Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 13 lipca 2025 10:36
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Dworzec kolejowy w Węglińcu otwarty dla podróżnych [FOTOGALERIA]

Dworzec, który jeszcze przed paru laty chylił się ku ruinie, dziś jest architektoniczną perełką cieszącą oczy podróżnych dziesiątkami detali i nowymi funkcjami. Ceglana, bogato zdobiona elewacja, przestronna poczekalnia ze specjalną strefą dziecka, kameralna sala kinowa oraz przestrzeń wystawiennicza - to i wiele więcej czeka na podróżnych odwiedzających dworzec w Węglińcu. Dziś miało miejsce jego uroczyste otwarcie, po trwającej półtora roku przebudowie.
Dworzec kolejowy w Węglińcu otwarty dla podróżnych [FOTOGALERIA]

Remont objął budynki Starego i Nowego Dworca, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty przylegające do dworców. Dzięki niemu pochodzący z 1865 roku tzw. Nowy Dworzec odzyskał swój historyczny blask. Kompleksową renowację przeszła bogato zdobiona detalem ceglana elewacja. Zobaczyć na niej możemy wzory kwietne, kolumny w stylu korynckim, a także postacie zwierząt, w tym orłów. W partiach szczytowych elewacji odtworzono zegary. Uwagę zwracają również grafitowe, żeliwne kolumny, ze zdobionymi kapitelami, na których oparto przylegającą do dworca wiatę ze świetlikami. Całość uzyskanego w ten sposób efektu podkreśla w nocy nowa iluminacja budynku.

Równie efektownie wygląda wnętrze dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych mieści się na parterze w zachodniej części budynku w dawnej poczekalni 3. i 4. klasy. Podróżni znajdą tam przestronną, jasną poczekalnię z oświetleniem nawiązującym do historycznego charakteru dworca. Wyposażono ją w ławki, gabloty na rozkłady jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Nowością jest również specjalna strefa dziecka, znajdująca się za szklaną witryną. W przestrzeni obsługi podróżnych nie zabraknie toalet oraz niewielkiego lokalu na wynajem. Równie ciekawie prezentuje się wschodnia część budynku. W dawnej poczekalni 1. i 2. klasy zlokalizowano kameralną salę kinową oraz powierzchnię wystawienniczą. Mieści się tam również posterunek Straży Ochrony Kolei.

Jestem przekonany, że ten historyczny, bo pochodzący z XIX wieku dworzec, będzie doskonale służyć podróżnym i spełni wszystkie ich oczekiwania, a dzięki prowadzonej przez samorząd strefie kultury, stanie się dla mieszkańców również miejscem spotkań – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Otwarcie dworca w Węglińcu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnego miasta z bogatymi tradycjami kolejowymi zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Węglińca, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją po województwie dolnośląskim. – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

-Kompleks dworca Węgliniec po przebudowie to nie tylko wspaniałe, historyczne budynki. To również komfortowy, bezpieczny, ekologiczny oraz spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych dworzec kolejowy, a także przestrzeń, gdzie podróżni i mieszkańcy znajdą, prowadzoną przez samorząd, salę kinową i wystawową. – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczny. Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań ułatwiających korzystanie z niego tej grupie podróżnych. Wśród nich m.in. oznaczenia w alfabecie Braille'a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące. Poprawiło się bezpieczeństwo w budynku, jak i w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Dworzec jest również bardziej przyjazny środowisku. Dzięki odtworzonej na wzór historycznej stolarce okiennej i drzwiowej, dociepleniu od wewnątrz stał się on mniej energochłonny. Poza tym zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie i pompy ciepła. Do optymalizacji zużycia energii cieplnej, elektrycznej i wody przyczynia się również system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS), który nadzoruje pracę urządzeń i instalacji.

Poza budynkiem tzw. Nowego Dworca przebudowę przeszedł, wybudowany w 1846 roku, Stary Dworzec. Swoim wyglądem przypomina on zamek obronny z dwoma symetrycznym wieżami o wysokości 18,6 metra każda. Renowację przeszła elewacja budynku, na której odtworzono szereg detali architektonicznych, w tym m.in. boniowania czy gzymsy. Uwagę zwraca również zegar, a także niewielka loggia oparta na stylowych kolumnach z balustradą z motywami kwietnymi. Wnętrze dawnego dworca zostało przystosowane pod biura dla spółek kolejowych.

Przebudowa kompleksu dworca w Węglińcu objęła swoim zasięgiem również niewielki historyczny budynek dawnych kas towarowych, który stał się stanicą rowerową ze stojakami i punktem mycia rowerów. Inwestycja objęła także korektę wejścia na kładkę nad torami biegnącą w kierunku miasta, na którą można dostać się windą. W sąsiedztwie dworca zlokalizowano również elementy małej architektury.

Przy realizacji inwestycji niezwykle ważna była współpraca ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządca infrastruktury przeprowadził m.in. prace związane z zaprojektowaniem i budową pochylni z kładki dla pieszych w kierunku ulicy Kolejowej oraz krawędzi peronowych sąsiadujących z budynkiem dworca Węgliniec. Dzięki tym działaniom kompleks dworca jest w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Ponadto PKP PLK S.A. przeprowadziły również przebudowę pozostałych peronów na stacji Węgliniec wraz z ich infrastrukturą techniczną.

Inwestycja, realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz środków własnych, trwała nieco ponad półtora roku. W tym czasie zrealizowano jeden z najbardziej złożonych projektów w obecnym programie.

Przebudowa kompleksu dworca w Węglińcu to 17. zakończona przebudowa dworca w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Łączny koszt inwestycji to nieco ponad 41 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A. a w części dotyczącej wiat peronowych, korekty wejścia na kładkę i windy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wykonawcą robót budowanych była firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, a projekt przebudowy kompleksu dworca opracowała TPF Sp. z o. o. Z Warszawy, nadzór inwestorski pełniła firma SAFAGE SAS z Warszawy.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lubanianka 30.08.2022 14:57
Pięknie, czekam na remont lubańskiego.

Bronek 30.08.2022 11:21
A na otwarciu nie było największego Lubańskiego lansiarza ? Metju Zajde.. ? Nie wiedział czy co ?

emeryt44 30.08.2022 09:58
Pozazdrościć mądrości włodarzy Gminy Węglinec! Dworzec piekny i nie tylko dworzec! A w zapyziałej wiosce Lubaniu co raz gozej! Dworzec lubański piekny lecz zniszczony popada w ruinę jak basen na kamiennej górze i inne rzeczy! Tu się nic nie dzieje, młodzi uciekają jak naszybciej z tej wiochy zwanej Lubaniem! A mocarze pożal sie boże w starostwie jako i w UM i UG Lubań biorą kasę dużą i tyle! Po co się wysilać jak kasa i tak jest! Popatrzmy na piękną Olszynę, Węgliniec, Bolesławiec, Lwówek i innych. Ale tam mają prawdziwych gospodarzy a nie pijawki!

Renata 30.08.2022 09:10
Jest to przykład dla Leśnej, gdzie stary dworzec kolejowy straszy swym wyglądem. Obecny włodarz dostał wprawdzie dotację ok. 7 mln PLN na odbudowę, ale nie widać żadnych efektów. Leśna przy takiej zaspanej dynamice włodarza umrze śmiercią naturalną i zarośnie buszem jak dawne zaginione miasta Azteków czy Inków.

dlb 29.08.2022 20:53
ciekawe czy pozostała ściana płaczu w kiblu, z girlandami pajęczyn i urokliwym smrodku amoniaku miało to swój klimat jedyna ściana płaczu jaką obsikałem z nostalgią na Dolnym Śląsku

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
Izerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: I wszystko podane jak na tacy, ciekawe, co zrobi policja? Bo prewencji jakoś nie widać, ale świętowanie na zamku Czocha... już TAK! I to jakie fotki z imprezyData dodania komentarza: 13.07.2025, 10:16Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekłAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: No i właśnie w nocy z piątku na sobotę jakiś samochód nie wyrobił zakrętu i ściął ogrodzenie a bardziej słupek Punktu Obsługi Klientów TAURON przy ul. Kościuszki 11A. Czy to czasami nie ten sam? Monitoring na pewno pokaże "dzielnego" kierowcę.Data dodania komentarza: 13.07.2025, 10:13Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekłAutor komentarza: KaziuTreść komentarza: Amanda bo w Lubaniu liczą się z kasą a w gminie nie po co wieśniakam drogi czyszczenie rzek lepiej się bawić szkoda jak pani wójtowa była radna na takie biby na bogato się nie zgadzała nawet biby symboliczne to była na nieData dodania komentarza: 13.07.2025, 09:18Źródło komentarza: Wystartowały Henryki 2025! Mimo deszczowej aury nastroje dopisująAutor komentarza: Sutener+Treść komentarza: No cóż. Czekamy na więcej. Kiedy w końcu przeczytamy, że w godzinach nocnych zmieciono z pasów przechodnia, który nie zdążył uciec przed pędzącym bolidem. Szanowna Policjo. Obudź się w końcu i weź za tych ***I co dzień w dzień szaleją w okolicach Kauflandu, Lidla. Głuchy by usłyszał a niewidomy dostrzegł, a Wy oczywiście o niczym nie wiecie. Na co czekacie, na śmierć przypadkowej osoby?Data dodania komentarza: 13.07.2025, 05:54Źródło komentarza: Mercedes utknął w przydrożnym ogrodzie. Kierowca uciekł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama