Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 02:55
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Polski gaz na ratunek. PGNiG odkryło nowe złoże

PGNiG odkryło w Wielkopolsce nowe złoże gazu ziemnego. Natrafiono na nie na głębokości 3640 metrów.
Polski gaz na ratunek. PGNiG odkryło nowe złoże
Autor: Pixabay
Oceń

Z nowego złoża – jak donosi „Wprost” – można wydobyć 40 milionów metrów sześciennych zaazotowanego gazu rocznie. W przeliczeniu na gaz wysokometanowy daje to około 32 milionów metrów sześciennych rocznie. Pojemność nowo odkrytego złoża oszacowano na około 650 mln metrów sześciennych. Nowe złoże będzie można eksploatować przez ponad 16 lat.

Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów, aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie. Efektem tych działań jest m.in. odkrycie złoża Sierosław w Wielkopolsce – powiedziała „Wprost” Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

W komunikacie spółki czytamy, że nowe złoże „znajduje się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej PGNiG w zachodniej Polsce. Lokalizacja odwiertu została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 roku, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów”.

To odkrycie to duży sukces możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych – podkreśliła szefowa PGNiG.

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
?? 09.08.2022 07:51
A co z bursztynem z przekopu mierzeji bo jakoś już jest cisza

16tyLogin 08.08.2022 17:27
Do Karlina nie ma co wracać, ostatnie wiercenie Polski za gazem łupkowym było ciekawsze. Efekt taki że cicho na ten temat jak makiem zasiał i ani gazu ani wiadomości o gazie. Tam gdzie faktycznie ten gaz był szybko zapychały się kanały wiertnicze jakimś pyłem i gaz w ziemi był ale zeby go wydobyć to była zupełnie inna historia. Pytanie: jak jest tutaj??

Gargamel 08.08.2022 14:54
No to czas aby złożyć ofertę panu Putinowi - może kupi...?

Arek 08.08.2022 13:55
Zaraz się okaże, że wydobycie jest nieopłacalne i sprawa ucichnie jak z basenem na kamiennej.

? 09.08.2022 07:49
Zobacz sobie pisiorów, niby antyrosyjscy a robią wszystko to co na rękę Putinowi. Putin walczy z odnawialnymi źródłami energii, wysyła w tym celu agentów co robią pisiory? Zakazują wiatraków, pojawiają się sygnały ze panele fotowoltaiczne przestaną się opłacać bo coś tam z nadwyżką energii zmienią, a kupują Ruski węgiel gaz, komu sprzedali udziały Lotos? Poczytaj sobie jakie ta osoba ma powiązania z Kremlem. Co z tego że mamy kopalnie znajdują złoża gazu , jak nam się nie opłaca bo lepiej kupić od Ruskich. Musi ruski wywiad mieć dobre haki.

JOHAN von TUS.... 08.08.2022 13:53
A itak Niemcy nam zabiorą albo bedziemy płacic meto jak za PRL Ruskim

wiochal 08.08.2022 12:56
Oj, żeby nie było jak w Karlinie, cytuję:"Euforia, niepokój i nadzieja na rozwój przemysłu wydobywczego (potocznie mówiło się o Karlinie jako o „polskim Kuwejcie") okazały się przedwczesne. Z powodu małej wydajności złoża w połowie 1983 roku zaprzestano wydobycia ropy z odwiertu." Tak może być z tym złożem gazu.

lubanianka 08.08.2022 13:12
Oj, aby i Lubań i powiat lubański nie okazał się najbardziej sceptycznym obszarem w Dolnośląskim. A może tak już jest? Skoro nasz powiat omijają wszyscy, nawet słynne "bociany" z Leśnej.

cytując klasyka 08.08.2022 14:23
...a bo to wiadomo czyja to ropa... A może szwedzka! A Szwed nerwowy! Już u nas był z większą wycieczką...

Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama