Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:55
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

„Rozbita rodzina” sposobem na większy dodatek węglowy

Niektórzy Polacy nie są usatysfakcjonowani dodatkiem na węgiel w wysokości 3 tys. zł. Chcąc tę kwotę zwielokrotnić, znaleźli prosty sposób. I to zgodnie z prawem.
„Rozbita rodzina” sposobem na większy dodatek węglowy
Autor: iStock
Oceń

Czy jeśli kilka rodzin zamieszkuje pod jednym dachem i korzysta ze wspólnego pieca, to każda z nich ma prawo do odrębnego dodatku w wysokości 3 tys. zł. na zakup węgla? – to jedno z pytań dominujących w ostatnim czasie na forach internetowych. Odpowiedź na nie jest prosta. Przepisy przewidują opisywaną sytuację i są skonstruowane w taki sposób, żeby nikt nie był pokrzywdzony.

Separacje, skłócone rodziny, samodzielne dzieci…

Wielu Polaków postanowiło jednak skorzystać z tej możliwości w taki sposób, aby zwielokrotnić kwotę świadczenia. Jak opisuje portal prawo.pl, liczba separacji i skonfliktowanych rodzin rośnie w ostatnim czasie w zastraszającym tempie, choć „nie jest to trend socjologiczny”.

Chodzi m.in. o małżeństwa deklarujące życie w separacji czy rodziców i dorosłe dzieci, które pod jednym adresem prowadzą kilka gospodarstw. Mieszkańcy nierzadko twierdzą, że prowadzą też jednoosobowe gospodarstwa, a urzędnicy załamują ręce.

– Sporo tych, którzy składają wniosek o dodatek węglowy twierdzi, że prowadzi gospodarstwo jednoosobowe i jak my mamy to sprawdzić? – pyta cytowana w publikacji urzędniczka z gminnego ośrodka pomocy społecznej. Zgodnie z prawem każdej z tych osób należy się osobny dodatek węglowy, choć często ich deklaracja jest daleka od prawdy.

Jako przykład portal podaje gminę Niedźwiedź w powiecie limanowskim. Tam do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłoszono 3 tys. pieców, a o 3 tys. zł. dopłaty do węgla wnioskowało aż 15 tys. gospodarstw.

Resort problem widzi i chce uszczelnić przepisy

Potwierdziła to m.in. Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu – zauważyła.  W jej ocenie urzędnicy mogliby weryfikować prawdziwość składanych deklaracji m.in. na podstawie PIT lub deklaracji śmieciowych. Nie wszyscy podzielają jednak tę opinię.

– Tylko jaka jest podstawa żądania przez nas PIT? Zgodnie z przepisami mamy weryfikować zgodność wniosku tylko z ewidencją emisyjności budynków – wskazuje w rozmowie z prawo.pl Paweł Mierzwiak, burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego.

Choć problem niekontrolowanego mnożenia gospodarstw został zauważony i wiadomo już, że przepisy wymagają poprawek, w dalszym ciągu nie jest jasne, w jaki sposób urzędnicy mogliby sprawdzać, kto z kim w rzeczywistości gospodaruje.


Napisz komentarz
Komentarze
Jadzia 31.08.2022 15:47
W imię nauk kościelnych uczą cwaniactwa, kombinowania, złodziejstwa, matactwa. Ot doczekaliśmy się

johny 30.08.2022 11:52
Patus+

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anty PisTreść komentarza: Panie Redaktorze ciekawszy temat jest, że polskie służby, czy tez ich sluzby bez napletów ców jak zwał tak zwał, w Warszawie na lotnisku ćwiczą szybką ucieczke w razie zagrożenia, ciekawe jakiego zagrożenia, i kto sie załapie bo napewno nie biedota..Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:59Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: BenzTreść komentarza: Nie dziwota,,,,w zeszłą niedzielę jechałem na grzyby w okolice Świętoszowa 6 ciężarówek goniło ponad 120 km ,/h skoro nasze mogą jeździć max 90 to amerykanom całkiem się w głowach po przewracałoData dodania komentarza: 03.10.2022, 18:32Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: Ta prawdziwaTreść komentarza: Do Tereska o ile dobrze pamiętam to w zakładzie nie było emerytki Tereski przyjętej ponownie po odejściu na emeryturę do pracy .Myślę więc, że osoba która napisała ten komentarz podszyła się pod inna osobę. Co boi się podpisać swoim imieniem?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:26Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Emerytka Tereska, jakoś nie przypominam sobie takiej.Zamiast szkalować kogoś lepiej podpisz się kim jesteś,a nie Tereska.Zabrakło Ci odwagi?Data dodania komentarza: 03.10.2022, 18:14Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama