Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 21:09
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Katastrofa ekologiczna. W Odrze „pływa tylko śmierć”?

Zły stan Odry poruszył opinię publiczną. W mediach szeroko toczy się dyskusja. Niestety nadal oficjalnie nie wiadomo, kto zatruł rzekę.
Katastrofa ekologiczna. W Odrze „pływa tylko śmierć”?
Autor: Pixabay
Oceń

Sygnał od wędkarzy

Pod koniec lipca wędkarze zaczęli zgłaszać, że w Odrze dzieje się coś niepokojącego. Chodziło o masowe śnięcie ryb. Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Przemysław Daca wskazał, że katastrofa ekologiczna zaczęła się w okolicach Oławy. Jednak od momentu zgłoszenia sprawy przez około dwa tygodnie nie było wiadomo, jakie działania podjęto w związku z ewentualnym zagrożeniem. Pod naciskiem opinii publicznej dopiero kilka dni temu do mediów przedostało się więcej informacji.

Rząd nie reagował?

W związku z niepokojącą sytuacją środowiskową zaczęto analizować, czy mieszkańcy terenów, przez które przepływa skażona woda, odpowiednio wcześnie zostali poinformowani o niebezpieczeństwie.

„Grupa 33 prezydentów miast, wójtów i burmistrzów z całej Polski zwróciła się z apelem o dymisję wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego i prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy” – poinformowała Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. „My w Polsce zachodniej już od kilku dni ze zdumieniem obserwujemy bierność rządu. Nikt nie poinformował samorządów nadodrzańskich o wielkim zagrożeniu, wielkiej katastrofie” – dodała. Jej słowa przytoczył serwis TVN 24.

Śmierć w Odrze

Magda Gosk, zastępczyni głównego inspektora ochrony środowiska, potwierdziła, że w Odrze można zaobserwować podwyższenie natlenienia, pH czy przewodności, jednak nie stwierdzono obecności mezytylenu – trującego związku stosowanego w produkcji barwników. Wcześniej pojawiały się pogłoski o obecności tej substancji w rzece.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że w celu wyjaśnienia przyczyny śnięcia ryb pobrano próbki wody. „Do specjalistycznego laboratorium w Puławach trafiły też próbki ryb wyłowionych z rzeki”.

Tymczasem „według administracji ochrony środowiska w okręgu Maerkisch-Oderland próbki wody wykazały znaczne zanieczyszczenie rzeki rtęcią, która jest toksyczna dla ludzi i zwierząt” – zakomunikował serwis RMF 24.

TVN 24 dodał, że portal niemieckiego nadawcy RBB podkreślił, iż „nie wiadomo, jakie jest pochodzenie rtęci odkrytej w Odrze, i nie wiadomo, czy to ona jest odpowiedzialna za masowe umieranie zwierząt w jej wodach”.

„Bild” katastrofę ekologiczną skonstatował stwierdzeniem, że w Odrze „pływa już tylko śmierć”.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński przekazał, że pierwsze próbki badań – dotyczące województw: dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego – nie stwierdziły obecności rtęci w wodzie. I dodał, że GIOŚ za pośrednictwem ministerstwa zwrócił się do strony niemieckiej o oficjalne informacje na temat odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry – aby potwierdzić bądź wykluczyć informacje z przestrzeni medialnej.

Nagroda za wskazanie sprawcy

„Sprawa zanieczyszczenia Odry jest niezwykle skandaliczna. Troska o środowisko naturalne      i stan polskich zasobów wodnych jest w dobie zmian klimatu niezwykle istotna i zrobimy wszystko, by kwestia ta została odpowiednio zbadana, wyjaśniona, a winni – surowo ukarani” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Jak na razie, premier podjął decyzję o dymisji prezesa „Wód Polskich”, Przemysława Dacy, oraz szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Michała Mistrzaka. 

MSWiA poinformowało, że Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub mającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.


Napisz komentarz
Komentarze
Mosiek_Rozenkranc 19.08.2022 13:19
To najwyraźniej jednak wina Tuska .... i Niemców. Czekali w utajnionej zmowie z tymi złotymi algami od 2015 roku i czekali kiedy będą upały. Cale wiadro alg wpuścili do Odry - było to kolo Oławy w niedzielę 24 lipca. Czekam teraz na przelew miliona złotych za wskazanie sprawcy/ów - numer konta podałem panu premierowi.

Got 17.08.2022 10:00
Jezeli poziom wody tak drastycznie spada nie wylewa sie sciekow z zakladow do wody .Ryby w Odrze i tak byly ciagle podtrowane i poprostu nie wytrzymaly tego . Nas tez truja chemią ktora jest dopuszczona do produkcji zywnosci i rzad nic z tym nie robi .Tu liczy sie biznes

Zielony 17.08.2022 00:12
Bumar Łabędy zaklady zbrojeniowe Panie komendancie!! Dawaj hajs!!! Rachunki musze popłacić!!

Zielony 16.08.2022 23:59
Saletra indyjska Panie komedancie wyskakuj pan panie z banki no chyba ze jak to w pisowskim kraju to zamieciesz pod dywanik... Wedkarze kochani wladza dobrze wie co jest w wodzie na dnie jezeli zwykly czlowiek w 10godz doszedl do tego majac 2litrowa probke wody i 450zl w kieszeni to jakim cudem burzuje do tego nie doszly?? Maja luzki rybie na rekach bandyci....

Fitopatolog 16.08.2022 08:55
Ruskie zaliczyli wtope, bo mieli otruc nowiczokiem kota prezesa i samego prezesa ale zaszla pomylka i potruli ryby w odrze.

Ka-Ka 15.08.2022 20:17
"Boże, uchroń Polskę przed moimi synami narwańcami" - Rajmund Kaczyński - ojciec "bliźniaków"

Newsweekowa 15.08.2022 20:07
Pod rządami Zjednoczonej Prawicy Polska stała się nie tyle "państwem teoretycznym", ile Rzeczpospolitą Prowizorek Pewnie wielu z nas zdążyło się już do tego przyzwyczaić, ale ostatnie dni dostarczyły kolejnych dowodów na to, że przejęcie pełni władzy przez aparat partyjny nie czyni państwowych instytucji i firm ani silniejszymi, ani sprawniejszymi. Polityka personalna, która od lat sprowadza się do hasła "fucha dla swoich", sprawiła, że mamy najdroższą po 1989 r. władzę, co wcale nie przekłada się na jakość jej sprawowania. Krewni i znajomi królika, którzy poobsadzali rozmaite urzędy, rady, fundacje i spółki, nie okazali się ekspertami w zarządzaniu, a jedynie w dojeniu kasy. Kaczyński i spółka lubią myśleć o swoich rządach w kategorii siły i skuteczności. Ale im częściej o tym mówią, tym większy jest rozdźwięk między retoryką polityków a optyką wyborców. "Silne państwo", którego budowa była głównym celem Jarosława Kaczyńskiego, stało się parodią samego siebie, czego najlepszym dowodem było losowanie sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Kabaret, jaki przy tej okazji zafundowała Polakom pierwsza prezes Sądu Najwyższego, mógłby nawet śmieszyć, gdyby w tle nie było olbrzymich kar, które już płacimy, i groźby utraty gigantycznych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Newsweek

calineczka 15.08.2022 15:58
Ryby się rzuciły, nałykały sie powietrza, zanurkowały i się podusiły od tlenu i ot cała historia.

Redemptor 15.08.2022 13:19
Jak na dłoni widać ze jakieś pociotki pisowskie maczały swoje brudne łapy w Odrze i teraz rząd robi wszystko żeby to zatuszować . Inaczej byłby krzyk że to wina Tuska i opozycji . To jest skandal do czego jeszcze posunie się ten rząd . Badają rzekę 24/dobę . A min. Błaszczak ze swoimi wojskami chemicznymi nie ma laboratorium aby sprawnie sprawdzić co się stało ? Może to handlarz bronią w odwecie zatruł Odrę jest jakiś zbieg czasowy? Panie Błaszczak do boju ! Mamy w WP Szefa Wojsk Chemicznych i Wydziału Analizy Skażeń w stopniu, aż generała (Ryszard Frydrych), który zajmował się skażeniami nawet iperytem. Nie powinno być problemu z wykryciem skażenia. Inaczej pozostaje dopuścić Rutkowskiego, który w tydzień rozwikła tę zagadkę. Odra umiera a oni świętują i balują!

Anna 15.08.2022 05:19
Niemcy nas obwiniają za Odre a Nerze też ryby zdychają ,pójdzie na to ,że natura winna bo za ciepło

Anna 16.08.2022 03:54
W Szwajcarii też ryby zdychaja na potęge i to pewnie nasza wina też

Polak 15.08.2022 00:19
Damy wam 3 tysia i szukajcie sobie(wiatru w polu) węgla Dajemy wam bańkę( 1 mylion zeta) i wskażcie kozła ofiarnego( winnego) To juz przegięcie.. rodacy Czas aby sie ruszyć i zrobić ^burzę ^ Ale.. nikt jej nie zrobi.. bo boimy sie

Lucjanna 14.08.2022 20:48
Tak to jest kiedy się wojuje ze wszystkimi dookoła - a ostatnio szczególnie z Niemcami. Płaciliśmy (czy nadal płacimy) Czechom z bajzel na kopalni w Turowie - teraz będziemy płacić odszkodowanie Niemcom za zatrucie Odry.

Kowal 14.08.2022 19:50
Jakby to śnięte koty pływały to od razu powołali by komisję bo jaruś by nie zdzierżył takiej sytuacji.

rybak 14.08.2022 17:24
Ryby

Az 14.08.2022 12:09
Polacy za bardzo wtracaja sie w sprawy wojny na Ukrainie no to Rusek zatrul nam Odre ,dlatego sprawca nie zostanie wykryty . Teraz rzad musi zajac sie wlasna katastrofa .

Loko 15.08.2022 22:31
No mafia tak robi jezeli ma byc zemsta wysyłaja zdechła rybe.Niemcom tez sie oberwie .Ruskie potrafia truć ! Juz mniej mowia o wojnie

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama