Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 1 października 2022 07:02
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Fundusze z Polskiego Ładu dla Powiatu Lubańskiego

Dziś Marzena Machałek spotkała się w Lubaniu z samorządowcami. Była to okazja do wręczenia symbolicznych czeków na ponad 42 mln zł dla gmin i powiatu lubańskiego. Środki z Polskiego Ładu pozwolą zrealizować inwestycje w infrastrukturę drogową, edukację i sport.
Fundusze z Polskiego Ładu dla Powiatu Lubańskiego
Oceń

Dziś odbyło się spotkanie Marzeny Machałek, posłanki na Sejm RP z okręgu jeleniogórsko-legnickiego i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej z burmistrzami, wójtami oraz starostą powiatu lubańskiego. Spotkanie z samorządowcami było okazją do wręczenia symbolicznych czeków na blisko 42 mln zł dla gmin i powiatu lubańskiego. Fundusze z Polskiego Ładu pozwolą gminom zrealizować inwestycje infrastrukturalne czy edukacyjne, które mają służyć poprawie życia mieszkańców.

Kiedy jest współpraca rządu i samorządu to można mówić o pięknych efektach. Do gmin i powiatu lubańskiego, a więc do wszystkich mieszkańców trafiło ponad 42 mln zł, dodatkowo na terenie powiatu realizowana jest inwestycja wojewódzka za 4,7 mln i ponad 4 mln dla Świeradowa-Zdroju, jako gminy uzdrowiskowej. Łącznie to dwanaście inwestycji za niemal 50 milionów. Te wielkie pieniądze przede wszystkim mają służyć poprawie życia mieszkańców, są to bardzo ważne i różne inwestycje edukacyjne i infrastrukturalne. - powiedziała na dzisiejszym spotkaniu Marzena Machałek, posłanka na Sejm RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Przyznane środki samorządy przeznaczą na:

Miasto Lubań – 15 150 000,00 zł

4 750 000,00 zł - Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Lubaniu poprawiająca efektywność jej funkcjonowania przy prognozowanym obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń.

10 400 000,00 zł - Przebudowa kompleksu boisk przy ul. Ludowej w Lubaniu - etap II i IV . Etap II to koncepcja o której tak pisaliśmy w 2017r. - Tereny wzdłuż rzeki Kwisy w pobliżu wodospadu mają zostać uporządkowane i pozostać otwartymi, powstanie tam również boisko do piłki plażowej. Jest też koncepcja, aby stworzyć przy rzece infrastrukturę przygotowaną z myślą o coraz częściej pojawiających się kajakarzach. Wszystko to ma zostać połączone żwirowymi alejkami z kolejną atrakcją zlokalizowaną w pobliżu Młynówki pomiędzy nowym boiskiem a parkingiem.
Etap IV - Modernizacja starego stadionu do celów lekkoatletycznych, czyli oświetlona nowa płyta boiska z tartanową bieżnią. W planie jest również budowa nowych trybun, wyższych i zadaszonych, pod którymi zlokalizowane będą szatnie, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze. W starym miejscu pozostanie boisko treningowe, ale tuż za min od strony ulicy Ludowej jest miejsce na zlokalizowanie tam jeszcze jednego boiska, tym razem wielofunkcyjnego.

Gmina Leśna - 6 800 000,00 zł

Remont i przebudowa budynku dworca kolejowego celem utworzenia Centrum Produktu Lokalnego (CPL). To koncepcja rewitalizacji leśniańskiego dworca kolejowego i znajdującego się przed nim placu przy ul. Baworowo. Tak o projekcie w 2021 roku pisał leśniański samorząd.

W zrewitalizowanym dworcu kolejowym w Leśnej mogłaby się mieścić placówka kultury, lokalne muzeum czy galeria, jak również mogłaby być prowadzona działalność gastronomiczna, handlowa czy kulturalno-oświatowa. „Produkt lokalny” to pojemne pojęcie pod którym mieszczą się zarówno fizyczne produkty rzemieślnicze i spożywcze, jak i różnego rodzaju usługi turystyczne, gastronomiczne, kulturalne. Umożliwia ono umieszczenie w CPL różnorodnych funkcji, które będą służyły rozwojowi społeczno-gospodarczemu gminy.

Siekierczyn - 4 993 250,00 zł

Modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Gminy Siekierczyn.

Świeradów-Zdrój - 4 500 000,00 zł

Rewitalizacja parków i obszaru uzdrowiska Czerniawa-Zdrój

Gmina Platerówka – 4 050 000zł

Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Platerówka.

Gmina Lubań – 2 866 687,54 zł

688 218,95 zł - Przebudowa drogi gminnej w Kościelnikach Dolnych z drogi szutrowej na drogę o nawierzchni bitumicznej. 

717 335,29 zł - Przebudowa drogi gminnej w Henrykowie Lubańskim.

1 461 133,30 zł - Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej Gminy Lubań.

Powiat Lubański – 4 250 000,00 zł

Budowa nowej siedziby Powiatowego Centrum Edukacyjnego - Formuła zaprojektuj i wybuduj + inspektor nadzoru inwestorskiego. Ta inwestycja to budowa nowej siedziby Powiatowego Centrum Edukacji oraz biblioteki pedagogicznej na terenie kompleksu edukacyjnego przy ul. Łokietka w Lubaniu.

Województwo Dolnośląskie - 4 750 000,00 zł

Rozbiórka i budowa wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 357 km 11+547 w pobliżu m. Włosień.



Napisz komentarz
Komentarze
Nic dla powiatu 23.06.2022 12:12
Ja bym im nic nie dał bo zmarnują. Mamy pieniądze na zimowe i letnie utrzymanie dróg przez PZD , jak utrzymają widzimy ocierając się autami po krzakach wchodzących na jezdnie czy lodiwisku zimą. Ale baa kokejne wybory i temat ścieżek wkoło jeziora powrócił. A miały już 7 lat temu być już był program już będzie dotacja i cisza. Kokejne wybory to samo . Ale za to RIO nakazało K R oddać nagrodę. Marnotrawstwo kasy

Andrzej J 21.06.2022 18:12
A Olszyna tradycyjnie nic !!! Panie leśko zabieraj pan te swoją halinę b. zwaną sekretarzową i wypad ! 30 lat waszych rządów i zamordowaliście piękną niegdyś wieś i zrobiliście z niej swój prywatny folwark, który miastem nazwaliście !!!

Stanley 22.06.2022 00:47
30 lat stagnacji. Brawo :) oby coś ruszyło faktycznie w tej Olszynie

hans 23.06.2022 09:27
Może też zabrać tych swoich wazeliniarzy i innej maści prezesów .

Kawka w olszynskim magistracie 23.06.2022 12:14
Olszyna to chyba najbardziej nic nie robiący urząd bo coś załatwić czy doczekać się odpowiedzi to słyszy się - nie ma jest na urlopie, jest na wyjeździe, jest na L4

endriu 24.06.2022 09:19
Przesłanie do burmistrza :kończ waść wstydu oszczędż i sobie i Olszynie.

kierowca 21.06.2022 14:48
droga Mściszów - Godzieszów się prosi ...

Józeczek 21.06.2022 16:08
Tam nikt nie jeździ - co najwyżej dwie furmanki na dzień i kilku pijaczków na motorowerach..

Mieszkaniec lubania 21.06.2022 11:38
Droga luban.nowogodziec jest wizytówką starostwa tą drogą Pan starosta powinien przewieźć Panią poseł

też mieszkaniec 23.06.2022 21:31
pisz mieszkańcu do województwa i nie wprowadzaj innych w błędny sposób twego myślenia

Śmiechu warte 21.06.2022 09:56
Szkoły popadają w ruinie a ty nowa siedzibę budują na kompleksie potrzebna jak łysemu grzebień.

ardni 21.06.2022 09:46
Budowa infrastruktury przy rzece. Przecież to jest teren zalewowy. Ciekawe czy szary obywatel by dostał zgodę by cokolwiek wybudować.

Pieniądze 21.06.2022 08:38
Wójt Siekierczyna podał rękę pisowskiej minister ... coś takiego!

Cc 21.06.2022 14:16
Teraz każdemu poda wybory

MoNo 21.06.2022 00:43
Nowe centrum edukacji? Po co to? Czy odzyskano skradzione pieniądze kilka lat temu przez pracownice owego centrum?

D
duch_swiety 20.06.2022 21:37
Tarnów zamiast kasy dostał pomnik. Prokuratura w Tarnowie na wniosek prezydenta miasta sprawdzi, czy pomnik Lecha Kaczyńskiego przed tamtejszym dworcem PKP został postawiony legalnie. Postument został odsłonięty w sobotę 18 czerwca. W uroczystości uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, politycy PiS i przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Zaproszenia nie przyjął jednak prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. To on zawiadomił prokuraturę, że doszło – jego zdaniem, czyli w opinii prawników urzędu - do naruszenia prawa. =========== A co tam prawo! Przepisy się nagnie - pomnik się ostanie.

Mieszkaniec 20.06.2022 21:03
Szkoda bo brakuje przekazu z tego spotkania . Czy nikt z samorządowców nie spytał czemu tak mało ? Jak wiadomo z Internetu gminy wschodnie otrzymały ca 4*więcej . Gmina Limanowa mniejsza od gminy Lubań - 164 mln zł .Czemu ta pani taka zadowolona ?

Karl 21.06.2022 14:43
bo wschód to PiS

Sqandal 20.06.2022 18:16
.....a gdzie zachodnia obwodnica Lubania ?!!!!!!!

Mieszkaniec 20.06.2022 18:00
Wkoncu będzie remont drogi na Bolesławiec , super ??

Ja 20.06.2022 21:22
Proszę mi podpowiedzieć bo nie widzę przyznanych pieniędzy na drogę wojewodzką Lubań-Bolesławiec

Boluś 20.06.2022 17:16
Powiadają że PiS-da .... No i daje!

Mieszkaniec 20.06.2022 21:04
Boluś co daje ? Kwota na waciki a nie na inwestycje .

Karolina 20.06.2022 17:14
No nareszcie Waleryjan! W końcu pojedziemy jak ludzie z Lubania do Nowogrodźca - to znaczy do granic Nowogrodźca bo od granicy już droga porządna.

Karoll od karollny 21.06.2022 06:47
Do Du..py pojedziesz. Chyba przez Henryków bo nigdzie nie jest wpisana ta droga do naprawy

Oli 20.06.2022 17:08
Naprawdę centrum kultury w Leśnej to priorytetowa inwestycja? Napewno trzeba zrobić porządek z tym budynkiem tylko inne gminy mają inwestycje różne poprawiające życie mieszkańców. Nie jestem pewien czy poprawi to życie mieszkańców Napewno dobrze ze rząd dał pieniądze

DLB-Leśna 20.06.2022 17:25
" Ja wam Burmistrza nie wybierałem "

Hahahaha 20.06.2022 20:38
Na tamte czasy lepszego wyboru nie było. Na dzisiejsze również nie ma.

Mieszkaniec 20.06.2022 21:12
Tak ! Uważam że za te pieniądze to inwestycja priorytetowa . W Leśnej to jedna z pierwszych rzeczy jaka powinna być rewitalizowana . To jest coś czym Leśna będzie się wyróżniać .Cała reszta z tym związana zależy od tych którzy nad tym będą mieli nadzór. Spójrzcie na dworzec kolejowy w Lubaniu . Turyści specjalnie dla tego dworca przyjeżdżają . Rozczarowanie i opinie fatalne.