Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 30 września 2022 12:04
Reklama
Reklama
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Podwyżka dla nauczycieli. Dużo poniżej inflacji

Posłowie PiS przygotowali, a prezydent podpisał znowelizowaną Kartę Nauczyciela. Zgodnie z jej zapisami średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 4,4 proc.
Podwyżka dla nauczycieli. Dużo poniżej inflacji
Autor: freepik
Oceń

To dużo poniżej inflacji – zgodnie oburzają się związkowcy z ZNP, oświatowej Solidarności i Forum Związków Zawodowych. Po zmianach nauczyciele będą zarabiać (kwoty brutto):

- nauczyciel stażysta – 3693,46 zł,

- nauczyciel kontraktowy – 4099,74 zł,

- nauczyciel mianowany – 5318,58 zł,

- nauczyciel dyplomowany – 6795,97 zł.

Podwyższone pensje pedagodzy dostaną do końca czerwca z wyrównaniem od 1 maja.

Przypomnijmy, że opozycja proponowała wzrost wynagrodzeń nauczycielskich o 20 proc. Minister edukacji Przemysław Czarnek tłumaczył w Sejmie, że wprowadzenie wyższych podwyżek nie było możliwe, bo „strona społeczna nie zgodziła się na zwiększenie pensum (czasu pracy nauczycieli)”.

Co na to związkowcy?

Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego: – Wynagrodzenie minimalne, a więc dotyczące wszystkich nauczycieli, nie wzrośnie o 4,4 procent, a jedynie o jakieś 3 proc. Podwyższanie średnich, a nie wynagrodzeń minimalnych ma stworzyć złudzenie, że zarabiamy lepiej niż w rzeczywistości.

Bożena Bauer z NSZZ „Solidarność” w Gdańsku: – Wzrost o 4,4 proc. średniego wynagrodzenia nauczycieli w sytuacji galopującej inflacji, obciążenia nauczycieli dodatkowymi zadaniami i coraz trudniejszymi warunkami pracy uważamy za zdecydowanie zbyt niski.

Sławomir Wittkowicz, sekcja oświatowa Forum Związków Zawodowych: – Ten wskaźnik jest zdecydowanie poniżej faktycznej inflacji (obecnie wynosi 12,3 proc.) i nie uwzględnia niekorzystnych zmian podatkowych.

Rząd obiecuje pomoc

Od stycznia minimalne wynagrodzenie w kraju wynosi 3010 zł, a minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2949 zł. Zdaniem związkowców brak podwyżki minimalnej pensji nauczycieli sprawi, że w przyszłym roku ta sytuacja będzie jeszcze gorsza, bo jeszcze więcej pedagogów będzie miało wynagrodzenia poniżej najniższego krajowego.

Nauczyciele, którzy mają niższą pensję niż krajowe minimum, otrzymują dodatki wyrównawcze. I rząd zapewnia, że w sprawie nauczycielskich zarobków nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Premier Mateusz Morawiecki na Facebooku: – Uzgodniłem z ministrem Czarnkiem, aby również dla nauczycieli stażystów, kontraktowych, tych, którzy mają najniższe wynagrodzenia, podnieść je w taki sposób, aby jak najwięcej ludzi w pięknym zawodzie nauczyciela chciało w ogóle zostać i chciało pracować – cytuje Strefa Gospodarki.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
julka 09.05.2022 22:20
Szok tyle kasy za 18 godzin tygodniowo .? i dochodzą jeszcze nadgodziny .Godzina to 45 minut a w tym toaleta i kawa ,spacer do p .pedagog lub dyrektor i dniowka zleciała to jest życie .Narzekają ale nie widziałem ,zeby nauczyciel porzucił prace .

ja 10.05.2022 13:49
a jeszcze mają w ciul dodatków ,za prace na wsi ,za dojazdy .Powinni zlikwidować kartę nauczyciela.JA w pracy mam tylko premie za dojazdy nie płacą,nie mam jak nauczyciele płatnego półrocznego albo i więcej urlopu na podratowanie zdrowia.....wolne wszystkie święta i pomiędzy świętami ......jak im tak źle to dla czego nadal pracują?

Urzednik 07.05.2022 21:19
Niech zobaczą nauczyciele ile zarabiają urzędnicy. Nie chcieli by się zamienić. Nauczycielom zawsze mało....

ja 06.05.2022 16:13
a ja mam pytanie czy żołądek nauczyciela jest lepszy od żołądka np.pracownika handlu albo ratownika medycznego,pielęgniarki,....

Wera 06.05.2022 13:24
A czy pracownik w przedsiębiorstwie obciążony dodatkowymi zadaniami zawsze dostaje, podwyżkę, premię, gratyfikację, bonus, czy jak to inaczej zwał? Wątpię. Czy i to środowisko musi ciągle jątrzyć i żądać?

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama