Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 3 października 2022 20:27
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Brak reakcji, to też reakcja i to nie najlepsza

Kto z nas nie był świadkiem głośnej sceny w sklepie z udziałem dziecka i rodzica, nie słyszał awantury za ścianą u sąsiadów i płaczu dzieci. Co wtedy robić? Podnosić od razu alarm, wzywać policję, pomoc społeczną, straż miejską? A może się mylimy, może sytuacja wygląda zupełnie inaczej? A może chęć do interwencji odbiera nam przekonanie, że to prywatne sprawy sąsiadów i jak zaczniemy się wtrącać to tylko narobimy większych kłopotów? Sytuacje są różne i często niejednoznaczne, pewne jest jedynie to, że brak jakiejkolwiek reakcji na krzywdę jest chyba najgorszym wyjściem.
Brak reakcji, to też reakcja i to nie najlepsza
Oceń

Badania wskazują, że 41% polskich dzieci między 11 a 17 rokiem życia doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, co trzeci badany przyznaje, że doświadczył przemocy fizycznej, co piąty psychicznej. I o ile dorosłym ofiarom przemocy teoretycznie łatwiej jest poprosić o pomoc lub przeciwstawić się krzywdzie, o tyle dzieci mają to zadanie dużo bardziej utrudnione. Dziecko nie jest w stanie przeciwstawić się przemocy w domu. To dorośli powinni wiedzieć, co należy robić, gdy jest krzywdzone i na co zwrócić uwagę, aby nie przeoczyć krzywdy. Nie ma listy symptomów, które wskazują, że dziecko doświadcza przemocy, ale uwagę i czujność powinny wzbudzać obrażenia ciała, ślady po poparzeniach, siniaki w nietypowych miejscach, jak brzuch czy skóra za uszami. Więcej jest jednak sygnałów w strefie emocjonalnej. Dziecko opowiada, że ma jakąś tajemnicę, chciałoby coś opowiedzieć ale się waha lub mówi, że mu nie wolno. Obawia się wracać do domu, opóźnia powrót przesiadując poza nim. Bardzo nie lubi jakiegoś miejsca lub jakiejś osoby i reaguje na nie lękiem. Znaczenie mają również drastyczne zmiany w zachowaniu dziecka, których nie można wytłumaczyć normą rozwojową. 

Każda sytuacja jest inna, ale jeżeli czujemy, że obok dzieje się krzywda to powinniśmy podjąć działania. Nasza rola, jako świadków przemocy jest nieoceniona, to właśnie odpowiednia reakcja da ofierze nadzieję na zmianę, a sprawcy utrudni dalsze krzywdzenie. Kluczowe jest jednak, aby postępować rozważnie, bo o ile w sytuacjach oczywistych, jak np. pobicie trzeba powiadomić służby, to w wielu przypadkach nie mamy stuprocentowej pewności, że wezwanie policji lub pomocy społecznej jest słuszne. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, nakreślić problem i podjąć działania. Wystarczy zadzwonić na infolinię antyprzemocową, a otrzymamy fachowe wsparcie. W trakcie takiej rozmowy specjalista lepiej zdiagnozuje problem i pomorze dobrać właściwe działania, tak by skutecznie pomóc. Takim kontaktem w Lubaniu jest Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy przy ul. 7 Dywizji 14, gdzie psycholog, specjalista do spraw przemocy dyżuruje w czwartki od 14 do 19 oraz w piątki od 10 do 13. Wsparcie w podjęciu działań pomocowych znajdziemy w szkole czy przedszkolu doświadczanego przemocą dziecka, czy w ośrodku pomocy społecznej. 

Jeżeli niepokojące sytuacje dotyczą dzieci z bliskiego otoczenia warto zaproponować konkretne rozwiązanie sytuacji. Czasem rodzice zachowują się agresywnie przez własne poczucie bezradności, silne emocje lub małe umiejętności rodzicielskie. Można próbować nakłonić rodziców do udziału w warsztatach terapeutycznych, podchodząc jednak ze zrozumieniem w trudach wychowawczych. Takie warsztaty na stałe prowadzi Ośrodek Interwencji Kryzysowej Monar w Smolniku, harmonogram zajęć znajdziecie tutaj.  Jeśli rodzic odrzuci propozycję wsparcia, należy rozważyć kontakt ze szkołą lub przedszkolem dziecka.

W sytuacjach oczywistych, typu szarpanina w sklepie też nie wolno pozostawać biernym, często wystarczy zwrócić spokojnie uwagę, aby agresywny rodzic się opanował.

Gdzie szukać pomocy?


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaSiekierczyn. Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama