Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 11:37
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

PiS przesuwa termin wyborów. Jest projekt ustawy

Plan PiS nabrał kształtów projektu ustawy. Politycy chcą, żeby przyszłoroczne wybory samorządowe odbyły się pół roku później.
PiS przesuwa termin wyborów. Jest projekt ustawy
Autor: iStock
Oceń

Rok 2023 będzie, a przynajmniej na razie ma być, rokiem wyborczym. Mamy wybrać parlament oraz – w kolejnych wyborach – samorządy: wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, radnych.

Kiedy dokładnie pójdziemy do urn, na razie nie wiadomo, mimo że  przepisy w tej materii są jasne. Jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to zarządza je prezydent. Ich termin musi ogłosić nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji sejmu. Ma to być dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji sejmu.

Od kilku miesięcy politycy PiS i prezydent Andrzej Duda wysyłają sygnały, że w 2023 r. nie powinniśmy głosować dwa razy. Chodzi o to, że zdaniem niektórych terminy wyborów byłyby za blisko siebie. Teraz okazuje się, że PiS jest gotowy zrealizować swój plan.

RMF FM podaje, że wybory samorządowe, które powinny odbyć się jesienią 2023 r., mają zostać przesunięte na wiosną 2024 roku.

„Decyzja już ostatecznie zapadła – usłyszał nieoficjalnie od członków rządu dziennikarz RMF FM. Co prawda trwają jeszcze uzgodnienia, ale dotyczą one szczegółów przyszłej ustawy. Projekt ma trafić do Sejmu zaraz po – dosyć długich w tym roku – politycznych wakacjach, czyli na początku września” – podaje radio.

Stosowna ustawa ma zawierać zapis o wydłużeniu kadencji samorządowców o pół roku i nie uwzględniać zmian w systemie wyborczym. Nie jest to jednak przesądzone, bo „cichy współpracownik PiS”, czyli posłowie z Kukiz’15, pracują nad zmianami w ordynacji wyborczej.

Prace się jeszcze nie zakończyły, nie wiadomo zatem, jaki będzie ich finalny efekt, ale jednym z rozwiązań może być system mieszany. Otóż połowę posłów wybieralibyśmy tak jak do tej pory, a połowę w okręgach jednomandatowych. Dziś ten system funkcjonuje w wyborach do Senatu.


Napisz komentarz
Komentarze
zulu 12.08.2022 13:53
Przy wyborach należy sprawdzać kandydatom kolor podniebienia tak aby nie wystartował żaden komuch .

olsza 11.08.2022 22:31
Jaki samorząd?Olszyńskim samorządowcom nie powierzyła bym psa pod opiekę a co dopiero powierzyć im losy miasta i mieszkańców.Całe te bajki o samorządzie służą rozmyciu odpowiedzialności za decyzje jednej osoby.Kasa i tylko kasa.

!!! 12.08.2022 11:25
Zobacz co wyprawia SKLEPOWA

Wojtek 11.08.2022 17:54
W Gminie Zgorzelec infrastrukturę wybudowaną z dofinansowaniem unijnym wykorzystuje się w celach komercyjnych. Wiata do odpoczynku za kilkadziesiąt tysięcy złotych została ogrodzona, a prywatny przedsiębiorca czerpie z tego korzyści. Wiata nie służy celom dla jakich została dofinansowana w ramach projektu Przygoda z Nysą. Mowa o miejscowości 59-900 Łagów przy ulicy Jeleniogórska 44. Komercyjna działalność nazywa się Qrka Wodna. https://www.qrkawodna.pl/ Nie ma możliwości skorzystania z wiaty przez podróżnych. Chyba że podróżny kupi bilet i wejdzie na ogrodzony teren. Kto Wam wybrał tego wójta?

Grzechu 11.08.2022 14:38
Wszystko przez wojnę na Ukrainie.... Dla PiS-iorów niech trwa i trwa ....

kj 11.08.2022 14:23
Nie dość, że obecni burmistrzowie mają wydłużoną kadencję z 4 do 5 lat, to jeszcze przedłużają im o pół roku. To kolejny prezent. Jeszcze wcześniej ogromne podwyżki wynagrodzeń, a teraz dłuższa kadencja.

Magda 11.08.2022 13:24
Powiatu lubańskiego i tak zmiany nie dotyczą. Zawsze będzie po staremu, czyli jak zawsze. Tu już nic nie potrzeba prócz ciągłego marudzenia. Ci źli, tamci niedobrzy. Kto komu broni z wypowiadających się być samorządowcem? Przecież każdy ma prawo. A, że tu nikt "z głową" nie przyjedzie by startować na samorządowca, to inna sprawa.

Zmęczona pisiorami 11.08.2022 10:50
Słupki lecą w dół i *** lata. Władza za wszelka cenę. Tak będą manipulowali, kombinowali aż wygrają. Biedne te nasze wnuki i kolejne pokolenia, nigdy tego nie spłacą.

? 11.08.2022 09:18
System jednomandatowy nie przejdzie, za dużo tłustych kotów do wykarnienia i trzeba by tworzyć kolejne stanowiska w spółkach za lojalność . Plują na Ruskich a patrząc się na pazerność polityków jak szybko zmieniają poglądy za korzyść np kukiz , to daleko od ruskich nie upadli, taka pozostałość po Polsce Ludowej . Trzeba by przeprowadzić dekomunizacje z prawdziwego zdarzenia. Zobaczcie jak prokuratura ścigała stonogę, również za granicą szybko potrafili go dopaść aby uciszyć krytykę w mediach społecznościowych, teraz sądy go uniewinniają. A dlaczego tak skutecznie nie ścigali Handlarza bronią od respiratorów który spowodował znacznie większą szkode dla państwa ? Po to swoje sądy trybunał służby. Nietykalność Jak u ruskich

Redemptor 11.08.2022 14:45
No i sprawa Kaczkodana, dewelopera z Austrii, księdza kasjera i 50 000 złotych łąpówki przy bliźniaczych wieżach (Jarosław i Lech). "K-Towers" – tak nazywane są od nazwiska Kaczyńskiego. Ale złośliwi wolą "wieże bliźniaków" albo "polskie WTC". Miały mieścić się przy ul. Srebrnej - w przyszłości przemianowanej na Lecha i Jarosława K. ============ Tak się zastanawiam po jaka cholerę Jarkowi z kotem taka wieża? Jarosław! Przecież Ty jesteś gorliwym katolikiem wyznania rzymskiego. Nie czytałeś Pisma: *Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.” Mat. 6:19*

Kret 11.08.2022 09:16
To dobra wiadomosc dla naszych lokalnych wladz. Beda mogli o pol roku dluzej pobierac swoje apanaze bez strachu o kolejna kadencje.

Dragon 11.08.2022 14:50
Nie - no to jest granda. Koniec kadencji - koniec apanaży. Wprowadzić zarząd komisaryczny na koszt państwa i cale to nieudane towarzystwo "na urlop" bezpłatny. Niech sobie szukają posad.

Vv 11.08.2022 09:12
Zły pomysły

? 11.08.2022 09:09
Spodziewałem się tego że będą kombinować. Czują smak porażki a uczciwy człowiek nie musi nic kombinować, widocznie boją się pójść za kraty

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama