Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 20:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Tydzień w skrócie: tragedia w Chorwacji, tragedia na Odrze

Dwa straszne tematy zdominowały mijający tydzień: śmierć polskich pielgrzymów w Chorwacji oraz katastrofa ekologiczna na Odrze. Oto nasz subiektywny przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń mijającego tygodnia.
Tydzień w skrócie: tragedia w Chorwacji, tragedia na Odrze
Autor: Screen YouTube, OSP Gostchorze
Oceń

Tragedia na pielgrzymce

Sobotni poranek 6 sierpnia nie przyniósł dobrych wiadomości. Do mediów trafiły pierwsze informacje o wypadku polskiego autokaru, którym podróżowali do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie pielgrzymi z Polski. Autobus, jadąc autostradą w kierunku Zagrzebia, wypadł z drogi i wjechał do rowu. Zginęło 12 osób, 32 zostały ranne. Nie żyje kierowca, którego zaśnięcie miało być przyczyną tragedii.

To nie koniec, bo wypadek pociągnął za sobą kolejną tragedię.  W wypadku zginęła również pani Wanda. Mieszkanka Legionowa wybrała się na pielgrzymkę razem z córką zakonnicą. Nikt nie spodziewał się, że jej nagła śmierć pociągnie za sobą kolejną tragedię. W Polsce został 43-letni syn kobiety – pan Mariusz. Kiedy dotarła do niego wiadomość o utracie najbliższej osoby – matki, z którą mieszkał – nie mógł poradzić sobie z przepełniającym go żalem i bólem. Tego samego dnia mężczyzna odebrał sobie życie.

Katastrofa

Z Odry wyławiane są tony śniętych ryb i ptactwa wodnego. Według służb ochrony środowiska za skażenie Odry mogą odpowiadać zakłady przemysłowe.

Pomór ryb obserwowany jest od końca lipca, ale prawda wyszła na jaw dopiero teraz. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku poprzez zanieczyszczenie wód powierzchniowych. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w tym mieście.

Tymczasem skażenie na Odrze zbadano także w Niemczech. Niemieckie służby miały potwierdzić, że w Odrze znajduje się rtęć.

Zmiana terminów

PiS planuje zorganizować wybory samorządowe pół roku później niż wynika to z kalendarza wyborczego. Zamiast jesienią 2023 r. mają się odbyć wiosną 2024 r. Politykom chodzi o to, że w przyszłym roku wybory odbyłyby się w terminie zbliżonym do głosowania do parlamentu.

Bez egzaminów

Egzaminatorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wznowili nieformalny protest. Wielu z nich nie przyszło do pracy. Przez to równie wiele egzaminów na kategorię B zostało odwołanych. Protestujący chcą zarabiać ok. 6 tys. zł. Obecnie ich pensja – na początku drogi zawodowej – to ok. 3 tys. zł netto.

Może się udać ze szczepionką

Trwają prace nad nową szczepionką przeciwko odkleszczowej boreliozie. Preparat ma być znacznie skuteczniejszy od dotychczasowych. Badania prowadzą firmy Pfizer i Valneva. Testy mają być przeprowadzane także w Polsce.

Sześć tysięcy osób przyjmie 3 dawki szczepienia badanym preparatem lub placebo, żeby po roku przyjąć dawkę przypominającą. W okresie największej aktywności kleszczy naukowcy sprawdzą, jak substancja wpłynęła na układ immunologiczny pacjentów.


Napisz komentarz
Komentarze
Lucilla 13.08.2022 16:00
Jakąś pielgrzymkę do Medjugorje z Lubania ktoś może zorganizuje? Można przecież przełamać tę zła passę i wymodlić w końcu powodzenie dla narodu.

Karol 13.08.2022 09:37
A może to kara za PIS.

Hebel 13.08.2022 04:45
W Odrze nie ma rtęci. Niemcy "omylili się" z analizą. Jest dużo tlenu i wysoka przewodność wody. Czyżby niemiecki wybielacz bezchlorowy???

Obserwator1 13.08.2022 21:05
A już marszałek z PO woj.lubuskiego komunikowała na konferencji z niejakim Tfuskiem że im poplecznikom z Niemiec brakło w Niemczech skali! Tak buduje się na kłamstwie narrację przeciw Polsce

StrzelającyPalec 13.08.2022 00:04
Była już szczepionka na boreliozę. Lymex jej było ale powodowała zapalenie stawów i wycofano.

Gabriella 12.08.2022 21:36
Ks. Vittorio Guerrera Medjugorie widziane z bliska +++++++++++ Tematem książki jest rzekome objawienie Błogosławionej Dziewicy Maryi sześciorgu młodym ludziom w Medjugorje, na terenie dawnej Jugosławii. Większość wydawanych książek traktuje te wydarzenia w sposób mogący sugerować, że objawienia zostały już zatwierdzone przez Kościół. Celem niniejszego krytycznego ujęcia problemu jest przedstawienie czytelnikowi informacji o faktach mało znanych lub niechętnie rozpowszechnianych przez zwolenników Medjugorje. Opracowanie nie ma intencji atakowania pobożnych przekonań lecz raczej pragnie zminimalizować szansę wystąpienia nieuzasadnionej łatwowierności. http://www.antyk.org.pl/wiara/miediugorje/guerrem.htm;

Redemptor 12.08.2022 19:34
Medziugorje - usakralniona blaga! Czy ci ludzie-pielgrzymi umieją czytać? Czy nie po to chodzili do szkół? Jak można dać się tak ogłupiać konsekrowanym hochsztaplerom? Przecież jest dostępna stosowna w tym temacie literatura. Objawienia Kościół dotychczas nie uznał. Mają Jasną Górę - nie wystarczy? Zalecam kolejnym pielgrzymom przeczytać publikacje - o zgrozo ludzi Kościoła dostępne pod adresem www.antyk.org.pl; Książkę ks. Vittorio Guerrery „Medjugorie widziane z bliska”. Polecam również artykuł „Sprawa Medjugorie” ks. Romana Pindela, który ukazał się w miesięczniku „W Drodze” (1/99).W archiwum serwisu Mateusz można znaleźć artykuł o.Cypriana Klahsa OP „Medjugorie – wątpliwości Kościoła” i o.Wojciecha Giertycha OP – „Medjugorie – kubeł zimnej wody”. Wreszcie niedostępna niestety w księgarniach, ale może da się gdzieś pożyczyć czy znaleźć – niezwykle cenna analiza problemu dokonana przez ks. Jana Wójtowicza w książce „Problem: Medjugorie” (Przemyśl, 1996) Nie wchodzę w kwestie teologiczne - ale pojawiają się glosy o uprawianym tamże zakazanym "słowem bożym" bałwochwalstwie. No tak - w Piśmie stoi: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (...). Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył” (Wj 20, 2-5) "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10). =========== "Jemu samemu..."!

Wons 15.08.2022 08:38
Kiedy sie ujawnisz. Wszyscy juz wiedza takze nie obawiaj sie comming outu.

Violla 12.08.2022 19:07
"Nie spocznę, dopóki źródło i skutki skażenia nie zostaną jak najszybciej wykryte i usunięte, a cała sytuacja odpowiednio wyjaśniona" - Mateusz M. ============== Oj chyba spoczniesz!

Ja nr1 15.08.2022 10:16
A gdzie się podział rtęciowy Tusk? Czy już przeprosił za kłamstwo na temat przyczyny śnięcia ryb? Ależ skąd, musiałby ciągle przepraszać bo każde wypowiedziane przez niego zdanie to kłamstwo. A lemingi łykną wszystko..

Babula 12.08.2022 19:05
PiS już ustalił winnych (szybciej od prokuratury) - Mateuszek M. zdymisjonował w trybie błyskawicznym szefa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Tak się działa w państwie prawa.

Krycha 13.08.2022 13:41
Koziołki ofiarne - a pan minister od środowiska Michał Woś powinien polecieć razem z nimi za brak nadzoru.

Ateuszek 12.08.2022 18:59
6 sierpnia 2022 (miesiąc Maryi i maryjnych pielgrzymek) - jechali do Medjugorje ponoć z duchową opieką wielebnych księży i świętobliwych zakonnic. Na Jasnej Górze przed obliczem "wszechmogącej zawsze dziewicy" zawierzonej na wieki królowej Polski odbyli nabożnie mszę świętą m.in. o szczęśliwą podróż. Podczas jazdy trwali w modlitwie, różańcu i koronce do miłosierdzia. Po wypadku organizator rzekł był: "Wszystko w rękach Boga". Ktoś zatem zawiódł! Czy to może znak ostrzegawczy przed dalszym uprawianiem bałwochwalczych praktyk?

Laborantka 12.08.2022 18:54
Same tragedie w tym katolickim kraju! Co ciekawe nasi odkryli że Niemcy mają kiepska aparaturę analityczno-badawczą, bo to nie prawda że w Odrze występują związki rtęci. Oni to wykryli - a nasi jeszcze nie wiedzą kto i co zatruło życie w tej rzece.

Logik 14.08.2022 13:24
No i co szanowna Laborantko?, co Niemcy wykryli?. Na kogo wyszłaś?, podobnie jak Twój guru Tusk. W jakieś niemieckiej gazecinie napisali że to rtęć i już niektórzy powtarzają jak papugi. No, ale przecież to NIEMIECKA gazeta podała, to jak prawda objawiona. Żenada. Odszczekasz teraz swoje rewelacje?, czy brak odwagi?.

lubanianka 12.08.2022 17:14
Trochę zmyślacie: "Tymczasem skażenie na Odrze zbadano także w Niemczech. Niemieckie służby miały potwierdzić, że w Odrze znajduje się rtęć". Sebastian Arnold, rzecznik Ministerstwa Środowiska Brandenburgii o 12.08.2022 o 13:40 - pisze, że jeszcze czekają na wyniki badań. Jak będą wydadzą oficjalny komunikat. Niemieckie radio Merkur. de 12.08.2022 o 15:40 - " Dokładna przyczyna masowego wymierania jest wciąż niejasna. Według ministra środowiska Brandenburgii Axela Vogla (Zieloni) możliwa jest kombinacja kilku czynników m. in toksyn, upały, niskiego stanu wody". Ta sama Die Welt o 15:40- Axel Vogel mówi, że za śmierć ryb etc może odpowiadać rtęć, ale mogą to być substancje, które do Odry wprowadzano od dawna, ale "normalnie przy średnim stanie wód nie stanowiły problemu, natomiast obecnie na Odrze występują historycznie niskie stany wód." Niesamowity jest brak profesjonalizmu w przekazywaniu przez was faktów. Pół minuty zajęło mi odszukanie tych informacji w necie. I nie chodzi o to czy rzeka jest zatruta, bo to jest niezaprzeczalne, ale o rzetelność.

Dajana 13.08.2022 09:40
A może wyzwoliły się pozostałości II wojny światowej?

Logik 14.08.2022 13:28
eLubań i rzetelność to dwie różne sprawy. Tu bardzo wyraźnie widać że nastawienie tego portalu jest antyrządowe i antyPiSowskie.

Ja nr 1 14.08.2022 15:28
Zbyt wiele Pani oczekuje od tego portalu. Jest to kolejny artykuł redakcyjny "wrzucony" tylko po to aby różni mogli napluć żółcią na KK, rząd, katolików, "pisiorów"....Nikomu tu nie zależy na rzetelności.

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama