Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 19:03
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Za darmo czy odpłatnie? Czy teatr grający za darmo powinien płacić za scenę?

Kilka dni temu między prowadzącą Teatr 9, a Miejskim Domem Kultury w Lubaniu wywiązała się utarczka, której przyczyną były pieniądze. Kwota nieduża, ale jak usłyszeliśmy od każdej ze stron - chodziło o zasady. Jak to zwykle bywa każdy ma swoje racje.
Za darmo czy odpłatnie? Czy teatr grający za darmo powinien płacić za scenę?
Autor: Obraz Gerhard G. z Pixabay
Oceń

Poszło o niecałe 100 zł

Teatr 9, który od lat działa przy lubańskim ogólniaku 11 czerwca organizuje premierę spektaklu, który zamierzał wystawić nie na szkolnej auli, a na deskach Miejskiego Domu Kultury. Przyczyn było parę, a główną, że na spektakl przyjdzie więcej ludzi i odbiór widowiska będzie taki jakiego sztuki teatralne wymagają.

Proszę sobie wyobrazić, że Pani dyrektor chce wystawić mi fakturę za wynajem sali. Przeżyłam szok. W Bolesławcu, gdzie również działam, nikt od szkół nie bierze nawet złotówki, niezależnie od tego czy szkoła jest miejska, czy powiatowa. Od amatorskich grup, które na tym nie zarabiają, a wręcz robią robotę ośrodkowi kultury nie można brać pieniędzy. Nigdzie w Polsce nie ma takiego zarządzenia, żeby od grup które grają za darmo brać pieniądze. - usłyszeliśmy od Anety Ćwieluch, reżyserki, która prowadzi Teatr 9.

Miejski Dom Kultury w Lubaniu zadeklarował wystawienie faktury w wysokości 86,10 zł brutto. W cenę miały wejść próby przed spektaklem i uruchomienie pracowników w sobotę na sam spektakl. Kwota niewielka, jednak jak usłyszeliśmy od reżyserki Teatru 9 - tu chodzi o zasady.

Jakby nawet była złotówka! Praca domów kultury to jest misja. Takie placówki muszą wspierać amatorskie ruchy, bo to jest sens ich działania. Nie ważne czy to senior, czterolatek czy 18-latek. To nie jest przedsiębiorstwo. - słyszymy od Anety Cwieluch.

Według reżyser, dyrektor MDK w Lubaniu tłumaczyła, że jest takie zarządzenie i wszyscy płacą. Potwierdził to Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania na wtorkowej sesji Rady Miasta, gdy temat wynajęcia sceny MDK został poruszony przez radną Marlenę Adler.

W tym nie ma nic zdrożnego, że dyrektor MDK stosuje zarządzenie burmistrza i dba o część dochodową prowadzonej placówki i stosuje prawo, a prawo mówi wyraźnie, że jeżeli coś nie jest organizowane przez MDK albo grupę, która w ramach MDK działa, należy pomieszczenie zgodnie z cennikiem wynająć, by pokryć koszty takiego wydarzenia. - mówił w trakcie sesji burmistrz.

Nie ma nic za darmo

Wychodzi na to, że za darmo pracują tylko społecznicy, którzy zgodnie ze swą romantyczną naturą pobiegną ze sztandarem na szczyt barykady, by walczyć w imię własnych ideałów. Faktycznie, wszystkie jednostki podległe samorządom za mniejsze lub większe pieniądze wynajmują swoje sale. Jak się dowiadujemy od jednego z klubów sportowych, gdy ten chce wynająć halę sportową MOSiR na organizowane wydarzenie, każdorazowo zwraca się do burmistrza o zwolnienie z opłaty. Również ZSP im. Adama Mickiewicza, gdzie działa Teatr 9 za symboliczne opłaty wynajmuje aulę. Co ciekawe, wynajął ją dla MDK w Lubaniu w tym samym czasie gdy Teatr 9 chciał wynająć salę w MDK i... szkoła też wystawiła fakturę.

Wynajęliśmy szkolną aule na trzy godziny, bo będziemy tam organizowali Taneczną Wywiadówkę dla Klubu Tańca Towarzyskiego Ametyst, który działa przy MDK. Wystawiono nam fakturę na 184 zł i nikt nie robi z tego problemu. Podejrzewam, że zabrakło porozumienia, bo gdyby Pani Ćwieluch poszła do dyrektor szkoły i przedstawiła jej sprawę z pewnością doszłybyśmy do konsensusu. - usłyszeliśmy od Grażyny Glodek, dyrektor lubańskiego MDK.

Ostatecznie Aneta Ćwieluch zdecydowała, że za wystawienie sztuki na scenie MDK nie zapłaci, a premiera spektaklu „Teatru 9 pod tytułem "Dom, Którego Nigdy Nie Było” odbędzie się 11 czerwca w szkolnej auli, tej samej którą wynajął Miejski Dom Kultury.

Szkoda, że poszło na przysłowiowe noże, bo spektakl Teatru 9 z pewnością będzie widowiskiem, które warto zobaczyć na scenie przystosowanej do oglądania widowisk teatralnych, a nie szkolnej auli. Głosem rozsądku są słowa Kamila Glazera, przewodniczącego Rady Miasta w Lubaniu, które wypowiedział na koniec dyskusji w tym temacie w trakcie sesji Rady Miasta. - Jeżeli to jest problem sam mogę zapłacić za najem sali dla Teatru 9 i zamknijmy ten problem.


Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 06.06.2022 11:28
Szkoła jednak ma inny statut i zadania niż MDK. Więc przepychanki typu "my płacimy więc oni też muszą" są kiepsko trafione. MDK ma w swoim statucie: wspieranie twórczości amatorskiej, jej promocja i prezentacja działań artystycznych oraz inicjatyw kulturalnych środowisk lokalnych. Czytając jednak wypowiedzi Pani Dyrektor i Pana Burmistrza czuje się stanowisko: MDK istnieje sam dla siebie, i robi tam tylko "swoje" wydarzenia i to najczęściej płatne. Nie tędy droga do kultury. Nie sądzę żeby po takich przebojach ludzie do was wrócili z następnymi pomysłami. Ale powodzenia w dalszej działalności, zostaną tylko te śmieszne wydarzenia biletowane, a później to już tylko #wMDKuNicSięNieDzieje.

Robert_Lubań 03.06.2022 23:19
Skąd miasto wytrzasnęło taką dyrektorkę, który chce zarabiać na kulturze. Przecież od lat wiadomo, że do kultury trzeba dokładać, żeby była atrakcyjna dla mieszkańców. Z takim nastawieniem Pani dyrektor LAWA i inne miejskie imprezy będą biletowane.

Krystyna 03.06.2022 12:03
Bijcie się między sobą nawet na pięści, ale nie mieszajcie w to młodzieży właśnie dostali policzek od samego ""burmistrza miasta"". Szkoda wielka szkoda

Jan 03.06.2022 11:17
Kultura czy polityka?

Wojtek 03.06.2022 11:15
Pani Glodek po kilku miesiącach pracy na stanowisku dyrektor MDK zlikwidowała Lubańską Orkiestrę Dętą, zamknęła amfiteatr, podziękowała za współpracę wieloletniemu redaktorowi naczelnemu Ziemi Lubańskiej i sama zarządza gazetą, pogoniła plenerowe kino letnie. Niezły wynik jak na kilka miesięcy, aż strach myśleć co będzie dalej.

Kuchcik 03.06.2022 13:23
Danio to metoda na Gloda

Z innego miasta 03.06.2022 10:13
Tu nie chodzi o kwotę do zapłaty, ale o fakt, że wydarzenia są przygotowane dla mieszkańców nieodpłatnie i artyści nie czerpią z tego zysku. Tak wygląda współpraca, że wymieniamy się tym, co mamy dobrego. Dyrektor dostaje dotację na utrzymanie obiektu.

obecny 03.06.2022 02:59
Żenada. Dno, muł i wodorosty. Na miejscu dyrektor MDK sam wykonałbym telefon do p. Słowińskiego z przedstawieniem całej sytuacji. I całej sprawy by nie było. Niestety... Widać że Pani Dyrektor swoją charyzmą do pięt nie dorasta poprzednim dyrektorom... P. Bykowski, p. Kuświk...

Krzysiek 02.06.2022 22:42
Poważnie, szkoły nie stać 86 zł żeby zapłacić? Pani Aneto, z całym szacunkiem dla pani, ale ta sprawa nie jest warta w ogóle takiego bulwersowania się.

Ola 10.06.2022 21:35
Stać a sprawa jest warta bulwersiwania sie

Danek 02.06.2022 21:09
To nie pani Ćwieluch zadecydowała ,, ,bo nie jest od jakich kolwiek decyzji, pracowałem w kilku instytucjach kulturalnych i wiem ,że uruchomienie np> akustyka ,oświetleniowca i i całej infrastruktury na potrzeby chociażby próby kosztuje ,Pani Dyrektor MDK ma racje ,a za co ma kupić żarówkę?są odpowiednie zarządzenia. pani ćwieluch misji szuka na Ukrainie i tam wystawi to spektrum . i niech nie mówi ,że teatry z Warszawy to kicz..A ko opłaca panią reżyser? Czy pani reżyser robi to darmo?? A ile dzieci zapłacą za występ w auli??w szkole??i pytanie za 100 zł ,,dlaczego akurat teraz chcą wszyscy do MDK w Lubaniu?? Moim zdaniem ,marzeniem by było by tu zagrać pani Cwieluch ,ale nadinerpretowanie swojego ego natrafiło na przepis. .kultura dzisiaj to nie tylko brawa..to trwanie.

Aneta Ć 10.06.2022 21:39
To chyba pracownik MDK się wypowiada i przekreca moje słowa na temat teatrow .I jakieś niepotrzebne nikomu odsyłanie do kwestii Ukrainy . Szkoda ze sie nie podpisał

Reklama
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama