Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 11:47
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nie tylko kontrowersyjny HIT Czarnka. Są też inne podręczniki

Historia i teraźniejszość. Taki przedmiot wchodzi do szkół ponadpodstawowych. Jednak zaakceptowany przez resort edukacji podręcznik coraz bardziej dzieli. Na szczęście nauczyciele będą mieli wybór.
Nie tylko kontrowersyjny HIT Czarnka. Są też inne podręczniki
Autor: Materiały prasowe
Oceń

Jeden z rodziców dziecka poczętego metodą in vitro zebrał już pieniądze podczas zbiórki internetowej i zamierza pozwać Przemysława Czarnka i prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Ten pierwszy to poseł PiS, minister edukacji i nauki. Ten drugi to autor zaakceptowanego przez resort podręcznika „Historia i teraźniejszość” do przedmiotu pod tą samą nazwą. To nowy przedmiot, który zgodnie z decyzją Czarnka zadebiutuje w szkole ponadpodstawowej.

Podręcznik od początku wzbudzał jednak dużo kontrowersji i protestów. Merytorycznych zastrzeżeń jest bardzo wiele. Ostatnio najgłośniej zrobiło się o poruszanej w książce kwestii in vitro.

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju "produkcję"?” – to cytat z podręcznika, za który jeden z rodziców chce teraz pozwać i ministra, i autora podręcznika.

Czy młodzieży przyjdzie się uczyć z tej książki? Niekoniecznie, bo nauczyciele będą mogli wybrać inne propozycje z oferty. Tyle że podręcznik Roszkowskiego został już zaakceptowany, pozostałe właśnie przechodzą tę procedurę. Są to:

1. Książka Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych „Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.”. Jego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adam Cisek.

2. Książka wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń. Tytuł podręcznika to „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia”. Jego autorami są Joanna Niszcz i Stanisława Zając.

Obie publikacje zbierają teraz opinie ekspertów. Na razie wpływają warunkowe, co oznacza, że autorzy muszą nanieść w książkach poprawki. Od tempa prac i kolejnych opinii zależy, czy podręczniki uda się zaakceptować przed 1 września.


Napisz komentarz
Komentarze
Jony 17.08.2022 20:03
Może wreszcie pewną grupę społeczną pogoni do roboty ,a nie wszystko rodzic.Brawo czrek

Pikantropus 16.08.2022 21:57
Świątobliwi historycy z bożej łaski epatowali przed kilkoma dniami cudem nad Wisłą i odziałem Niekopulanej Dziewicy w bitwie z bolszewikami - a tymczasem Ona - objawiła się w Nigerii i to nawet na oczach heretyka - ewangelickiego pastora. =============== https://innemedium.pl/wiadomosc/objawienie-matki-boskiej-w-katolickim-kosciele-w-nigerii

szarak 16.08.2022 21:42
" Prawda jest nierozłączna wcale nie ze słowem, ale z... działaniem."

Tom7 16.08.2022 19:51
Bardzo lewacki portal.

panjapa 16.08.2022 19:09
Lewactwo w natarciu, może jeszcze ,, nauczyciele" wybiorą ,,Kapitał" Karola Marksa albo ,,Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

Lewaczka 17.08.2022 14:26
No tak - to z jednej, a dla porównania i przeciwwagi homilie i adhortacje (encykliki) Wielkiego Herosa Cnót Wszelakich - Cudotfurcy JaPa2

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama