Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:58
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zima ze smogiem. Duża grupa Polaków będzie paliła w piecach byle czym

Co roku zimą duża grupa Polaków ogrzewa swoje mieszkania czym się da. Kryzys energetyczny sprawi, że będzie ich jeszcze więcej. Skutki? Zanieczyszczone powietrze, które zabija.
Zima ze smogiem. Duża grupa Polaków będzie paliła w piecach byle czym
Autor: iStock
Oceń

Problem tzw. ubóstwa energetycznego w Polsce – według danych Eurostatu – dotykał do tej pory blisko 4 proc. populacji, czyli aż 1,6 mln osób. Eksperci szacują, że tej zimy – jak podaje serwis 300gospodarka.pl – oszczędności na ogrzewaniu może szukać nawet co piąty Polak.

W pierwszej kolejności ubóstwo energetyczne dotyka osób z najniższymi dochodami. Wśród Polaków o dochodzie do ok. 3450 zł brutto narażona na nie jest niemal co 10 osoba.

Największy problem z ogrzaniem domu do właściwego poziomu mają osoby niepracujące, utrzymujące się ze świadczeń społecznych. Wśród emerytów problem z ogrzaniem domu ma blisko 9 proc. wszystkich gospodarstw domowych. Wśród osób utrzymujących się z innych źródeł – aż 14,5 proc.

Czym palą w swoich piecach osoby dotknięte kryzysem energetycznym?

Najkrócej: czym się da. Starymi meblami, często lakierowanymi, odpadami, plastikiem, starymi, mokrymi dechami, a niektórzy – oponami. Rezultatem jest…

– …smog, który co roku zabija około 50 tys. Polaków – podkreślają Sławomir Śmiech i Lilia Karpińska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, cytowani przez 300gospodarka.pl.

Rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych mogą stanąć w obliczu nie tylko zaporowych cen, ale również niedostępności węgla w składach – zwłaszcza jeżeli będziemy mieli ciężka zima. W tej sytuacji będą się starały ogrzewać czym się da.

Skończyła się era taniego węgla i gazu z Rosji

Tej zimy, w warunkach kryzysu, zasięg ubóstwa energetycznego może się powiększać. W lepszej sytuacji będą osoby, które – również dzięki publicznym programom wsparcia – zdążyły zainwestować w termomodernizację lub wymienić źródła ogrzewania na bardziej efektywne. O szczęściu mogą też mówić osoby, które mają w swoich piwnicach zapasy opału z poprzednich lat lub uzupełniły je wcześniej, kiedy cena węgla była względnie niska.

Dodatki osłonowe i limity podwyżek cen energii mogą pomóc Polakom stojącym przed widmem zimnych lub niedogranych mieszkań, ale tylko na krótką metę. O rozwiązaniu tego problemu trzeba myśleć systemowo.

Z prostego powodu: rodziny mieszkające w domach o niskim standardzie energetycznym potrzebują dużo taniej energii. A najtańsza energia oznacza spalanie paliw niskiej jakości (czy wręcz śmieci) w piecach, które nie spełniają norm. To generuje zanieczyszczenie, obniża jakość życia i rodzi problemy zdrowotne w całej narażonej na smog populacji.

Dlatego… – skuteczne wsparcie dla transformacji w budynkach pozwoli uniknąć podobnych problemów w kolejnych latach. A wygląda na to, że era taniego węgla opałowego i gazu z Rosji po prostu się skończyła powiedział serwisowi 300gospodarka.pl Michał Smoleń, analityk Fundacji Instrat

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Igzifzigzig 08.09.2022 09:14
Za 2 lata posiadanie tekiego pieca jak mój będzie nielegalne. Teraz potrzeba 20fysi na nowy piec plus drugie tyle na komin. Dopłaty są ale dla bogatych, trzeba mieć cienkie grzejniki a nie żeliwne, cienkie rury do centralnego ogrzewania. Dom ocieplony. Wtedy należy się dopłata! Należy się jak psu micha. A jak się ma żeliwne grzejniki na grubych rurach to się nie należy i taki piec trzeba kupić za swoje. Komin też. Do rakiego syfu nie dopłacą.

Jj 07.09.2022 22:30
Po co to wszystko ,skoro kazdy wie ze Putin nie popusci Ukrainy ,bedzie walił bombami do ostatniego Ukrainca . Szkoda tylko tych ludzi co zgineli i tych ktorzy jeszcze straca zycie . .Rosja da sobie z Niemcami źółwik źółwik , łapka ,łapka i gaz popłynie pełnymi rurami .

dziadek44 07.09.2022 09:54
Co za durny artykół! To że ludzie mogą cierpieć zimno z powodu braku opału lub pieniędzy, ubustwa to pikuś nikogo to mało kogo obchodzi! Ale smogi obchodzą wszystkich bo taka mmoda! Za mojej młodości po wojnie palony wszystko aby było ciepło a ludzie żyli po dziewięćdziesiąt lat i więcej! Teraz kwiki o smogi,o ekologi itd..! A ludziska padają jak muchy 65-70 lat średnio!!!

Świat zwariował 07.09.2022 09:11
Wy tak z tymi oponami nie żartujcie. Nie wszyscy na żartach się znają. Zaczną pchać opony w piec, zalepią smołą komin, komin się zapali i po chałupie.

Operator 07.09.2022 09:48
I co z tego, na glupote nie ma rady. W najlepszym razie przyleci dron i namierzy barana co smieci pali.

Jan 06.09.2022 21:44
Winny za smog na Świecie siedzi w Moskwie.. - przyklepać dziurę ozonową - ocieplenie klimatu i posadzić na 120 lat, w czym problem ? ? ? W tym, że ktoś dalej na ziemi trzepie kasę za ten syf. . . a my szaraki widzimy tylko ułamek..

Rencista 06.09.2022 21:11
A ja kupilem sobie kufajke , walonki i czapke uszatke . Jezeli ludzie w obozach koncentracyjnych dali rade przetrwac w samych pasiakach ,no to ja mam luksus .

Dziadek 06.09.2022 20:16
Zanieczyszczenie powietrza, które zabija to demagogia. Mróz zabija szybciej i skuteczniej. Zapalenie płuc jest za to ekologiczne i trendy.

Luki 06.09.2022 15:58
Pisiory zamiast iść do przodu i unowocześniać gospodarkę to zadowolili patoli 500 plus i emerytów a reszta pchali w Rydzyka to niech pala oponami.

? 06.09.2022 19:56
Ważne że swoje domy unowocześnili, co nie Teresa?

Dziadek 06.09.2022 21:07
Gzie jest do przodu? Pisz! Pierwszy pójede bez pisu nawet

dziadek44 07.09.2022 09:59
Luki noś kask to reszta szarych nie ucieknie! Za rządów tuska i kolesi z Polaków zrobiono parobków rzeszy dzieciom kazano jeść szczaw torowy i mirabelki dziadów bidy było bez liku! Nie piskaj i dziękuj Bogu że zyjesz zasobnie dzięki PiS - mądrym ludziom!

Mateusz 06.09.2022 15:31
Droga redakcjo a może artykuł gdzie i jak kupić węgiel ponieważ moja babcia ma z tym problem , a ja dzwoniąc do 2 firm w Lubaniu odpowiadają że nie ma !!! . Jak mam kupić węgiel ???? Bo śmieci to babcia ma

ZigZak 06.09.2022 14:11
A czy nasza władza nie mogłaby ogłosić stanu wyjątkowego zaopatrzenia w paliwo na zimę i dopuścić na ten rok węgla brunatnego??

Dziadek 06.09.2022 14:04
Jak to folia się nie pali? Fakt topi się i zalewa ogień, ALE! na spód trzeba dać kawałek opony albo i pół gumaka. Wtedy nie ma szansy zalać ognia. Pali sìę równo i bez problemu.

Motorniczy 06.09.2022 13:59
Paliwo pszyszlosci to palenie smieciami, papa, butami, starymi materacami i omponami. Mieszac to z trocinami i palic najlepiej w nocy. Wszystko w temacie.

Marszałek 06.09.2022 12:58
Ja juz sie przygotowalem na ciezka zime. W szopce mam pocietych na male kawalki przeszlo 3 tony opon. Zrobilem nawet maszyne do ich rozdrabniania. Mieszane w piecu z drewnem i weglem nie kopca a daja duzo ciepla. Polecam.

? 06.09.2022 19:58
Stan Wyższej konieczności jak zagraża życiu i zdrowiu że człowiek zamarznie

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty PisTreść komentarza: Panie Redaktorze ciekawszy temat jest, że polskie służby, czy tez ich sluzby bez napletów ców jak zwał tak zwał, w Warszawie na lotnisku ćwiczą szybką ucieczke w razie zagrożenia, ciekawe jakiego zagrożenia, i kto sie załapie bo napewno nie biedota..Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:59Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: BenzTreść komentarza: Nie dziwota,,,,w zeszłą niedzielę jechałem na grzyby w okolice Świętoszowa 6 ciężarówek goniło ponad 120 km ,/h skoro nasze mogą jeździć max 90 to amerykanom całkiem się w głowach po przewracałoData dodania komentarza: 03.10.2022, 18:32Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: Ta prawdziwaTreść komentarza: Do Tereska o ile dobrze pamiętam to w zakładzie nie było emerytki Tereski przyjętej ponownie po odejściu na emeryturę do pracy .Myślę więc, że osoba która napisała ten komentarz podszyła się pod inna osobę. Co boi się podpisać swoim imieniem?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:26Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Emerytka Tereska, jakoś nie przypominam sobie takiej.Zamiast szkalować kogoś lepiej podpisz się kim jesteś,a nie Tereska.Zabrakło Ci odwagi?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:14Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama