Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 16:05
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zakrztusiła się i doszło do zatrzymania krążenia. Skuteczna akcja OSP Olszyna

W sobotnie przedpołudnie w jednym z gospodarstw w Olszynie omal nie doszło do tragedii, 71-letnia kobieta zadławiła się jedzeniem. Sytuacja była dramatyczna, bo gdy na miejsce jako pierwsi dotarli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej kobieta nie dawała już znaków życia.
Zakrztusiła się i doszło do zatrzymania krążenia. Skuteczna akcja OSP Olszyna
Autor: OSP Olszyna
Oceń

W sobotę o 11:30 dyspozytor numeru alarmowego 112 przekazał służbom w Lubaniu, że na ul. Wolności w Olszynie pomocy potrzebuje 71-letnia kobieta, która zakrztusiła się jedzeniem. W sytuacjach gdy liczy się każda sekunda na ratunek wysyła się wszystkie służby. Tak też było w sobotnie przedpołudnie, na miejsce natychmiast zadysponowano pogotowie z Lwówka Śląskiego i OSP Olszyna. Żeby było szybciej dyżurny stanowiska kierowania PSP w Lubaniu od razu na miejsce skierował druha Mariusza z Olszyńskiej OSP, ten jadąc na miejsce prywatnym autem spotkał druhnę Wioletę i razem pojechali ratować 71-latkę.

Gdy przyjechaliśmy na miejsce okazało się, że kobieta jest bez podstawowych funkcji życiowych, bez oddechu, bez tętna, więc natychmiast rozpoczęliśmy RKO. Po chwili przyjechał zespół ratownictwa medycznego, który podał kobiecie leki i po 10 minutach skutecznej resuscytacji Pani do nas wróciła. - opowiada druhna Wioleta z OSP Olszyna.

Okazało się, że kobieta miała dość mocno zatkane drogi oddechowe pierogami, które chwilę wcześniej jadła. Dzięki błyskawicznej i profesjonalnie przeprowadzonej akcji strażaków kobietę udało się uratować. 71-latka została przekazana zespołowi ratownictwa medycznego i przewieziona do szpitala.

Koledzy z OSP nie ukrywają, że są dumni z dzisiejszej akcji w wykonaniu druhny Wiolety.

Jeden z ratowników ZRM zapytał czy Wiola jest profesjonalnym ratownikiem, a ona odpowiedziała, że nie, że po prostu to lubi. Pochwalili ją, że wykonała RKO lepiej niż Lucas - takie urządzenie do prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na dowód tego jak dobrze to zrobiła dali jej wycinek wydruku z EKG. - mówią nam z dumą koledzy druhny Wiolety.

Druhowie OSP Olszyna życzą uratowanej kobiecie dużo zdrowia i szybkiego powrotu do domu.

Na miejsce zadysponowano ZRM, OSP Olszyna i 2 x JRG PSP Lubań.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Dh OSP 31.07.2022 13:47
Wielkie brawa dla dh Mariusza za odwagę i wykorzystanie wiedzy z zakresu KPP . Dh Wioleta tylko mu pomagała. BRAWO MARIUSZ.

Strażak 02.08.2022 20:25
Dobre chyba ktoś czuje się urażony!

MałaMi 31.07.2022 12:12
Brawo Pani dostała drugie życie...

Rafał 31.07.2022 12:00
Czy osp lub zawodowa szacun za waszą służbe jesteście debeściaki !!!!!

Strazak OSP 31.07.2022 11:56
Dlaczego nikt nie wspomni o druhu Mariuszu, który zawsze jest tam gdzie powinien i w tym przypadku zrobił naprawdę dobra robotę w której pomoglo mu druhna Wioleta.

Rafał 31.07.2022 11:55
Wielki szacun każden z nas może kiedyś potrzebować pomocy serducho dla was druchowie !!!!!!

Krzysiek 31.07.2022 10:39
Bardzo dobra wiadomość. Szacunek dla Wioletki.

M 31.07.2022 09:48
Brawo

Cezary Cezary 31.07.2022 09:38
Aż mnie żebro boli kiedy myślę o Wioli. :)

Mieszkanka Olszyny 31.07.2022 04:46
I oczywiscie nie ma innych ochotników tylko w całej Olszynie jedna druhna Wioletta. Zaczynam się zastanawiać czy ona ma jakieś układy gdzieś, że wiecznie o niej piszą i wychwalają pod niebiosa. Szkoda, że ta cała wasza druhna nie potrafi podziękować KAŻDEMU z osobna kto jej pomógł jak miała stłuczkę na ul. Wolności. No cóż czasami niektóre osoby lepiej "olać".

Kobieta 30.07.2022 23:54
Brawo Druhowie!!!

Liquid 30.07.2022 23:35
Moja babcia z chorobą Parkinsona miała zwężony przełyk. Na nic było mówienie żeby jadła powoli. Potrafiła się zadławić 2-3 razy dziennie. Na szczęście zawsze ktoś był obok. Nie jestem w stanie policzyć ile ja w wieku 10-13 lat, zrobilem chwyów Heimlicha, czy rko. Trzeba uważać i pilnować starszych osób. Gratulacje dla osp

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TurystaTreść komentarza: Nie tylko mieszkańcy skorzystają. Będzie wielu turystów chętnych dojechać do Świeradowa pociągiem, jest ku temu wiele plusów. Po pierwsze odpada problem z szukaniem miejsca na parkingu, po drugie, można spokojnie wypić piwko. Tylko aby tych pociągów było sporo, wówczas dopiero będzie sens takiego przedsięwzięcia.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:43Źródło komentarza: Przetarg na budowę linii kolejowej z Mirska do Świeradowa-ZdrojuAutor komentarza: LogikTreść komentarza: To fakt, wiele wpisów tu się nie ukazuje, pewnie dlatego że nie są po myśli moderatora-cenzora.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:37Źródło komentarza: Kolejne włamanie do kurierskiego busa. Czy to złodziejski trend?Autor komentarza: LogikTreść komentarza: Nie żadne Polaczki, tylko zwykli złodzieje. A to że wśród Polaków takich nie brakuje to fakt. Wstyd dla wszystkich uczciwych Polaków przynoszą. Ciekawe kim Ty się czujesz, Polakiem czy tym Twoim Polaczkiem?.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:35Źródło komentarza: Kolejne włamanie do kurierskiego busa. Czy to złodziejski trend?Autor komentarza: PrzemoTreść komentarza: To żeby ustalić kto to był to nie jest wielki problem,dziwne skoro w rodzinie brakuje kogoś to nikt do tej pory nie alarmował tego?zabójstwo ?bo jak inaczej to nazwać skoro ciało w lesie,zawał?Data dodania komentarza: 04.10.2022, 13:01Źródło komentarza: Powiat Karkonoski. Makabryczne odkrycie w trakcie grzybobrania
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama