Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:59
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kościół przedstawił niechlubny raport. Jest wiele do poprawy

Brak zaangażowania w problemy wiernych, materializm czy łamanie zasad moralnych – grzechów Kościoła, na które wskazali parafianie, jest znacznie więcej.
Kościół przedstawił niechlubny raport. Jest wiele do poprawy
Autor: Pixabay.com
Oceń

W konsultacjach synodalnych z udziałem ponad 100 tys. osób wzięli udział zarówno wierni mocno zaangażowani w życie parafii, jak i ci, którzy bezpośrednio wielowymiarowo nie uczestniczą w losach wspólnoty. Spotkania synodalne – zależnie od diecezji – zorganizowało od 30 do 65 proc. parafii. Wyniki badania nie są optymistyczne dla duchownych.

Co nas boli?

Z dokumentu wynika, że „uczestnicy spotkań synodalnych dzielili się obrazem Kościoła zranionego, dotkniętego skandalami i ludzką biedą, którego grzeszna strona związana ze słabością człowieka często powoduje zgorszenie i cierpienie”. Z głosów grupy da się wysnuć przekonanie, że Kościół zamiast społeczności przepełnionej modlitwą bardziej przypomina źle zarządzaną instytucję, jest oderwany od życia i zbyt mało miejsca poświęca rozterkom, które na drodze wiary mogą towarzyszyć nawet osobom bardzo pobożnym.

Wiernym nie podobają się brak odpowiedniego poszanowania celebracji mszy św. (np. ograniczenie do jednej zwrotki elementów śpiewanych) oraz niski poziom głoszonych homilii. Przy czym nie mniejszym problemem jest brak słuchania parafian i reagowania na ich potrzeby.

Jakie wartości cenimy?

Z dokumentu wynika, że do elementów, które są najmocniej cenione w odniesieniu do kapłanów, zalicza się: prawdziwą pobożność wzbogaconą o życie zgodnie z zasadami religii, zrozumienie roli powołania, bezinteresowność i apolityczność, ale jednocześnie niestronienie od trosk o sprawy społeczne i pomocy w razie wystąpienia takiej potrzeby.

To niestety koliduje z wynikiem raportu określającym, iż u współczesnych duszpasterzy można dostrzec brak autentycznej wiary, łamanie zasad moralnych, budowanie wartości życiowej głównie na dobrach materialnych, brak wrażliwości na ludzkie potrzeby oraz niewykazywanie zainteresowania budowaniem więzi z parafianami.

Potrzeba lepszego kontaktu z młodzieżą

„W wielu syntezach diecezjalnych pojawiały się postulaty takie jak: potrzeba głoszenia katechez dla dorosłych, wzmocnienia (lub zbudowania od początku) duszpasterstwa dzieci, młodzieży, rodzin i ludzi starszych oraz objęcia troską duszpasterską osób, które pozostają w różnym stopniu na peryferiach Kościoła, zwłaszcza żyjących w związkach niesakramentalnych, osób z niepełnosprawnościami i osób LGBT+” – poinformowała Wirtualna Polska.

W protokole przewijały się również głosy krytyki wskazujące na brak kontaktu biskupów z parafianami. Ci kapłani obecnie często jawią się wyłącznie jako urzędnicy zdystansowani od problemów wiernych.


Napisz komentarz
Komentarze
Tus 30.08.2022 21:09
Tego swojego szefa w Watykanie niechaj wymienią.bo jest jak w Polsce opozycja .brak mu sumienia.czas nazywać ich po imieniu że są Rusko niemieckimi sługusami

Amen 29.08.2022 09:17
Przede wszystkim niech już w końcu Kościół przyzna, że nie wiele ma wspólnego z tym swoim urojonym bogiem - a On z nim. https://www.youtube.com/watch?v=RTpBYhpK7bQ

Pan Herakliusz 28.08.2022 11:17
Tysiąc+51 lat wiary w cud... Biedny kraj, ciemny lud... "Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak tenże lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud. To ludzie są stwórcami i twórcami Boga, a Bóg nie jest bytem rzeczywistym, lecz bytem istniejącym tylko w umyśle”. Traktat "De non existentia Dei", * Kazimierz Łyszczyński (ur. 4 marca 1634, zamordowany 30 marca 1689) - polski szlachcic, żołnierz w chorągwiach Sapiehów, filozof. Skazany przez kościelnych siepaczy na karę śmierci za ateizm.

Zenon Zarazek 28.08.2022 16:49
Za szerzenie ateizmu. Czyli w czasach tamtych za podważanie podstaw porządku prawnego obowiązującego. Mała różnica a jednak różnica .

Jan 28.08.2022 10:01
Kto się daje okłamywać i okradać to jego sprawa, szkoda, że na te wszystkie religie nie ma skutecznego paragrafu. Powinno być traktowane jak phishing!! Czy facet ubrany w czerwoną zieloną, fioletową sukienkę z firanką na du..e i berecie z pomponem nie wydaje wam się podejrzany????

D
Redemptor 27.08.2022 22:04
Umiłowani Siostry i Bracia! KLERYKALNE OGŁUPIENIE – tak chyba można by nazwać tę przypadłość dotykającą znaczną część polskiego społeczeństwa. Bałwochwalczy stosunek do sutanny, wyuczony od najmłodszych lat wiernopoddańczy odruch schylania głowy i mamrotania pod nosem „Niech będzie pochwalony” przy każdym spotkaniu z duchownym, staje się powoli naszym przekleństwem. Tymczasem taki stan rzeczy jest wręcz błogosławieństwem dla Kościoła hierarchicznego, więc niech nikt się nie łudzi, że instytucja sama rozliczy swoje grzechy. Wręcz przeciwnie – jeśli trzeba będzie, poświęci dalsze setki i tysiące dzieci, byle jak najdłużej dzierżyć władzę nad ogłupionym ludkiem. A że jego interes jest w tym punkcie zbieżny z interesem PiS-u, to zdaje się, że czeka nas bezpardonowa walka o usunięcie z przestrzeni publicznej świętych krów. Chrześcijaństwo – szczególnie w wydaniu rzymsko katolickim - to tylko nadęta do niewyobrażalnych rozmiarów mega pułapka chwytająca morderczo za gardło całe narody i trzymająca je wiekami w żelaznym uścisku. To jest naprawdę wyjątkowa religia. Wyrzyna innowierców, łupi własnych wyznawców od ponad 1600 lat, dno moralne się pleni, hipokryzję podniosła niemalże do rangi sztuki i ciągle ma się dobrze. Nie ma jednak granic głupoty, których jej wyznawcy by nie potrafili przekroczyć. ++++++++++++ Kiedy patrzymy na wiarę w Boga z naszej perspektywy wyrafinowanego sceptycyzmu, nie jesteśmy zachwyceni. Widzimy dogmatyzm i zrodzone z niego wojny, inkwizycje i prześladowania. Widzimy hipokryzję: ludzie głoszący braterstwo wszystkich ludzi zabijają w imię tej wiary swoich bliźnich, napychają sobie ich kosztem kieszenie i dopuszczają się najrozmaitszych form przemocy. Widzimy również zdumiewającą różnorodność rytuałów i wyobrażeń, co do których nie ma zgody: to bóstwo jest kobietą z sześcioma ramionami i sześcioma nogami, to mężczyzną, który siedzi na tronie, tamto słoniem, a jeszcze inne istotą nicości; mamy panteony, bóstwa domowe, trójce i religie monoteistyczne. Widzimy ignorancję, zabobon, sztywność poglądów. Dokonania wiary w Boga przedstawiają się bardzo kiepsko. Kuszący jest wniosek, że ludzkość miałaby się lepiej bez wiary w Boga, że Bóg to tylko obiecywane przez kapłanów gruszki na wierzbie, i to gruszki zatrute. Rozsądna wydaje się konkluzja, że Bóg jest urojeniem — destrukcyjną chorobą — że wiara w Boga to rozpowszechniona forma psychopatologii, którą należy leczyć. ZIEMIANIE! Uwalniajcie się z religijnego MATRIXA!

pol 28.08.2022 13:00
poliniaku, brednie które wypisujesz świadczą o tobie psychopato i takich eunuchów intelektualnych jak ty, jest niestety w naszej (nie waszej) Ojczyźnie sporo. Takie indywidua twojego pokroju, są dla nas Polaków bardziej niebezpieczne, niż banderowcy z krainy"U". Won do israela.

wiochal 30.08.2022 06:13
"Wielki" katoliku jeżeli znasz swoją wiarę to wiesz kim była rodzina i on sam jezus? Żydami.

art.mik 31.08.2022 19:29
Takich ciemniaków jak ty jest jeszcze sporo w naszym kraju

Łał 28.08.2022 16:50
Ale napisał!

Bogu-nieslawa 29.08.2022 09:21
Wasza Świętobliwość! Przecież ich wiara nie jest dowodem na istnienie boga. Jest tylko dowodem na to, że naiwni w te usakralnione bzdury uwierzyli tym, którym bardzo zależało aby uwierzyli. Chrześcijański Kościół rzymsko katolicki nie zostawił żadnej rzeczy nie tkniętej swym zepsuciem, uczynił z każdej wartości - bezwartość, z każdej prawdy – kłamstwo, z każdej rzetelności – duchową nikczemność. Jest mi on największym zepsuciem, jakie pomyśleć sobie można, wola jego dąży do ostatecznego, jakie może tylko być zepsucia. TO JEST ŚWIADECTWO PRAKTYK I CECHA URZĘDNIKÓW TEJ STAJNI AUGIASZA. Jeśli ktoś ma jeszcze, nazwijmy to, pobożne wątpliwości, co do wynaturzeń i obsesji lędźwiowych w tej zdemoralizowanej od wieków instytucji powinien zbawczym otrzeźwieniem się posiłkować i racjonalizmu posmakować zamiast niestrawną bigoterią się karmić.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama