Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 4 października 2022 08:11
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubań. Jest szansa na rondo na DK30

Lubański samorząd od wielu lat stara się o przebudowę skrzyżowania DK30 z drogą wojewódzką 296 łączącą Lubań z autostradą. Budowa w tym miejscu południowego zjazdu w kierunku Osiedla Piastów pozwoli uruchomić znajdujące się tam tereny inwestycyjne. By usprawnić ruch na już niebezpiecznym skrzyżowaniu zdecydowano, że powstanie tam rondo.
Lubań. Jest szansa na rondo na DK30
Oceń

Samorząd Lubania od lat bezskutecznie zabiegał by Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłożyła środki na budowę zachodniej obwodnicy miasta. Droga ta została zaplanowana, aby połączyć drogę krajową nr 30, tj. ul. Papieża Jana Pawła II z drogą wojewódzką nr 357, tj. ul. Zawidowską i drogą wojewódzką nr 296 relacji Lubań–Godzieszów. Z gospodarczego punktu widzenia jest to dla miasta kluczowa inwestycja. Od jej budowy uzależnione jest uwolnienie terenów inwestycyjnych po zachodniej stronie miasta z wszystkimi plusami płynącymi z tego powodu dla mieszkańców Lubania i samorządu.

Niestety przez lata pomysł ten podobał się jedynie lubańskim samorządowcom, którzy bezskutecznie zabiegali o realizację planów. Pierwsze efekty tych działań i światełko w tunelu pojawiło się w 2020 roku, gdy projekt budowy zachodniej obwodnicy Lubania trafił na listę rezerwową programu budowy 100 obwodnic. Szans na realizację obwodnicy z listy rezerwowej nie było, ale pokazało, że problem został dostrzeżony. Nie było jej, bo według zapowiedzi, projekty z listy rezerwowej miały być realizowane z oszczędności powstałych na przetargach przy realizacji obwodnic z listy podstawowej.

Lubański samorząd wiedząc, że budowa całej obwodnicy jest mało prawdopodobna zaczął robić wszystko by na skrzyżowaniu DK30 ze zjazdem w DW 296 w kierunku autostrady powstała nitka pozwalająca zjechać z DK30 w kierunku ul. Esperantystów i Królowej Jadwigi.

Jesienią 2019 w trakcie sesji Rady Miasta Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania zapowiedział, że samorząd wybuduje kilometrowy odcinek drogi łączącej DK 30 z ul. Esperantystów nawet z własnych środków, jednak by to zrobić potrzebne jest skrzyżowanie pozwalające wpiąć się w DK 30. W związku z tym uzgodniono z zarządcą rogi, że lubański samorząd przygotuje koncepcję przebudowy istniejącego skrzyżowania.

W czerwcu br. otrzymaliśmy dokumenty od firmy realizującej zlecenie. Trafiły one także do GDDKiA oraz Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Koncepcja przewiduje budowę ronda turbinowego, tj. ronda o dwóch pasach. Przy prawidłowym użytkowaniu jest to najbardziej bezkolizyjny typ skrzyżowania. - poinformował dziś lubański magistrat.

Gotowa koncepcja jest poważnym argumentem dla GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury, zatwierdzającego wszelkie plany inwestycyjne oddziałów GDDKiA. Świadczy też o zainteresowaniu samorządu budową ronda i mocno zbliża Lubań do tego, by w budżecie państwa znalazły się środki na realizację ronda.

My, jako samorząd, zadeklarowaliśmy, że pokryjemy koszty wykonania dokumentacji technicznej i kosztorysowej dla tego ronda oraz będziemy partycypować w kosztach budowy zjazdu południowego, czyli na planowaną zachodnią obwodnicę miasta. To pozwoli łatwiej znaleźć pieniądze na inwestycję – podkreślił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Szacunkowe koszty wykonania projektu budowlanego wraz z częścią kosztorysową to około 600 tys. zł. Natomiast przebudowa skrzyżowania to kwota rzędu 12 mln zł, z czego wkład miasta wyniósłby około 1 mln zł.

W ciągu ostatnich dwóch lat lubański samorząd zdołał pozyskać środki na realizację paru inwestycji, które wcześniej wydawały się nieosiągalne. W związku z tym można śmiało powiedzieć, że w temacie ronda na DK30 widać już światełko w tunelu.

Więcej o przebiegu zachodniej obwodnicy Lubania dowiecie się w tekście - Co z Zachodnią obwodnicą Lubania?


Napisz komentarz
Komentarze
Wielbiciel betonu 21.07.2022 12:31
Niech budują jak najwięcej dróg, fabryk, ale i mieszkania, beton i asfalt jak najwięcej. Ci co jeżdżą po holandii, Francji, niemczech, austri, hiszpanii tak chwalą jakie tam dobre drogi, rozwinięta infrastruktura drogowa, hotelarska, a w Polsce krytykują że betonoza i asfalt podnosi temperaturę, ja się cieszę bo w Polsce większość roku jest zimno. Co mają powiedzieć w Hiszpanii jak tam sam beton i asfalt i bardzo gęstą zabudowa. Jeżdżą tam to się podoba u nas nie, hipokryci. Jak ktoś chce zieleni to może w lesie zamieszkać, jest ich dużo do okoła.

Mieszkaniec Lubania 20.07.2022 10:57
Na rondo lub światła na skrzyżowaniu obok Kauflandu to się nigdy nie doczekamy tyle tam wypadków i kolizji no chyba że jakiś ważny polityk się na niem wyłoży co nikomu nie życzę to wtedy może ktoś się tym skrzyzowaniem zainteresuje

Arkadyjusz 20.07.2022 10:45
A ja bede proponowal na zebraniu radnych, zeby wybudowac rondo wokol fontanny. Mieszkancy do mnie pisza, ze to bardzo dobry pomysl i mysle, ze rada tez sie zgodzi.

Janek 20.07.2022 10:31
Za duzo pieniedzy w budżecie,? ,,, teraz pytanie jakie to utrudnienia będą' ruski rok budowa wiadomo przy korycie juz ustalone kto wygrał przetarg i kiedy sie podzielą. Boooo to ze miasto sie nagrzewa od asfaltu i betonu to im na rękę przynajmniej ludzie przez to śnięci są, lepiej zasłonić betony, sadzic pnącza wiecej zieleni i niech coś za szczurami, i kunami zrobią bo wieczorami grasują bez lęku

Rojek 20.07.2022 07:28
Na srodku ronda proponuje McDonalda otworzyc.

xDDDD 20.07.2022 16:07
Na środku? lepiej obok nowej obwodnicy

Obserwator powiatu 20.07.2022 07:03
Jak zwykle grono narzekaczy spore i wiecznie ta polityka-dajcie spokój! Chcą coś zrobić to zawsze plus!

artek 20.07.2022 05:57
Lubański samorząd od wielu lat stara się.....hahaha dobry poczatek ale czy prawdziwy

Xyz 20.07.2022 00:20
No to mieszkancy esperantysow beda mieli mega ruchliwa droge obok siebie ...

Jan 20.07.2022 10:49
..ale 10 min szybciej będą u Hansa w fabryce butów, jak by kto zaspał ..

d3z 20.07.2022 16:08
Hans będzie szczęśliwy, że polak jest szybciej w robocie.

User 21.07.2022 08:33
Ale chyba żal pupy nie ściska że za stanie przy maszynie ma 1650 euro na łapę ?

kierowca 19.07.2022 23:20
czyli o rondzie koło Kauflandu możemy zapomnieć. Nie ma to jak dobry chłam na kampanie

Brawo władze 19.07.2022 20:13
To byłby Hit, a zarazem bum gospodarczy dla miasta i okolicy !!! Trzymam kciuki tak mocno jak się da !

kibic 19.07.2022 19:28
może MINISTER z dużym nosem na dzikim kocie zawita do LUBAŃSKIEGO PISU SWOŁOCZY I NIE ROBÓW chory ten dziki kraj POLSKA

Mieszkaniec123 19.07.2022 19:27
Obawiam się że jedna z drugim będzie stała i czekała aż wszystko pojedzie bo nie będzie bladego pojęcie co robić.

G 19.07.2022 18:58
Jak oni chcą obwodnicę z zawidowską połączyć

na parafii i siłowni 19.07.2022 18:55
Końcowe dwa akapity rozwiewają wątpliwości, czy to tekst reklamowo- wyborczy, czy też informacyjny. Nie ma więc nawet dokumentacji. Jest tylko koncepcja. A na jakie to niby inwestycje wcześniej "nieosiągalne" samorząd zdołał pozyskać środki ? No i czy w ogóle pozyskane środki przewyższyły kwoty wynagrodzeń dla specjalnie zatrudnionych w tym celu pracowników? Wynagrodzenie tylko jednego z takowych "specjalistów/fachowców" to w kosztach brutto prawie dwieście tysięcy rocznie. Zatem pomnóżmy to przez min. dwa kolejne etaty i przez okres zatrudnienia tych osób... No skoro aż tyle osób zajmuje się pozyskiwaniem środków, to nie jest dziwne, że inwestycje mają status"nieosiągalny". Lubań umiera od kilku lat. Bez przemysłu i przedsiębiorczości, fajerwerki w postaci okresowych imprez jarmarcznych są żałosne. Za roczne wynagrodzenia "specjalistów" od pozyskiwania środków pieniężnych, już dawno byłby zrobiony park na kamiennej górze, uzbrojone działki pod inwestycje, kładka przez Kwisę lub choćby ta nieszczęsna dokumentacja obwodnicy zachodniej.

xcs 19.07.2022 18:34
Niech już te prace ruszą.

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama