Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 12:31
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dlaczego Powstanie Warszawskie wybuchło o godzinie 17? Pierwszy plan był inny

1 sierpnia 1944 roku warszawiacy zaczęli walkę o wyzwolenie stolicy. Dlaczego wybrano godzinę 17?
Dlaczego Powstanie Warszawskie wybuchło o godzinie 17? Pierwszy plan był inny
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Oceń

Dziś o godzinie 17 w wielu miastach Polski będzie można usłyszeć syreny alarmowe. Przechodnie przystaną, a ruch samochodowy się zatrzyma. Stanie się na tak na pamiątkę Godziny "W". 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie.

Miało być ruchem wyprzedzającym Armię Krajową. Jej dowództwo, wiedzą o zbliżającej się Armii Czerwonej, chciało wyzwolić Warszawę. AK nie chciała oddać kontroli nad stolicą Związkowi Radzieckiemu. Armia miała wkroczyć już do wolnej Warszawy.

Walki trwały 63 dni i był to największy tego typu zryw w okupowanej Europie. Zginęło 180 tys. cywilów i 18 tys. powstańców. 25 tys. walczących odniosło poważne rany. Największe wystąpienie zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego zakończyło się klęską 2 października.

Rozkaz o wybuchu powstania wydał gen. Tadeusz Komorowski „Bór". Dlaczego wybrano właśnie godzinę 17? Wcześniej planowano, że walki rozpoczną się niemal z samego rana, ale zmieniono strategię.

Decyzje zapadły dzień wcześniej przy ul. Pańskiej 67. Tam właśnie odbyła się odprawa Komendy Głównej AK. Antoni Chruściel „Monter” przyniósł ważną, ale jak się potem okazało nieprawdziwą informację, że Armia Czerwona przełamała już opór Niemców na przedpolu Pragi. To był znak, że trzeba było się spieszyć. Około godziny 17.45 „Bór” wydał ustny rozkaz o rozpoczęciu akcji „Burza”. Wcześniej – jeszcze 29 lipca – planowano, że walki rozpoczną się w godzinach porannych. Ale „Monter” miał inny pomysł, na który przystało dowództwo. Wskazał godziny popołudniowego szczytu. To był zabieg taktyczny. Chodziło o tłumy na ulicach. AK uznała, że w ten sposób powstańcom będzie łatwiej ukryć się w tłumie po szybkim ataku. Łatwiej było im się też przemieszczać po ulicach podczas przygotowań do walki.

A te były szybkie i nagłe. Decyzja o powstaniu zapadła około godziny 19 i zbliżała się godzina policyjna. Dlatego łącznicy informacje o rozkazie roznosili od samego rana 1 sierpnia. Po południu gońców było już ponad 6 tysięcy.


Napisz komentarz
Komentarze
dlb 02.08.2022 18:18
po raz kolejny więcej emocji niż rozsądku, finalnie wymordowano pokolenie wykształconych i moralnych młodych ludzi może to sowieccy szpiedzy nakręcali pomysł z powstaniem? Chwała im bohaterom, ale tym którzy ich do tego namówili to hańba. Rząd w Londynie był przeciwny zresztą wielu dowódców zgładzili później sowieci masakra ludzi i miasta a teraz robią to samo Ukraińcom, smutne że kilku fanatyków manipuluje narodem, i ginie kolejne pokolenie młodych ludzi po obu stronach frontu

Halwa 01.08.2022 16:03
200 tys cywilow przypłaciło życiem ten zryw żeby być niezależni od nadchodzącego wojska,,,,,,

ghj 02.08.2022 07:41
TO zbyt skąpe wyliczenia , ponad 5 tys. kobiet i dziewcząt z powstania zmarło w Gross-Rozen na małym wygrodzonym placu z zimna bez wody i jedzenia w październiku .

Karollo 02.08.2022 09:58
Ta urojona niezależność była tylko mrzonką, zatajoną przez "tfurców" tego zrywu w Londynie. Kierownicy z dala niczym nie ryzykują. Zależność była ustalona na konferencji w Jałcie nieprzypieczętowana konferencją w Poczdamie.

ghj 01.08.2022 10:22
moim zdaniem rozpoczęcie powstania w tamtym czasie zupełnie nie miało sensu , bardzo duże straty.

Walentyna 02.08.2022 10:03
Żądnego sensu - a ci co popchnęli naród do tej walki powinni stanąc przed sądem. Niemcy - jak powiedział naczelny ich dowódca - znaleźli pretekst aby zrównać Warszawę z ziemią. Czesi też mieli takli zamiar ale rozsądek przemówił - i Praga sie ostała. Bez powstania Stalin ruszył by znad Wisly i co najwyżej kilka ulic poszło by w gruzy. Taka prawda panowie z bożej łaski piso-historycy, z burmistrzem i starostą na czele.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama