Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 14:05
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Co ciekawego zobaczymy na Sudeckim Festiwalu Minerałów 2022

Jaki minerał jest największy, czyli wystawa Minerały giganty. Sprzedawcy z najdalszych zakątków świata. GEOstrefa, czyli trochę wiedzy. Biżuteria i trochę muzyki. Sprawdźcie co proponuje Sudecki Festiwal Minerałów 2022.
Co ciekawego zobaczymy na Sudeckim Festiwalu Minerałów 2022
Oceń

Przed nami kolejny Sudecki Festiwal Minerałów, co ciekawe jako mieszkańcy nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę, że to jedna z największych imprez mineralogicznych w Europie.

Zainteresowanie wydarzeniem jest gigantyczne zarówno w kraju jak i poza granicami. Zgłoszeń mamy bardzo dużo i w zasadzie dużą część musieliśmy odrzucić, gdyż rozbudowa tego wydarzenia w sposób nagły odbiłaby się niekorzystnie na przychodach sprzedawców, stąd musimy rozbudowywać ją stopniowo, maksymalnie po kilkanaście stoisk rocznie. Przy czym ona też osiągnie swoje granice z uwagi na to, że nie jesteśmy w stanie wygospodarować więcej miejsca w przestrzeni starego miasta. Mimo że wzrosła ilość stanowisk sprzedażowych, nie zmieniliśmy geometrii festiwalu i przestrzeń starego miasta zostanie zagospodarowana w taki sam sposób jak w ubiegłym roku. - mówił podczas spotkania z miejskimi radnymi Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

Na gości, którzy przybędą do Lubania czekać będzie wiele atrakcji. Wielka giełda minerałów, geostrefa czy wystawy. Organizatorzy zadbali o strefę zabawy i oprawę muzyczną, wszystko zapowiada się więc imponująco. Od 1 do 3 lipca w Lubaniu będzie odbywał się Sudecki Festiwal Minerałów. To wyjątkowa okazja do aktywnego i interesującego spędzenia czasu. Zapytaliśmy Łukasza Tekielę czego w trakcie tegorocznego SFM nie można przeoczyć. 

Wielkim hitem będzie wystawa pod tytułem Giganty mineralogii, czyli zaprezentujemy minerały, które mają wielkie rozmiary w zależności od gatunku. Czyli pokażemy zarówno okazy, które ważą po kilkaset kilo, najcięższy będzie ważył pół tony, jak i okazy, które mają kilka centymetrów, ale w swoim gatunku są gigantami. Oprócz tego przyjedzie do Lubania jeszcze nigdzie nieprezentowana kolekcja agatów, która uważana jest za największą na świecie. Agaty świata i agaty Niemiec, pojedyncze okazy wchodzące w jej skład kosztują gigantyczne pieniądze. Kolekcjoner ten jeszcze nigdy nie prezentował swojej kolekcji, udało się go przekonać, więc będzie to taki ewenement. Oprócz tego będzie kilkanaście wystaw konkursowych, gdzie również znajdzie się wiele ciekawostek i atrakcyjnych rzeczy. Jest coraz większe zainteresowanie GEOstrefą, więc o kolejne atrakcje zostanie rozbudowane miasteczko górnicze funkcjonujące pod ratuszem. W związku z tym, że skończyła się pandemia pojawi się kilkunastu sprzedawców z różnych egzotycznych miejsc ze świata. Więc asortyment mineralogiczny będzie o wiele bogatszy niż w roku minionym. - wyjaśniał redakcji eLuban.pl dyrektor muzeum w Lubaniu.

GIEŁDA MINERALÓW I BIŻUTERII

Główną częścią Festiwalu jest Giełda Minerałów i Biżuterii, największa tego typu w tej części Europy. Wystawcy z kraju i z zagranicy, w otoczeniu pięknej zabudowy lubańskiego Rynku, prezentują na swoich stoiskach minerały, skamieniałości, wyroby jubilerskie, galanterię kamienną, fachową literaturę. Dodatkowo na giełdzie na odwiedzających czekają takie atrakcje jak cięcie agatów, płukanie złota czy poszukiwanie minerałów i skamieniałości na specjalnym Wyrobisku Kalcytowym. Giełdzie towarzyszą zlokalizowane nieopodal targi staroci i rękodzieła, a także jarmark różnorodności.
Giełda będzie trwała przez cały weekend od 12 do 19. 

WYSTAWY

Bardzo ważną częścią Festiwalu są wyjątkowe wystawy mineralogiczne. Kilka tysięcy okazów najwyższej klasy eksponowanych będzie w Ratuszu i Wieży Brackiej. W tym roku odbędzie się szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. 20 wystawców wystartuje w konkursie na najpiękniejszą wystawę. Tę najpiękniejszą wybierze międzynarodowe jury, równolegle swoją nagrodę przyzna też publiczność. 
Wystawy będą bezpłatnie dostępne dla publiczności przez cały weekend od 12 do 19.

GEOstrefa

W GEOstrefie można się będzie dowiedzieć o atrakcjach geoturystycznych Dolnego Śląska. Zaprezentują się w niej muzea geologiczne, kopalnie i podziemne trasy turystyczne oraz geoparki, znajdą się stoiska poświęcone zarówno atrakcjom geoturtystycznym jak i edukacji geologicznej. Wszystkie gry, zabawy i warsztaty edukacyjne związane z geologią będą bezpłatne i dedykowane zarówno dzieciom jak i dorosłym.
GEOstrefa zaprasza w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 10.00-17.00

STREFA ZABAWY

Festiwal w dużej mierze nastawiony jest na rodzinną rozrywkę i edukację. Wiele atrakcji, zarówno tych czysto rozrywkowych, jak i o charakterze edukacyjnym, dedykowanych jest specjalnie dzieciom i młodzieży. Ilość atrakcji i aktywności przewidzianych dla rodzin jest tak duża, że zapewne jeden dzień nie będzie wystarczający by je wszystkie odwiedzić. Dmuchańce, karuzele i szeroko rozumiany plac zabaw znajdować się będą na zielonych terenach obok średniowiecznych murów miejskich, tu atrakcje będą odpłatne. Na dzieci i młodzież czeka jednak wiele nieodpłatnych aktywności w GEOstrefie i w strefie poszukiwacza.

SCENA NA RYNKU

Dla tych, którzy będą mieli przesyt minerałów (oczywiście chwilowy!), przygotowaliśmy program artystyczno-rozrywkowy. Występujące na Scenie na Rynku zespoły muzyczne, orkiestry i kabarety umilą czas relaksu. Dodatkowo przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci.

PIĄTEK, 1 LIPCA

 • 16.00 – Początek programu artystycznego
 • 16.30 – Oficjalne otwarcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów
 • 17:00-17:45 – „The best of Krzysztof Krawczyk” w wykonaniu Arka Zgody-Giczańskiego
 • 17.45 – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze wystawy kolekcjonerskie
 • 18:00-18:45 – „Abba” - światowe przeboje w wykonaniu Abba & Boney M. Tribute Band
 • 19:00-19:45 – „Boney M.” - przeboje disco lat 70. w wykonaniu Abba & Boney M. Tribute Band
 • 20:00-21:00 – „Greatest hits of Roy Orbison” w wykonaniu Roy Orbison Band
 • 22.00 – Koniec programu artystycznego

SOBOTA, 2 LIPCA

 • 13.00 – Początek programu artystycznego
 • 13:30-15:00 – Gry i zabawy z dobrą wróżką prowadzone przez Bydgoską Formację Artystyczną
 • 15:30-16:30 – „Kolorowe dzieci” - piosenki Majki Jeżowskiej w wykonaniu Magdam
 • 17:00-18:00 – „Od Bacha do Mai czyli Wodecki Show” w wykonaniu Heartbreaker
 • 18:30-19:30 – Światowe przeboje w wykonaniu Trio British Music
 • 20:00-21:00 – Przeboje The Beatels i największe hity polskiego big-beatu w wykonaniu zespołu Żuki
 • 22.00 – Koniec programu artystycznego

NIEDZIELA, 3 LIPCA

 • 13:00-14:30 – Blok zabaw dla dzieci „Maskotki”
 • 14:45-16:00 – „Tequila Musik” w wykonaniu Tequila Musik Band

Napisz komentarz
Komentarze
Gosia 07.06.2022 22:27
Organizatorzy zapomnieli, że w Lubaniu mieszkają młodzi ludzie 20-latkowie. Na scenie nic dla naszej grupy wiekowe. Szkoda

Karolina 08.06.2022 20:07
Ja mam 33lata i bardzo mi odpowiadaja propozycje muzyczne. Lepiej nie mogli wybrac

Pis-mak 09.06.2022 10:16
Młodzi ludzie do Henrykowa! Tam będzie dla was rozrywka!!! Disco polo i nalewki! Idealne połączenie!

Kuchcik 07.06.2022 07:48
Ciekawe wyroby mineralno-rzemieslnicze zobaczymy na stanowisku mojej kuchni na ksieginkach. Na moim stanowisku beda wspaniale i gorzkie okazy krysztalow o poteznej mocy i pozywnego ryzu. Serdecznie zapraszam.

Janusz 06.06.2022 21:25
igrzyska dla biedujących Polaków, a te świecidełka to pewnie w Siekierce można wypłukać?

hoho 06.06.2022 21:18
a gdzie lubańskie kapele? miasto nie promuje swoich ??

T
eLuban.pl 06.06.2022 19:15
Musicie wiedzieć, że w tym roku Lawa odbędzie się w innym terminie, a wydarzenia muzyczne w trakcie SFM mają charakter drugorzędny

Ave SFM 09.06.2022 13:59
LAWA zawsze była na początku wakacji i każdy o tym wiedział. Nagle ukradli pomysl od Lwówka wprowadzili minerały i wpierali,że to w zamian lub w połączeniu z Lawą. Nagle Lawa zaginęła na kilka lat przejął ją SFM i bach w 2022r.mamy cudowne objawienie Lawy . W Sierpniu. Czy się odbędzie? Być może ?

M. 13.06.2022 17:07
Lawa się nie odbywała bo była pandemia i obostrzenia, Lawa to impreza masowa a SFM to impreza handlowa. Różnica ogromna przy organizacji w trakcie obostrzeń i kryzysu. Lawa jest za darmo a ściągnięcie artystów to drogie przedsięwzięcie, zresztą zawsze będą ludzie narzekać czemu to a nie coś innego. SFM ma płatne stoiska to pewnie wychodzą na zero a przynajmniej coś fajnego się dzieje. Chcecie porządnego koncertu, jedźcie do Wrocławia. Niestety trzeba będzie zapłacić. Może nie zauważyliście że ludzi coraz mniej i na takie imprezy muzyczne chodzą osoby starsze. Spróbujcie wyciągnąć swoje nastoletnie dzieci, których muzyki nie da się słuchać... P.S. są jeszcze Henryki, też bezpłatne tydzień po SFM

Mieszkanka 06.06.2022 18:11
Jak co roku żenada z gwiazdami

Karolina 08.06.2022 20:30
Żadna żenada. Mi akurat odpowiadaja.

Robert 06.06.2022 15:47
Krawczyk, Abba, Boney M., The Beatels ??? Co to ma być wieczór dla seniorów. Porażka, porażka i jeszcze raz porażka

M. 07.06.2022 07:22
Jestem młoda (30 lat) a wolę taką muzykę niż to co teraz leci w radiu czasami, zresztą to festiwal minerałów a nie muzyki. Jak ktoś lubi np disco polo niech jedzie na Henryki a jak chce mieć porządny koncert to niestety musi zapłacić i pojechać i jeszcze hotelu szukać i taxi, bo będzie pił przecież. Niestety nie opłaca się robić koncertów w takich małych miasteczkach, nad morzem też nie jesteśmy (w Świnoujściu to co innego). A jeszcze amfiteatr się sypie, gdzie niby coś takiego zrobić? Scena na Placu Okrzei i Podsiadło będzie tam śpiewał czy Roksana Węgiel? Niektórym nikt nie dogodzi a rzeczywistość jest poza zasięgiem... Dobrze że chociaż to mamy, trochę wyróżnia ten Lubań z tłumu podobnych miasteczek.

MałaMi 08.06.2022 14:29
30 lat to dla niektórych już nie młody wiek;))))

Ha 13.06.2022 17:56
Dla tych co mają 15 lat i albo 20 i pozjadali wszystkie rozumy to jesteśmy emerytami. Niestety wciąż musimy płacić podatki...

Ja 09.06.2022 13:56
Wyróżnia? Na pewno ? zwłaszcza od Lwówka, któremu ukradliśmy pomysł i imprezę

Lubanianka 13.06.2022 17:23
A Lwówek jak zaczynał swoją imprezę? Teatrami ulicznymi zaczerpniętymi od Jeleniej Góry! Żeby nie powiedzieć ukradzionymi... Nikt nie ma monopolu na minerały. A wokoło Lubania są minerały, jest nawet taki o nazwie lubanit (z Jałowca).

Karolina 08.06.2022 20:09
Jaka porażka? Ja mam 33lata i bardzo lubię taką muzyke

Pis-mak 09.06.2022 10:21
Do Henrykowa ! Tam wasz poziom!!!

Omg 09.06.2022 13:57
Wolę taki niż te 10 kg mułu dno i wodorosty lubańskie

POLak 09.06.2022 20:08
No raczej dziadek

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPUP w Lubaniu
Reklama
Reklama
Reklama