Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:46
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak od "ciasteczka na nerwy" przechodzimy w kompulsywne objadanie, czyli jak destrukcyjna może być dieta?`

Żyjemy w czasach, w których dostęp do jedzenia jest nieograniczony. W sklepach mamy szeroką ofertę z atrakcyjnymi produktami, które kuszą wyglądem i promocjami. Jedzenie jest wszechobecne, podobnie jak i stres, który towarzyszy nam niemal w każdej dziedzinie życia. Niestety coraz częściej obserwujemy niebezpieczną dla naszego zdrowia sytuację, w której w celu ukojenia nerwów sięgamy po jedzenie.
Jak od "ciasteczka na nerwy" przechodzimy w kompulsywne objadanie, czyli jak destrukcyjna może być dieta?`
Autor: Obraz Ryan McGuire z Pixabay
Oceń

Czym jest kompulsywne objadanie? 

Zacznijmy od tego, że jest to problem natury psychicznej. Stoi na równi z bulimią oraz anoreksją i został sklasyfikowany jako zaburzenia żywienia. Objawia się przyjmowaniem dużych ilości pokarmu, w krótkim czasie. Ma charakter popędowy i jest zachowaniem niekontrolowanym, które ciężko powstrzymać. Jest wyuczonym nawykiem, który ma na celu obniżenie napięcia, w związku z negatywnym stanem emocjonalnym. 
Inne nazwy kompulsywnego objadania to zespół gwałtownego jedzenia, czy napady żarłoczności. 

Wskaźnik osób zmagających się z tym problemem jest wyższy w przypadku płci żeńskiej. Szacuje się, że zmaga się z nim co piąta kobieta w Polsce. Dodatkowo wskaźnik rośnie w przypadku osób otyłych, a w szczególności tych, które są na dietach odchudzających.

Objawy zespołu gwałtownego jedzenia

Zaniepokoić powinna nas sytuacja, kiedy potrafimy przyjąć zdecydowanie więcej pokarmu od innych, w tym samym czasie, bardzo często jedząc łapczywie do momentu, w którym nastąpi uczucie przejedzenia, często wiążącego się z bólem brzucha.
W trakcie epizodów osoba mająca napad zazwyczaj nie odczuwa głodu. Napady występują często między posiłkami, a więc teoretycznie organizm nie powinien domagać się jedzenia, ale mimo to w głowie pojawia się intensywna chęć zjedzenia czegoś. Po epizodzie osoba zmaga się z wyrzutami sumienia i dyskomfortem spowodowanym brakiem kontroli nad swoim zachowaniem. 

Jak radzić sobie z napadami?

Najważniejsze w przypadku każdej choroby jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Pierwszym krokiem ku temu jest zauważenie nieprawidłowości w relacji z żywieniem. Samodiagnoza zdarza się często, ponieważ osoby z napadami z czasem zaczynają zauważać, że ich objadanie się to głębszy problem, z którym same nie są w stanie sobie poradzić. Zaczynają szukać pomocy, nierzadko w pierwszej kolejności w internecie. Istotne jest, aby nie bagatelizować tej choroby, która z początku może wydawać się błaha. W początkowym stadium znacznie łatwiej sobie z nią poradzić. 

Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie przyczyny, przez którą mają miejsce napady jedzenia. Zwykle są to sytuacje życiowe, które wzmagają stres, na przykład problemy w pracy, zmiana otoczenia, czy choroba bliskiej osoby. Niekiedy zdarza się, że przyczyna tkwi w trudnych relacjach z partnerem lub rodziną, bądź presją narzuconą sobie, w celu osiągnięcia idealnej sylwetki. Bywa także, że objadanie się jest wynikiem analizowania sytuacji, które nie poszły po naszej myśli. Epizody pojawiają się w momentach, kiedy emocje w nas narastają do tego stopnia, że czujemy się osaczeni, a nasz mózg podsuwa nam rozwiązanie, które da chwilową uciechę - jest nią jedzenie. 

Terapia sposobem na zaburzenia odżywiania 

Kompulsywne objadanie jest sposobem na nieradzenie sobie z emocjami i redukcję stresu. Długotrwały problem może przyczynić się do nadwagi, a nawet otyłości, a także do obniżenia komfortu psychicznego, a niekiedy do depresji. Najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie terapii, zanim skutki będą coraz bardziej rozległe. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse, że pozbędziemy się zaburzeń odżywiania, nim zaczną siać spustoszenie w naszym organizmie.

Źródła:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kompulsywne-objadanie-sie/\
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/zaburzenia-odzywiania/kompulsywne-objadanie-sie-a-regulowanie-emocji/


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty PisTreść komentarza: Panie Redaktorze ciekawszy temat jest, że polskie służby, czy tez ich sluzby bez napletów ców jak zwał tak zwał, w Warszawie na lotnisku ćwiczą szybką ucieczke w razie zagrożenia, ciekawe jakiego zagrożenia, i kto sie załapie bo napewno nie biedota..Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:59Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: BenzTreść komentarza: Nie dziwota,,,,w zeszłą niedzielę jechałem na grzyby w okolice Świętoszowa 6 ciężarówek goniło ponad 120 km ,/h skoro nasze mogą jeździć max 90 to amerykanom całkiem się w głowach po przewracałoData dodania komentarza: 03.10.2022, 18:32Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: Ta prawdziwaTreść komentarza: Do Tereska o ile dobrze pamiętam to w zakładzie nie było emerytki Tereski przyjętej ponownie po odejściu na emeryturę do pracy .Myślę więc, że osoba która napisała ten komentarz podszyła się pod inna osobę. Co boi się podpisać swoim imieniem?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:26Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Emerytka Tereska, jakoś nie przypominam sobie takiej.Zamiast szkalować kogoś lepiej podpisz się kim jesteś,a nie Tereska.Zabrakło Ci odwagi?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:14Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama