Bogusław 15.09.2022 17:09
Żenada taki komendant, lepiej by było gdyby został kierowcą burmistrza, przykre że za nie swoje zasługi został komendantem brak słów

Balamut 16.09.2022 22:49
Po co burmistrzowi dwóch kierowców? Przecież ma od lat swojego giermka z jego samochodem obywatela Halakuta!

M&M 15.09.2022 15:44
Jeden funkcjusz trafił z deszczu pod rynnę. Grunt się pod nogami zapalił to zawinął kitę. Ja bym się wstydził .

Bojler 15.09.2022 14:34
A gdzie Junkers ??

hehe 15.09.2022 15:57
Poszedł szukać zJAWY

Jacek 15.09.2022 18:36
A który to ten Junkers?

Tulipan 15.09.2022 20:51
Narobił w zbroję.... czeka na wyrok. Zakała strazy

Anka 15.09.2022 11:31
Panie Komendancie - nie zaczyna się zdania od "no" ;) na takim stanowisku znajomośc języka polskirgo jest przynajmniej mile widziana.

Pioa 15.09.2022 16:30
Bo te no przez tego koguta co chciał do kury.

Kluska 15.09.2022 20:01
No dlaczego ....?