Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 08:05
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Masz radio w samochodzie? Lepiej opłać za nie abonament

O tym obowiązku wielu kierowców zapomina. Za odbiornik radiowy zamontowany w samochodzie też trzeba uiścić opłatę. Na zapominalskich czekają surowe kary.
Masz radio w samochodzie? Lepiej opłać za nie abonament
Autor: iStock
Oceń

Radio samochodowe podlega opłatom, ale nie zawsze

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej grozi palcem i przypomina, że za niezarejestrowany i nieopłacony odbiornik radiowy w samochodzie możemy ponieść konsekwencje. Taki obowiązek nakłada na nas ustawa.

- Prawo obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie – wyjaśnił w rozmowie z portalem Wirtualne Media Daniel Witowski.

Istnieją jednak wyjątki, które zwalniają niektórych z nas z uiszczania opłaty. Jak tłumaczy rzecznik PP, „w przypadku opłacania abonamentu RTV w ramach gospodarstwa domowego, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za radioodbiornik w aucie prywatnym, na co wskazuje art.  2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych”. Nie dotyczy to jednak samochodów zarejestrowanych na działalność gospodarczą oraz tych wynajmowanych, jak i leasingowanych od firm, na co zwrócił uwagę portal Niebezpiecznik.

Potwierdza to Elżbieta Karasiewicz z Wydziału Abonamentu RTV, Departamentu Mediów Publicznych Biura KRRiT, cytowana przez Wirtualne Media:

- (…) należy uznać, że opłatę abonamentową należy uiścić za każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej – wyjaśnia.

Ile wynoszą opłaty za abonament RTV?

Teraz za każdy miesiąc użytkowania radioodbiornika jesteśmy "winni" budżetowi państwa 7,50 zł. Od nowego roku kwota ta wzrośnie aż o 1,20 zł, do 8,70 zł.

W przypadku odbiornik telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego teraz płacimy co miesiąc 24,50 zł. Po zmianach będzie to 27,30 zł.

Po przeliczeniu opłat za cały rok (zakładając, że wykonywane są każdego miesiąca osobno) okazuje się, że wzrosną one łącznie o 33,60 zł.

Warto jednak pamiętać, że dokonując jednorazowej wpłaty za okres dłuższy niż trzy miesiące, użytkownikom przysługują zniżki. Najkorzystniejsze jest opłacenie całego roku już na początku stycznia, co pozwala na obniżenie tego kosztu o 10 proc. Szczegółowy cennik na rok 2022 dostępny jest na [STRONIE POCZTY POLSKIEJ].

Dla zapominalskich jest też druga, równie zła informacja. Jeśli nie zarejestrujemy odbiornika i zostanie nam to udowodnione, możemy spodziewać się kary finansowej w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty. W 2022 roku jest to 735 zł. Po zmianach stawka wzrośnie do 819 zł.


Napisz komentarz
Komentarze
JOHAN von TUS... 08.08.2022 13:55
A PO CO NAM RADIO WKROTCE ZABIORA NAM SAMOCHODY SPALINOWE ,A ELEKTRYCZNE BEDA MIAŁY W ABONAMENCIE .

dlb 07.08.2022 21:58
slucham radia czeskiego, bo PL od dawna to propaganda lub ***ne melodie niestety

KRRiTV 08.08.2022 09:26
Abonament opłaca się za posiadanie radioodbiorników (radio lub TV) a nie za słuchanie .

Lriss 06.08.2022 21:22
Państwo ***ów i ***i , jak Maciar zrujnował miliony na. Smoleńskie domysły to tam nie szukacie , wolę radio wyrzucić .

16tyLogin 08.08.2022 17:13
Pytanie czy głupio robił. Bo że to było drogie to wiadomo. Samego Maciara pominę bo wystarczy spojrzeć.

TIRdriver 06.08.2022 20:15
Nie lubię słuchać radia w aucie. Irytująco długie bloki reklamowe, "piłowanie" tych samych utworów "do obrzydliwości", oraz lakoniczne, niepełne, nierzetelne, inspirowane politycznie i zmanipulowane wiadomości sprawiają, że jazda w ciszy jest przyjemniejsza. Znając polskie piekiełko niedługo będzie to przedmiotem kontroli policyjnych, dlatego rozważę zdemontowanie radia w ogóle.

Amg 06.08.2022 12:33
Czasem tak dla jaj slucham radia Maryja kabaret,a tak plyty co mam słuchać reklam i w koło to samo na wymioty bierze .

Poborca 06.08.2022 10:40
Jak sprawdzić swoje konto abonenckie Informacje o aktualnym stanie konta abonenckiego: Infolinia Poczty Polskiej: (+48) 43 842 06 06; w dni robocze, w godz. 8:00 - 20:00; e-mail: [email protected] Dokumenty wymagane do przedstawienia wysokości wniesionych opłat: spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wpłaty gotówki, standardowe blankiety wpłat na rachunek bankowy wydruki przelewów elektronicznych

Radioamator 06.08.2022 10:38
Od września Policja sukcesywnie przy sprawdzaniu dokumentów i spisaniu danych przesyłać będzie do centralnego rejestru Wydziału Abonamentu RTV w Bydgoszczy dane kierującego - ścisłe właściciela pojazdu w którym jest zainstalowany radioodbiornik. Kary popłyną albowiem posiadając dane o dacie rejestracji auta regres będzie uprawniony i nieodwołalny. ZAREJESTRUJ TERAZ ODBIORNIK RADIOFONICZNY i TELEWIZYJNY PRZEZ INTERNET celem nadania indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika" - e-mail: [email protected]; ============= I żeby mi nie było że nie uprzedzałem.

16tyLogin 08.08.2022 17:16
Zarejestrowanym mogą sprawdzać w domu czy mają terewizor a nierejestrowanym nigdy nie mogą.

Reklama
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama