Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 19:15
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Darmowe podręczniki dla uczniów podstawówek. Kto będzie mógł je wypożyczyć?

Rodzice już szykują się do pierwszych zakupów na nowy rok szkolny. Wielu zadaje sobie pytanie, czy w roku szkolnym 2022/2023 podręczniki wypożyczą za darmo?
Darmowe podręczniki dla uczniów podstawówek. Kto będzie mógł je wypożyczyć?
Autor: iStock
Oceń

Od 2017 roku zakup podręczników szkolnych dla uczniów szkół podstawowych był finansowany z publicznych pieniędzy. Książek nie przekazywano uczniom na własność, a wypożyczano na czas trwania nauki. Rodzice mogą być o to spokojni również w tym roku szkolnym, bo to wsparcie będzie kontynuowane. Dotacje rządowe nadal gwarantują dostępność podręczników i ćwiczeń dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Dla kogo bezpłatne podręczniki?

Jak czytamy na stronach rządowych, kwoty dotacji celowej obliczanej i przyznawanej na wyposażenie szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej wynoszą:

1. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne:         

-  w przypadku klas I-III – wynosi po weryfikacji 90 zł na jednego ucznia;

2. Podręczniki lub materiały edukacyjne:

- w przypadku klasy IV – wynosi po weryfikacji 168 zł na jednego ucznia;

- w przypadku klasy V i VI – wynosi po weryfikacji 216 zł na jednego ucznia;

- w przypadku klasy VII i VIII – wynosi po weryfikacji 300 zł na jednego ucznia.

3. Kwota dotacji celowej na materiały ćwiczeniowe:

- w przypadku klas I-III – wynosi 50 zł na jednego ucznia;

- w przypadku klas IV-VIII – wynosi 25 zł na jednego ucznia.

Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie obejmuje jedynie książki niezbędne do realizowania obowiązkowego materiału. W przypadku przedmiotów nieobowiązkowych podręczniki należy zakupić samodzielnie (religia/etyka, wychowanie do życia w rodzinie).

Ruszają wypłaty świadczenia Dobry Start

Wnioski na dofinansowanie wyprawki szkolnej rodzice mogą składać od początku lipca do końca listopada. Cały proces obsługi odbywa się tylko w formie elektronicznej. Przez internet należy złożyć wniosek za pośrednictwem:

- Platformy Usług Elektronicznych ZUS, 

- bankowości elektronicznej,

- portalu [email protected]

Tam też kierowana będzie wszelka korespondencja dotycząca jego rozpatrywania. Wypłata świadczeń odbywa się w formie bezgotówkowej.; pieniądze są przekazywany na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

Jak informuje ZUS, pierwsze wypłaty zrealizowane zostaną już w poniedziałek 18 lipca.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KlawerTreść komentarza: Jaro Kaczyński na cyklicznym spotkaniu wyraził opinię - i ma chłop rację. Co to za demokracja i wolność słowa w państwie PiS skoro media obce rządowej ekipie podają wiadomości inne niż oficjalne media TVP - TVP Info i Polskie Radio 24. Czas się tymi mediami zająć. Nie wyszło z TVN - może tym razem się uda.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 17:13Źródło komentarza: 500 plus, zasiłki, świadczenia. Ile kosztowały podatników w 2021 roku?Autor komentarza: olkjTreść komentarza: Nie chcę bliżej nieokreślonych dodatków o nie pewnym pochodzeniu , a chcę powrotu cen istotnych dla kontynuacji i stabilizacji sprzed drożyzny ,gdzie były warunki do życia w Polsce były stabilne . Chcę rządu Polskiego budującego a nie niszczącego swój kraj i ludzi . Jakieś zmowy cenowe akceptowalne przez rząd i olbrzymie płace członków partii pis to już nieakceptowana przesada .Data dodania komentarza: 02.10.2022, 16:04Źródło komentarza: 13 i 14 emerytura w 2023 roku. Emeryci i renciści mogą spać spokojnieAutor komentarza: AfroTreść komentarza: Tyle ile wykorzystamyData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:17Źródło komentarza: Ile zapłacimy za ogrzewanie i czy PEC ma czym ogrzać lubańskie mieszkania?Autor komentarza: RurkTreść komentarza: Nie zatrzymali prawo jazdy a w Polsce zakaz kierowania.sobowymiautamiData dodania komentarza: 02.10.2022, 12:15Źródło komentarza: Nowogrodziec. Drogówka zatrzymała prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama